Amerikai győzelem férfi 200 méteren az atlétikai vébén

World Championships in Athletics Sports ATHLETICS WORLD CUP Qatar
01 October 2019, Qatar, Doha: Athletics, World Championships, IAAF World Championships, Khalifa International Stadium, 200m Men's Final: Noah Lyles from the USA cheers after the victory in front of the fourth Adam Gemili from England. Photo: Michael Kappeler/dpa
Az amerikai Noah Lyles nyerte kedden a férfi 200 méteres síkfutást a dohai atlétikai világbajnokságon.

A 100 méteres finálék előtt megismert fényjáték és hangulatkeltés vezette fel a 200 fináléját. A 20 éves Lyles idén 19.50 másodpercet repesztett, aminél eddig csak hárman futottak gyorsabban a világon. Az előfutamban ezüstös frizurával jelent meg, és csak másodikként jutott tovább futamából, de a hétfői elődöntőben már 19.86-os idővel jelezte, hogy ő az elsőszámú favorit. Esélyeit tovább növelte, hogy honfitársa, a 100-on aranyérmes Christian Coleman nem indult el 200-on.

Noah Lyles győzelméhez nem fért kétsét Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Michael Kappeler

A fináléban négyen is együtt fordultak a célegyenesre, bár már ekkor is Lyles volt elöl, aki az utolsó 20 méteren még tudott gyorsítani, így biztosan nyert. Mögötte a 100-on harmadik kanadai Andre De Grasse lett a második, az ecuadori Alex Quinonez személyében pedig 1999 után szerzett 200-on újra érmet dél-amerikai futó. Lyles az első amerikai győztes a félkörös távon Tyson Gay 2007-es vb-címe óta.

Három hatméteres ugró pályázott az aranyéremre a férfi rúdugrás döntőjében, ahová meglepetésre nem került be a londoni olimpiai bajnok és világcsúcstartó francia Renaud Lavillenie, aki csak 5,60-ig jutott a selejtezőben. A fináléban ők hárman, a világbajnok amerikai Sam Kendricks, az Európa-bajnok svéd Armand Duplantis és a vb-2. lengyel Piotr Lisek maradtak versenyben 5,80 m után. Az 5,87 Duplantisnak és Liseknek másodszorra, Kendricksnek harmadszorra sikerült.

Az amerikai lendületben maradt, az 5,92 métert egyből teljesítette - ami később döntőnek bizonyult -, míg 19 éves svéd ellenfele harmadikra, Lisek pedig egy rontás után emeltetett. Ez nem jött be neki, azaz be kellett érnie a bronzzal. Duplantis és Kendricks az 5,97 métert egyformán harmadikra vitte, így jöhetett a 6,02 méter. Ezen egyiküknek sem volt sikeres kísérlete, ami a címvédést jelentette Kendricks számára.

Női gerelyhajításban az utolsó sorozatig úgy tűnt, kettős kínai győzelem születik, ekkor azonban az ausztrál Kelsey-Lee Barber 66,56 méterrel az ötödik helyről az élre ugrott és lett aranyérmes. Ausztrália még nem szerzett korábban vb-címet ebben a számban.

Férfi 800 méteren a 22 éves Donovan Brazier 1:42.34 perces világbajnoki csúccsal nyert. A kétkörös távon vb-n először született amerikai siker.