Szép magyar siker született Saint Louisban, az amerikai sakkozás fellegvárában. A tíz résztvevős „Champions Showdown" viadalon Rapport Richárd legyőzte a tavalyi amerikai bajnok Samuel Shanklandot. Nagymesterünk a 12 rapidpartiban, majd a 24 villámjátszmában is felülmúlta ellenfelét, összesítésben 31,5-16,5-re győzött. Három párharcban az amerikai olimpiai bajnokok örülhettek. Fabiano Caruana az indiai Pentala Harikrishna ellen nyert. Hikaru Nakamura a lengyel sakkozás nagy ígéretét, a 20 éves Jan-Krzysztof Dudát kényszerítette megadásra, Wesley So a cseh David Navarával szemben diadalmaskodott. Az amerikai színekbe „átigazolt" egykori kubai Leinier Dominguez Perez meglepetésre kikapott a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovtól. Valamennyi párharc győztese 36 ezer, a vesztesek 24 ezer dolláros díjat vehetett át.

Saint Louisban harmadszor rendezték meg a „Bajnokok kiterítik lapjaikat" elnevezésű viadalt, először magyar résztvevővel, Rapport Richárd kapott meghívást.

2016-ban az első tornát az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand nyerte meg. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovval holtversenyben zárta a klasszikus gondolkodási idejű hat fordulót, a rapidverseny után Anand már másfél pontos előnnyel vezetett Hikaru Nakamura előtt. A torna doyenje a villámversenyen is remekelt, a 24 fordulós viadal utolsó partiját már tornagyőztesként játszhatta, egypontos előnnyel diadalmaskodott. Nakamura lett a második, honfitársa, Fabiano Caruana a bronzérmes, Topalov a gyorsított tempóban már nem tudott lépést tartani riválisaival.

Fabiano Caruana második helyen végzett tavaly Forrás: uschampions.com

Viswanathan Anand a 150 ezer dolláros díjalapból 60 ezret kapott.

Egy év múlva a szervezők változtattak a lebonyolításon, a nyolc résztvevő négy különböző időkontrollal páros mérkőzést játszott. Az első játéknapon négy 30-30 perces partival kezdtek, a második körben hatszor 20-20 perces ütközetekre került sor, majd nyolc 10-10 perces csatákat vívtak. A negyedik napon tizenkétszer snelleztek, 5-5 perc állt a nagymesterek rendelkezésére.

Az interneten kitűnően közvetített viadalnak elsősorban a norvég világbajnok Magnus Carlsen részvétele adott rangot. Különleges volt a pontozás, 5, 4, 3, 2 pontokat értek a nyerések, ennek a felét a döntetlenek. A digitális sakkórák ellenére bónuszidő nélkül játszottak, az összecsapások az idő szorításában még izgalmasabbak alakultak, érthetően sok volt a rontás. Carlsen a kínai férfi sakkozás első világbajnok-jelöltjét, Ding Lirent 67-25-re győzte le. A világelső a 30 játszmából kettőt vesztett el, ezt nagyon bosszúsan vette tudomásul. A másik három párharc amerikai sikert hozott. Nakamura 61,5-30,5-re nyert Topalov ellen, Caruana az orosz Alekszandr Griscsukra mért vereséget, remekül snellezve 49-43-ra győzött. Wesley So nagy hátrányból fordítva Leinier Dominguez Perez ellen diadalmaskodott 47,5-44,5-tel. Valamennyi párharcnak 100 ezer dollár volt a díjazása, a győztes 60 ezret kapott, a vesztes 40 ezerrel vigasztalódhatott.

A harmadik viadalra ismét változott a lebonyolítás.

A párharcokban a nagymesterek három napig rapid tempóban csatáztak, a 12 partiban 15-15 perc volt a gondolkodási idejük, lépésenként még 10-10 másodperc bónusszal.

A győzelem 2 pontot ért, a döntetlen egyet. Huszonnégy villámpartival folytatták, 3-3 perc és lépésenként 2-2 másodperc, itt már klasszikus a pontozással.
A bakui sakkolimpián aranyérmes amerikai válogatottból négyen játszottak, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Wesley So és Samuel Shankland, az ötödik meghívott a válogatott új erősítése, az egykori kubai Leinier Dominguez volt. Az öt meghívott külföldi sakkozó között Rapport Richárd is szerepelt, nagymesterünk a tavalyi bajnokkal, Shanklanddal mérkőzött meg, akivel januárban a Tata Steel Chess 2019 Masters viadalon óriási csatában, 94 lépéses küzdelemben remizett, hátrányos végjátékát döntetlenre mentette.

Rapport a rapid párharcot mesterhármassal kezdte, könnyedén, a gondolkodási idővel jobban gazdálkodva sakkozott.

Shankland csak egy partit tudott nyerni, míg Rapport hétszer is fogadhatta nem éppen boldog riválisának gratulációját.

Rapport Richárd (jobbra) fölényesen győzött Shankland ellen Forrás: uschampions.com

Fabiano Caruana is 18-6-os vezetéssel zárta az indiai Pentala Harikrishna elleni rapid összecsapásokat. A legkiegyenlítettebb küzdelmet a várakozásnak megfelelően Hikaru Nakamura és a lengyel Jan-Krzysztof Duda párharca hozta, a rutinosabb amerikai sakkozó jobban bírta a feszültséget. Wesley So vereséggel kezdett, a jó rajt lélektani előnyével a cseh David Navara nem tudott élni. Meglepetésként könyvelhettük el a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov sikerét, Leinier Dominguez Perez kezdetben igen rosszul osztotta be gondolkodási idejét, a második játéknapon javított, de az utolsó négy partiból csak fél pontot szerzett. A rapid partikban elért győzelmek szépen „fizettek", a 2-2 pont sokat ért.

A rapid párharcok végeredményei:
Pentala Harikrishna (indiai, 2726, 2711) - Fabiano Caruana (amerikai, 2828, 2772) 6 - 18 (0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen)

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2731, 2716) - Hikaru Nakamura (amerikai, 2749, 2845) 10 - 14 (döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, 0 - 1)

David Navara (cseh, 2738, 2688) - Wesley So (amerikai, 2765, 2797) 8 - 16 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0, 0 - 1)

Veszelin Topalov (bolgár, 2740, 2717) - Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2739, 2816) 15 - 9 (döntetlen, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, 1 - 0)

Rapport Richárd (magyar, 2735, 2708) - Samuel Shankland (amerikai, 2731, 2622) 18 – 6 (1 – 0, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, 1 - 0)

A háromnapos rapid párharcok után gyorsult a tempó, a nagymesterek két nap alatt 24 villámpartiban is összemérték erejüket. Remek küzdelmeket, élvezetes csatákat, nagy elnézéseket, jelentős fordulatokat, szerencsés győzelmeket, váratlan mentéseket is láttunk. Az idő szorításában, a 3-3 perc és a lépésenkénti 2-2 másodperc bónuszidővel vívott küzdelmekben érthetően több volt a hiba, a gyorsaság volt a legfontosabb tényező, a remekül közvetített ütközetekben félelmetes sebességgel húzták a lépéseket.
Fabiano Caruana már a hetedik játszma után megnyerte a párharcot,

Rapport Richárd 11 pontos előnnyel kezdhette a második játéknapot, s az első játszmában már bebiztosította győzelmét.

Shankland jobban játszott, csak a villámpartik alapján 12 játszma után még vezetett, de a jelentős ponthátrányát nem tudta csökkenteni. Rapport játéka, fölényes sikere általános elismerést aratott.
Nagyon csalódott volt Jan-Krysztof Duda. A tavalyi villám-világbajnokság ezüstérmese Hikaru Nakamurával nem bírt, a nagy adok-kapok csatában az amerikai sakkozó diadalmaskodott.
Veszelin Topalov a hajrára kissé elfáradt, sokat hibázott, Leinier Dominguez Perez azonban csak megközelíteni tudta az exvilágbajnokot.

Dominguez (háttal) nem bírt Topalovval Forrás: uschampions.com

Wesley So és David Navara küzdelme jelentős fordulatokat hozott, az amerikai nagymester az utolsó két partit megnyerve egyenlített, maradt a 8 pontos előnye.
Március 18-tól az amerikai sakkozás legjobbjai a bajnokságon mérik össze erejüket, Caruana, So, Nakamura, Shankland és Dominguez is rajthoz áll a 194 ezer dollár összdíjazású 12 fős viadalon.

A villámpartik eredményei:
Pentala Harikrishna (indiai, 2726, 2641) - Fabiano Caruana (amerikai, 2828, 2770) 6,5 – 17,5 (0 – 1, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1, 1 – 0, 0 - 1, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, 1 - 0, 0 - 1, döntetlen, 0 - 1, 1 - 0, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1, 1 - 0)

Jan-Krzysztof Duda (lengyel, 2731, 2818) - Hikaru Nakamura (amerikai, 2749, 2894) 8,5 – 15,5 (0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 1 - 0)

David Navara (cseh, 2738, 2661) - Wesley So (amerikai, 2765, 2775) 12 - 12 (0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0, 0 – 1, 0 - 1)

Veszelin Topalov (bolgár, 2740, 2708) - Leinier Dominguez Perez (amerikai, 2739, 2717) 10,5 – 13,5 (1 – 0, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, döntetlen)

Rapport Richárd (magyar, 2735, 2695) - Samuel Shankland (amerikai, 2731, 2639) 13,5 – 10,5 (0 – 1, 1 – 0, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen, 0 – 1, döntetlen)