Csütörtökön este a glasgow-i úszó-Európa-bajnokságon férfi 400 méter vegyesúszásban Verrasztó Dávid 4.10.65-tel Európa-bajnok lett, a 16 éves Késely Ajna 4:03.57-es idővel korosztályos Európa-csúcsot úszott, amely az ezüstéremhez volt elég, Burián Kata 2:07.43 új egyéni csúccsal bronzérmet nyert női 200 méter háton, a férfi 100 méter pillangó döntőjében Milák Kristóf és Cseh László sem tudott dobogóra állni, a férfi 4x100-as vegyesváltó az 5., míg a női a 8. lett.

A glasgow-i úszó-Európa-bajnokság csütörtök esti programjában öt magyar versenyzőért szoríthattunk egyéniben, illetve a férfi és a női 4x100 méteres vegyes váltónak.

Verrasztó Dávid Európa-bajnok

A férfi 400 méter vegyes utolsó előfutamban Verrasztó Dávid magabiztosan, a legjobb idővel jutott az esti fináléba (4:14.18), így joggal reménykedhettünk egy éremben.

A finálét pillangóval kezdték az úszók, Verrasztó a 2. helyen fordult 100 méter után. Féltávnál még mindig a brit Litchfield vezetett, a magyar továbbra is a második helyen haladt. Mellen felúszott Litchfieldre, ketten el is jöttek a mezőnytől.

Verrasztó Dávid Európa-bajnok lett 400 méter vegyesen Forrás: AFP/Francois-Xavier Marit

Fantasztikus hajrával legyőzte a brit kihívóját,

és egy tempóval végül jobbnak bizonyult! A vége 4.10.65, Litchfield 4.11-et ment kereken, a harmadik helyen 4.14.26-tal a spanyol Joan Lluis Pons Ramon ért be. Zsinórban 3. Eb-aranyát nyerte ezen a távon a klasszis magyar úszó.

„Ez volt életem egyik legszorosabb versenye. Örülök, hogy betartottam, amit délelőtt ígértem, nevezetesen, hogy javulni fogok egy másodpercet, persze ez messze elmarad a legjobbamtól, de a felkészülésem sem volt egyszerű. Az angol srác gyorsabb és erősebb nálam, de tudtam, hogy mellen utolérhetem, utána pedig nagyon jól osztottam be az erőmet, ami kitartott a végig,

– mondta az Európa-bajnok Verrasztó Dávid.

A 16 éves ezüstérmes magyar lány

A női 400 méter gyors középdöntőjében Késely Ajna győzelméhez kétség sem férhetett, végig az élen haladva nyerte meg a futamot 4:08.77-es idővel, így a legjobb idővel jutott a fináléba.

A 16 éves magyar lány nagyon bekezdett a döntőben, 50 és 100 méter után is az élen állt. 150-nél fél másodperc volt az előnye Késelynek, ebből 38 század lett 200 méter után. Az olasz Quadarella nem viccelt, 300-nál már szinte teljesen együtt fordultak, nem volt kérdés, hogy a két úszó közül lesz majd az egyik az Európa-bajnok.

Késely Ajna ezüstérmes lett női 400 méter gyorson Forrás: MTI/AP/Darko Bandic

Végül sajnos Quadarella két tizedmásodperccel gyorsabb volt, de Ajna így is büszke lehet magára: 4:03.57., ez egy Eb-ezüstöt és korosztályos Európa-csúcsot érő idő.

„Ha a három számomat egybe vesszük, akkor ez volt a legjobb szerintem. Ezért nagyon meg kellett harcolnom, és nem is az első vagy a második helyért, hanem az időért. Egyértelmű, hogy

– árulta el a verseny után Késely Ajna.

Burián Kata feltette az i-re a pontot

A női 200 méter hát középdöntőjében Burián Kata 2:07.65-tel egyéni rekordot úszott, ez pedig azt jelentette, hogy a magyar sportoló a második legjobb idővel került a fináléba.

Burián az első ötven métert harmadikként teljesítette, 100-nál pedig már másodikként fordult, hat tized volt a hátránya.

Burián Katalin bronzérmet nyert 200 méter háton Fotó: Szabó Gábor - Origo

A táv kétharmadánál a harmadik pozícióban volt, amelyet kiváló utolsó 50 méterrel sikerült magabiztosan megtartania, sőt a végén nagyon felúszott az orosz Usztinovára,

végül hajszálnyival, de lemaradt az ezüstről, így végül 2:07.43-as új egyéni csúccsal bronzérmes lett.

Az Eb-címet az olasz Panzerita szerezte meg.

„Anno, ami Rio előtt történt, akkor engem nagyon padlóra küldtek, és biztos, ami biztos még meg is rugdostak a földön. Az viszont biztos, hogy akik anno azt megcsinálták velem, nekik köszönhetem, hogy most itt vagyok, hiszen

úgyhogy oda már bebiztosítom magam” – nyilatkozta könnyeivel küszködve a vegyes zónában Burián Kata.

Milák és Cseh sem álhatott dobogóra

Elsőként a férfi 100 méter pillangó döntőjében volt érdekelt magyar úszó, azonnal kettő is. A férfi 200 méteres pillangóúszásban az újdonsült Eb-győztes Milák Kristóf, és az 51.65 másodperces – legjobb idővel – a fináléba jutó Cseh László.

Milák Kristóf 4. lett a férfi 100 méteres pillangóúszás döntőjében Forrás: MTI/EPA/Patrick B. Kraemer

A döntőben mindketten jól rajtoltak, majd a mezőnyben úsztak. Cseh László ötödik, Milák Kristóf hatodik helyen fordult 50 méternél. A táv második fele sem sikerült sokkal jobban, így

sajnos nem jött össze az érem egyik magyar úszónak sem.

Milák 51.51-gyel a 4., Cseh 51.84-gyel a 8. helyen végzett. Az olasz Piero Codia 50.64-es Európa-bajnoki csúccsal győzött.

mert odafigyeltem mindenre. Láttam, hogy az olasz nagyon elment, őt biztosan nem tudtam volna beérni, de a 2-3. hely meglehetett volna. Összességében azért elégedett vagyok az Eb-vel, mert ilyen körülmények között úszni, amik itt uralkodtak, az nem volt egyszerű” – mondta Milák Kristóf.

Cseh László nem volt elégedett Forrás: MTI/EPA/Patrick B. Krämer

és éreztem, hogy a megindulásom nem jött össze. Így sikerült, innen kell ezt visszaraknom, de érzem még magamban az erőt” – árulta el Cseh László.

Ötödik a férfi 4x100-as vegyes váltó

A férfi 4x100-as vegyes váltó előfutamában a Balog Gábor-Horváth Dávid-Cseh László-Kozma Dominik összeállítású magyar staféta másodikként került be az esti döntőbe, ahol Bohus Richárd, Horváth Dávid, Milák Kristóf, Németh Nándor összeállításban áll a rajtkőhöz.

Bohus Richárd kezdett 100 méter háton, és a 3. helyen adta át a stafétát Horváth Dávidnak, aki 100 mell után a 8. pozícióba csúszott vissza. Milák Kristóf pillangója után 7. helyről kezdte a gyorszúszást Németh Nándor.

Sajnos a dobogó nem jött össze, 5. lett a váltó.

A britek hatalmas fölénnyel nyertek, megelőzve az oroszokat és a németeket. A magyarok ideje 3.34.24.

Bohus Richárd jól úszott Fotó: Mudra László - Origo

Nem pontszerző a női 4x100-as vegyes váltó

A női 4x100-as vegyes váltó, a Hosszú Katinka-Sztankovics Anna-Szilágyi Liliána-Verrasztó Evelyn összeállítású négyes harmadik helyen (4:03.92) zárt a második előfutamban, összesítésben pedig a nyolcadik idővel kvalifikálta magát az esti döntőbe.

A fináléban Hosszú Katinka kezdett háton, sajnos csak a 8. helyen adta át a stafétát Sztankovics Annának,

aki mellúszásban nem tudott javítani. A pillangót Szilágyi Liliána úszta, de maradt a 8. pozíció, ahogy a végén is: Verrasztó Evelyn 100 gyorsa sem javított a magyar csapat pozícióján. 4.04.58 az idő, az oroszok pedig tönkreverték a mezőnyt.

3. Joan Lluis Pons Ramon (Spanyolország) 4:14.26

Verrasztó Dávid a 400 méteres vegyesúszásban szerzett aranyérmével Forrás: AFP/Andy Buchanan

4x100 m vegyesváltó, Európa-bajnok:
Nagy-Britannia (Nicholas Pyle, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott) 3:30.44 perc
2. Oroszország 3:32.03
3. Németország 3:33.52
...5. MAGYARORSZÁG (Bohus Richárd, Horváth Dávid, Milák Kristóf, Németh Nándor) 3:34.24

4x100 m vegyes váltó, Európa-bajnok:
Oroszország (Anasztaszija Feszikova, Julija Jefimova, Szvetlana Csimrova, Marija Kamenyeva) 3:54.22 perc