A magyar versenyzők két arany- és egy bronzérmet nyertek a portugáliai Montemor-o-Velhóban zajló kajak-kenu világbajnokság pénteki döntőiben. Az első győzelem a kajakozó Bodonyi Dóra nevéhez fűződött, aki az 1000 méteres versenyben nyert magabiztosan, és ezzel megszerezte a magyar kajak-kenu sport 200. aranyérmét a gyorsasági szakágban. Később a 29. születésnapját éppen pénteken ünneplő Csipes Tamara és Medveczky Erika kajakos duója ugyancsak 1000 méteren lett első. A harmadik magyar érmet, egy bronzot a kajakozó Nádas Bence szerezte 500 egyesben.

A délelőtti hűvösebb időjárás után a magyar kajak-kenusokat napsütéses, 29 fokos időjárás, és lágy szellő várta Montemor-o-Velhóban. Az A-döntők előtt két magyar egység is érdekelt volt a B-döntőkben. C-2 1000 méteren a Korisánszky Dávid, Mike Róbert páros a negyedik helyen ért célba, míg K-2 1000 méteren a Noé Bálint, Illyés Róbert kettős szintén negyedik lett.

Őket követte a tavalyi racicei világbajnokság 5000 méteren győztes kajakosa, Bodonyi Dóra, aki csütörtökön erődemonstrációt tartott a K-1 1000 méteres előfutamban: több mint egy hajóhossznyi előnnyel győzött, és a második legjobb idővel vívta ki a döntős szereplést a német Nina Krankemann mögött.

Bodonyi Dóra magabiztos győzelmet aratott az 1000 méteres távon Forrás: MTI/Kovács Tamás

A 4-es pályán induló Bodonyi Dóra remekül kapta el a rajta, azonnal az élre állt, igaz az új-zélandi Alyssa Bull derekasan üldözte. Azonban nem járt sikerrel, mert féltávnál a magyar kajakosnak már egy hajóhossznyi előnye volt az élen. 250 méterrel a vége előtt Bodonyi növelte az előnyét, és kis híján már két hajó volt közte és az „üldözői” között. Megszorítani azonban nem lehetett, így Bodonyi Dóra rajt-cél győzelmet aratva aranyérmet szerzett a kajak-kenu világbajnokságon.

A magyar kajakosok és kenusok az eddigi 43 gyorsasági világbajnokságon 199 aranyérmet gyűjtöttek, Bodonyi Dóra aranyérme volt a magyar kajak-kenu sport 200. vb-aranyérme.

A férfi C-2 200 méteres döntőben a Hajdu Jonatán, Fekete Ádám páros előcsatározás nélkül szállhatott vízre az éremcsatában, miután ezekben a számokban éppen egy döntőnyi, azaz kilenc egység nevezett. A magyar egység nem tudott élre kerülni a rajt után, végig a középmezőnyben hajózott, végül az ötödik helyen ért célba.

Lakatos Zsanett nagyot harcolt, de nem tudott érmet szerezni Forrás: MTI/Kovács Tamás

A női C-1 500 méteres középfutamból Lakatos Zsanett az első helyen jutott tovább a délutáni fináléba, de nem tudott érmet nyerni. A 23 éves versenyző a rajt után az ötödik helyen lapátolt, és ebből a pozícióból már nem tudta feljebb verekedni magát, így az ötödik helyen ért célba hét másodperccel lemaradva a bronzérmes kanadai szupersztár, Katie Vincent mögött.

A péntek délelőtti a középfutamból Kiss Tamás óriási hajrával bekerült a C-1 500 méteres döntőjébe, de nem tudott érmet szerezni. A 31 éves kajakos beragadt a rajtnál, sokáig az ötödik helyen lapátolt, de a táv végére lecsúszott, elfogyott az ereje, és végül az ötödik helyen ért célba. A versenyszámot a brazil Isaquias Dos Santos nyert a háromszoros német olimpiai bajnok, Sebastian Brendel előtt.

A kajakos Nádas Bence 500 méteren bronzérmet nyert a világbajnokságon Forrás: canoephotography.com / Zsuzsanna Vekassy (ICF)

A 22 éves Nádas Bence péntek délelőtt óriásit hajrázott a K-1 500 méteres középfutamban, és délutánra is maradt ereje, ugyanis az utolsó métereken húzta be a hajóját bronzérmes helyre. A magyar kajakos ezúttal sem robbantott az elején, a cseh Josef Dostál, a német Tom Liebscher és a portugál Joao Ribeiro csatároztak a dobogóért. Nádas viszont - akárcsak délelőtt - a féltáv után mozgósította minden tartalékát, és az utolsó métereken megelőzte a hazai környezetben versenyző Ribeirót, így bronzérmes lett a világbajnokságon.

A Medveczky Erika, Csipes Tamara kettős esélyt sem adott a riválisoknak Forrás: Szalmás Péter/Magyar Kajak-Kenu Szövetség

A Medveczy Erika, Csipes Tamara páros több mint két hajóhossznyi előnnyel diadalmaskodott K-2 1000 méteren, így meglett a magyar csapat 201. vb-aranya is. A magyarok már a rajt után az élre álltak, a féltávnál több mint egy hajóhossznyi előnnyel vezettek. A hajrában sem vettek vissza a tempóból, és a célba már úgy érkeztek meg, hogy közel háromhajónyi volt a különbség köztük és a második helyen álló lengyel Justyna Iskrzycka, Paulina Paszek kettős előtt.

Az aranyérmes Csipes Tamarának szerencsét hozott augusztus 24-i dátum, ugyanis az olimpiai, világ- és Európa-bajnok magyar kajakozó ma ünnepli 29. születésnapját.

A pénteki versenynap - amelynek küzdelmeit a helyszínen tekintette, illetve tekinti meg Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is, sőt Csipeséknek ő adta át a győztesnek járó virágcsokrot.

A szám olimpiai bajnoka, Kozák Danuta döntőbe jutott kajak egyes 500 méteren

Az UTE 31 éves, ötszörös ötkarikás aranyérmes versenyzője a csütörtöki előfutam-győzelem után pénteken az első középfutamban szállt vízre, és talán némileg taktikázva nem adott ki magából mindent azért, hogy megszerezze a győzelmet. Mellette az új-zélandiak klasszis versenyzője, Lisa Carrington lapátolt, aki szinte végig vezetve nyert, Kozák pedig tisztes távolból követve őt a második helyen ért be.

Kozák Danuta taktikázott az előfutamban, az új-zélandi Lisa Carrington mögött a második helyen ért célba Forrás: MTI/Kovács Tamás

A pénteki finálék során bizonyosodott, amit Hüttner Csaba szövetségi kapitány a rajt előtt jósolt, nevezetesen, hogy az oldalszeles pályán azok járnak jobban, akik a kisebb sorszámú sávokat kapják, mert azok sokkal szélvédettebbek. Kozák pénteki teljesítménye nyomán a 3-as pályán versenyezhet majd a szombati fináléban.

A péntek késő délutáni programban még egy 500-as középfutamban voltak érdekeltek a magyarok, a Kiss Balázs, Kiss Tamás, Sarudi Pál és Takács Mihály alkotta kenunégyes - amelynek elég lett volna csupán egy riválisát megelőzni a négyhajós versenyben - egy első hellyel lépett tovább.

Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső a harmadik helyen végzett az 500 méteres előfutamban Forrás: MTI/Mkksz / Szalmás Péter

Az új olimpiai számban, női C-2 500 méteren, valamint férfi K-2 500 méteren most még csak az előfutamokat bonyolították le. A Balla Virág, Takács Kincső páros és a 2011-ben világbajnok Tóth Dávid, Kulifai Tamás duó is harmadik lett futamában, előbbi egység szombaton, utóbbi vasárnap folytatja a középfutamban.

A vb szombaton folytatódik, ezen a napon kilenc döntőt rendeznek majd.