Második Eb-érmét nyerte Glasgow-ban Késely Ajna, Hosszú Katinka lemaradt a dobogóról

Késely Ajna
Silver medallist Hungary's Ajna Kesely poses on the podium during the medal ceremony for the Women's 800m freestyle swimming final at the Tollcross swimming centre during the 2018 European Championships in Glasgow on August 4, 2018. / AFP PHOTO / Oli SCARFF
Kedden este a glasgow-i úszó-Európa-bajnokságon Késely Ajna bronzérmet nyert 1500 méter gyorson. Hosszú Katinka óriásit hajrázott, de három századmásodperccel lemaradt az éremszerzésről a 100 méteres hátúszás döntőjében, csakúgy, mint Burián Katalin, aki a hetedik helyet szerezte meg. A női 200 méteres vegyesúszás elődöntőjében Hosszú Katinka a második, Jakabos Zsuzsanna pedig a hatodik legjobb idővel harcolta ki a döntős szereplést.

A glasgow-i úszó-Európa-bajnokság kedd esti programjában öt magyar versenyzőért szoríthattunk:

Elsőként Késely Ajna érkezett a női 1500 méteres gyorsúszás döntőjében. Késely, aki szombaton 800 méter gyorson ezüstérmet szerzett, 1500 méteren a harmadik legjobb idővel jutott be a döntőbe. A 16 éves úszó elmondta, a keddi fináléban szeretné megjavítani a 16:11.25-ös egyéni csúcsát.

Késely Ajna második érmét nyerte a glasgow-i úszó-Európa-bajnokságon Fotó: Mudra László - Origo

Késely Ajna remek rajtot vett a 3-as pályán, ezt követően pedig tökéletesen belőtte az utazósebességet, így 200 méter után a harmadik helyen állt. A folytatásban a magyar versenyző tartotta a tempót és a pozícióját, másfél másodperces különbséggel követte az olasz Simona Quadarellát és a német Sarah Köhlert. 700 méter után ez a hármas uralta a mezőnyt, igaz féltávon Késelynek már több mint három másodperc volt a hátránya az olasz és a német mögött, de a negyedik helyen úszó a szlovén Tjasa Oderrel szemben folyamatosan növelni tudta az előnyét, így jó esélye nyílt az újabb érem megszerzésére. 1100 méternél úgy tűnt, Köhler fokozatosan kezd fáradni, Késely pedig két másodpercen belülre került a német mögött.

Az utolsó 200 méteren az olasz Quadarellát már nem lehetett befogni, ahogyan a német Köhlert sem. Késely Ajna szenzációs úszással, 16:03.22-es idővel, egyéni csúccsal bronzérmet nyert a glasgow-i Európa-bajnokságon.

Késely Ajna az úszó-Eb egyik legnagyobb magyar sztárja Forrás: AFP/Oli Scarff

„Nagyon örülök ennek a bronzéremnek, annak pedig különösen, hogy az időmön ekkorát tudtam javítani.

Az utolsó 600 métertől már nagyon vártam a végét, de hát ez egy ilyen táv. De ez nem az én számom, a 800 és a 400 sokkal inkább. Remélem, ha a hosszabb távokon ennyit tudtam javulni, akkor a 400-on is valami nagyot sikerül majd alkotnom" – mondta a 16 éves Késely Ajna, aki a második érmet nyerte a glasgow-i úszó Európa-bajnokságon.

A 100 méteres hátúszás előfutamában Hosszú Katinka egyéni számban először ugrott medencébe, és 59.67-es idővel a második helyen kvalifikálta magát a döntőbe, míg Burián Katalin 1:00.01-es idejével a hetedik helyen jutott a fináléba.

Hosszú Katinka nagyot hajrázott, de lemaradt az éremről Forrás: Patrick B. Kraemer

Kedden Burián az 1-es pályán rajtolt, míg Hosszú az ötösről indult. Az első 50 méter után Burián az utolsó, Hosszú a hatodik helyen fordult. A hajrában Hosszú Katinka mozgósított erőtartalékait és egy óriási hajrával, 59.64-es idővel a negyedik helyet szerezte meg, három századdal lemaradva az olasz Carlotta Zofkova mögött. Burián Katalin a hetedik helyen ért célba 1:00.05-ös idővel.

Ettől függetlenül nagyon elégedett vagyok, sokkal többet kihoztam ebből a számból, mint amire előzetesen számítottam, és remek felkészülést jelentett a kétszázra" – mondta Burián Katalin a női 100 méteres hátúszás döntője után.

Férfi 200 háton előfutamában Telegdy Ádám a harmadik lett, összetettben pedig hatodikként jutott elődöntőbe. A magyar versenyző a 3-as pályán rajtolt, az első 50 méter után a harmadik helyen fordult, majd féltávnál már az első helyen állt. A harmadik 50 méteren is tartotta a pozícióját, de a hajrát sajnos nem bírta, az utolsó 50-en öten is megelőzték, így végül 1:59.05-ös idővel a hatodik helyen végzett, amivel nem sikerült kiharcolnia a döntős szereplést.

Telegdy Ádám sokáig az élen volt, de nem jutott döntőbe Fotó: Mudra László - Origo

„Százötvenig azt éreztem, hogy minden rendben van, utána viszont egyszerűen

Nagyon durván meghaltam a végére, csalódott vagyok, hogy nem sikerült a döntőbe jutás" – értékelt csalódottan Telegdy Ádám.

A női 200 méteres vegyesúszás első elődöntőjében a második legjobb magyarként bekerülő Jakabos Zsuzsanna a 3-as pályán kezdett pillézni, 50 méter után a második helyen fordult. Ezt követően jött a hátúszás, és továbbra is tartotta a pozícióját. A mellúszásban sem vallott kudarcot, igaz visszacsúszott a harmadik helyre. Az utolsó 50 méteren a gyorsúszáson visszavette a második helyet, és 2:12.96-os idővel kiharcolta a döntős szereplést.

Jakabos Zsuzsanna bejutott a női 200 méteres vegyesúszás döntőjébe Forrás: MTI/EPA/Patrick B. Krämer

Végül Hosszú Katinkának volt még jelenése, a női 200 méteres vegyesúszás második elődöntőjében. A háromszoros olimpiai bajnok már az első 50 méter után egy karhosszal vezetett, majd hátúszáson növelte az előnyét. A harmadik 50 méteren Hosszú visszacsúszott a második helyre, az utolsó 50 méteren azonban gyorsúszásban visszavette a vezető helyét az olasz Ilaria Cusinatotól, és 2:10.49-es idővel – ami a második legjobb - bejutott a döntőbe.

"14 éve nem úsztam 200 vegyesen döntőt, úgyhogy furcsa lesz holnap délután ott állni a rajtkövön. Örülök, hogy bementem 2:13 alá, nagy álmom, hogy esetleg holnap 2:11-el kezdődjön az időm. Jót tett a tegnapi pihenőnap, nagyon éreztem már a fáradtságot az izmaimban" - mondta Jakabos a futama után.