A jó szereplés az egyetlen elvárás a vívó Európa-bajnokságon

Szatmári András; Szilágyi Áron
Szilágyi Áron (j) és Szatmári András, a Vasas versenyzői az országos vívó bajnokság férfi kard egyéni versenyének döntőjében
Vágólapra másolva!
A hazai szövetség az érmek számára vonatkozó konkrét elvárást nem fogalmazott meg a magyar vívó-válogatottal szemben a jövő heti, düsseldorfi Európa-bajnokságra, a tavalyi egy dobogós helyezésnél azonban vélhetően jobb szereplésben bízik.

A júliusi, budapesti olimpiai kvalifikációs világbajnokság "Kind of Magic" című kampányfilmjének múlt csütörtöki bemutatóján Csampa Zsolt elnök azt mondta, nem raknak plusz terhet a versenyzőkre konkrét elvárások megfogalmazásával, de nyilván tudják ők is, mennyire fontos a jó szereplés az olimpiai kvalifikáció szempontjából. Kiemelte, hogy a sportágban rendkívül sűrű időszak következik, és szeretnék, ha már az Eb-n is jól teljesítene a magyar csapat.

A két kardvívó világklasszis, Szilágyi Áron (j) és Szatmári András aligha érné be egy döntőnél kevesebbel Forrás: MTI/Illyés Tibor

Az esélyek latolgatása elől kitért, ugyanakkor a férfi kard-, a férfi párbajtőr- és a női kardcsapatot markánsnak és egységesnek nevezte.Egy éve, Újvidéken a válogatott egyetlen érmét a Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád, Decsi Tamás összeállítású kardválogatott harcolta ki, amely nagyszerű vívással győzött. Magyar csapat ebben a fegyvernemben 27 év szünet után végzett az élen kontinensviadalon.

Ez a négyes később vb-bronzot is begyűjtött, majd a világkupa-sorozatban is bizonyította, hogy stabilan a közvetlen élmezőnyhöz tartozik.

Idén egyéniben elsősorban a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi gyűjtögette az érmeket, női kardban pedig Pusztai Liza és Márton Anna állhatott vk-dobogóra, de a csapatnak is összejött egy bravúros ezüst.

Pusztai Liza egyre többször bizonyítja a felnőttek között is a tehetségét Fotó: Polyak Attila - Origo

Míg e két szakágban elég egyértelmű, hogy kik alkotják a válogatottat, addig férfi párbajtőrben a bőség zavarával küzdött a szakmai vezetés, mivel a szezon során több nagyszerű egyéni eredmény született. A válogatott összeállítását így komoly vita előzte meg.

A magyar válogatott keret

férfi tőr: Dósa Dániel (Törekvés), Mészáros Tamás (UTE), Mátyás Bálint (Törekvés), Németh András (Honvéd)
női tőr: Kreiss Fanni (UTE), Kondricz Kata (Honvéd), Lupkovics Dóra (Honvéd), Mohamed Aida (UTE, csak egyéni), Pásztor Flóra (Törekvés, csak csapat)
férfi párbajtőr: Koch Máté (Vasas), Siklósi Gergely (Honvéd), Rédli András (Honvéd), Andrásfi Tibor (BVSC, egyéni), Berta Dániel (Honvéd, csapat)
női párbajtőr: Budai Dorina (Honvéd), Kun Anna (Tata), Muhari Eszter (Honvéd), Szabó Réka (BVSC, csak egyéni), Nagy Kinga (Diósgyőr, csak csapat)
férfi kard: Szilágyi Áron (Vasas), Szatmári András (MTK), Decsi Tamás (Kertváros), Gémesi Csanád (Gödöllő)
női kard: Márton Anna (MTK), Pusztai Liza (BVSC), Katona Renáta (Vasas), Mikulik Júlia (Honvéd, egyéni), László Luca (UTE, csapat)

A női párbajtőrözők helyzetét nehezíti, hogy az olimpiai bajnok Szász-Kovács Emese augusztusra várja első gyermekét, így ő nem állhat a csapat rendelkezésére. Női tőrben és férfi tőrben az olimpiai szereplés kiharcolására az eddigi eredmények alapján elsősorban egyéniben van esély.

A hétfőtől szombatig tartó,

düsseldorfi Európa-bajnokság az egyéves kvalifikáció része, emiatt különösen fontos, hogy milyen eredmények születnek.

Azokban a szakágakban, amelyekben összejönne a csapatkvalifikáció, a tokiói nyári játékokon garantált lenne a három hely egyéniben, ellenkező esetben viszont legfeljebb egy vívó léphet majd pástra szakáganként.

Itt kaphatóak a jegyek a budapesti vb-re

A szervezők a július 15-23. között megrendezésre kerülő budapesti olimpiai kvalifikációs vívó-világbajnokság minden döntős versenynapjára 5-6 ezer szurkolót, az eseményre összesen közel 30 ezer nézőt várnak. A jegyek a vb-re már megvásárolhatóak. A selejtezőkre a belépők egységára 1000, a döntőkre 3000-4500 forint.
A jegyeket ide kattintva tudja megvásárolni.

Az erőviszonyokat jól érzékelteti a világranglistás helyezés. A férfi kardozók a harmadik, a férfi párbajtőrözők a hatodik, a női kardozók pedig a nyolcadik helyen állnak, a másik három szakág tízen kívül van. Az olimpiára a kvalifikációs rangsor első négy csapata automatikusan kijut, további négy pedig regionális eloszlás szerint ugyancsak a ranglistáról.

Az Európa-bajnokság programja:
június 17., hétfő - férfi tőr egyéni, női kard egyéni
június 18., kedd - férfi párbajtőr egyéni, női tőr egyéni
június 19., szerda - női párbajtőr egyéni, férfi kard egyéni
június 20., csütörtök - férfi tőr csapat, női kard csapat
június 21., péntek - férfi párbajtőr csapat, női tőr csapat
június 22., szombat - női párbajtőr csapat, férfi kard csapat