Szerdán délután a Szolnokon zajló kajak-kenu országos bajnokságon a 20 éves Varga Ádám legyőzte K-1 1000 méter, vagyis a királykategóriás versenyszám világbajnokát, Kopasz Bálintot, aki négy év után először kapott ki a magyar mezőnyben. Az újpesti Lucz Anna a délelőtt nyert két aranyérme után délután is megállíthatatlan volt, míg a négy évvel ezelőtt visszavonult, de az ob-re visszatérő olimpiai bajnok Vajda Attila az utolsó futamán nyert bronzérmet.

A szerda délutáni első döntőt a K-1 1000 méteres királykategóriában rendezték, amelyben vízre szállt a világbajnoki címvédő Kopasz Bálint, mellette pedig olyan kihívók voltak a mezőnyben, mint a vb-ezüstérmes Dombvári Bence, a háromszoros olimpiai bajnok Kammerer Zoltán, vagy a Kammererrel 1000 párosban aranyérmet nyerő Varga Ádám. Óriási meglepetésre Varga végig tartotta a lépést Kopasszal, majd a hajrában át is vette a vezetést, így elsőként ért célba, ami azt jelenti, hogy a vb-címvédő kajakos négy év után először kapott ki a magyar mezőnyben.

„Az eredmény engem is meglepett.

– kezdte Varga Ádám, aki kedden Kammerer Zoltán párjaként szintén aranyérmet nyert az olimpiai K-2 1000 méteres versenyszámban. – A többieket láttam már idén, tudtam, mire képesek, de Bálinttal még nem versenyeztem. Amikor kétszázötvennél kinéztem, már tudtam, hogy az első vagy a második hely meglesz, de sok videót láttam Bálintról, és tudom, hogy óriásit tud finiselni, ezért erre nagyon kellett figyelnem."

Varga Ádám szerezte a szolnoki ob legnagyobb meglepetését Fotó: Csudai Sándor - Origo

A verseny után Kopasz Bálint édesanyja és edzője, Demeter Irén azt mondta, hogy egyáltalán nem lepte meg az eredmény, mert fia az idei szezonban még nem versenyzett, ellenben Varga Ádám az egész idényt végigcsinálta a szolnoki edzésversenyekkel, így sokkal jobb formában van.

„Talán nem is versenyzés a legfontosabb, hanem, hogy én már mentem itt egy max-pályát, nekem ennyi meg bőven elég, hogy testileg és fejben is felkészüljek rá, hogy mi vár rám a pályán.

Tudom, hogy ha csak egy hajóra vagyok tőle, az is fantasztikus teljesítmény, mert ő a tavalyi vb-n egy hajóval verte meg a harmadikat, a többiek meg három-négy hajóval rá érkeztek meg. Felnőtt versenyen legyőzni egy nemzetközi verseny legjobbját, elég szép így is" – tette hozzá Varga Ádám.

Varga Ádám és Kopasz Bálint a döntő utáni laktátmérésen Fotó: Csudai Sándor - Origo

Ezt követően a férfi C-1 1000 méteres döntő következett, amelyben a dunaújvárosi Kiss Balázs 37 századdal győzte le a 21 éves Adolf Balázst, a harmadik Bodonyi Andrásra pedig közel öt másodpercet vert rá. A dunaújvárosi kenus a második aranyérmét nyert a szolnoki ob-n.

A K-2 200 méter vegyesen ezúttal a szerdai nap sztárja, az újpesti Lucz Anna diadalmaskodott, aki Csizmadia Kolossal párban 25 ezreddel győzte le a K-2 200 méteren aranyérmes párostársát, Kiss Blankát, aki Kuli Istvánnal ült össze. A futamban a honvédos Csipes Tamara, Molnár Péter páros a hetedik helyen végzett,

ezzel pedig biztossá vált, hogy az olimpiai bajnok Csipes nem tudja beállítani Takács Tamara 2017-es rekordját, amikor kilenc aranyérmet nyert az ob-n.

Az utolsó 200 méteres vegyespáros döntőt a Molnár Csenge, Hajdu Jonatán kenus páros nyerte, ami azt jelenti, hogy a dunaújvárosi Hajdu hat aranyéremmel zárta az országos bajnokságot. A futam bombameglepetése, hogy a négy évvel ezelőtti visszavonulását követően az ob-re visszatérő olimpiai bajnok Vajda Attila a harmadik helyen végzett a 22 éves Bonyai Reginával.

– mondta az Origónak a Dunaújvárosban edzőként dolgozó Vajda Attila, aki nyáron jelentette be visszatérését, és csak két hónapot készült a versenyre.

Vajda Attila két hónapot készült az ob-re Fotó: Csudai Sándor - Origo

"A magam kedvéért csinálom, hiszen ez az év adta magát, nem voltak fontos események, amelyek komoly figyelmet igényeltek volna. Az utóbbi időben lettek kenus lányaim, akiknek a hajóból tartok edzést, és két hónap alatt most eddig eljutottam. Jól esett újra beállni a rajtgépbe" – tette hozza a 37 éves kenus, aki a pekingi olimpián nyert aranyérmet C-1 1000 méteren.

A férfi K-1 5000 méteres döntőben Noé Bálint nyert, míg a nőknél Rendessy Eszter diadalmaskodott. Az eredetileg 11 számba nevező Csipes Tamara nem indult a futamban. A férfi 5000 méteres kenus döntőben a vb-ezüstérmes Adolf Balázs nyert, míg a nőknél Kisbán Zsófia végzett az élen.

Idén a szeptemberi, szegedi világkupa lesz az egyetlen nemzetközi verseny gyorsasági kajak-kenuban. Erre az eseményre a tavalyi, ugyancsak szegedi vb, a 2020-as edzésversenyek és a magyar bajnokságon elért eredmények alapján hirdet csapatot Hüttner Csaba szövetségi kapitány. A vk-n minden számban két egység állhat majd rajthoz nemzetenként.