Milák Kristóf címvédőként, világcsúcstartóként és világbajnokként a legjobb idővel jutott 200 méter pillangón az elődöntőbe kedden a Duna Arénában zajló úszó Európa-bajnokságon.

A kedd délelőtti előfutamokban minden versenyszámban volt magyar induló. Az első magyar érdekeltségű előfutamban Holoda Péter a kilencedik helyen végzett 100 méter gyorson. Az ezt követő előfutamban Németh Nándor a második helyen végzett 48.38-as idővel. A kilencedik 100 méteres előfutamban Milák Kristóf a tízedik helyen fordult, de egy óriási hajrával megszerezte a harmadik helyet 48.72-vel. Az utolsó 100 méteres előfutamban Szabó Szebasztián az 48.59-es idővel az ötödik helyen végzett, így végül Németh Nánodor a nyolcadik, Szabó Szebasztián pedig a 11. idővel jutott be a középdöntőbe.

Milák Kristóf ugyan harmadik lett az előfutamában, de mivel a szabályok értelmében csak két magyar juthatott tovább, a rosszabb időeredménye miatt kiesett.

Ezt követően a női 100 méteres mellúszás előfutamai következtek. Ebben a versenyszámban négy magyar versenyző, Békési Eszter, Halmai Petra, Kalmár Alíz és Sztankovics Anna úszott, de egyikük sem tudta kiharcolni a középfutamos szereplést.

A féri 200 méteres pillangóúszás első magyar érdekeltségű előfutamában Biczó Bence az ötödik helyen ért célba 1:58.73-as idővel. A következő előfutamban Kenderesi Tamás remekül kezdett, féltávnál a második helyen fordult a bolgár Ivanov mögött. A hajrában ugyan lemaradt a magyar versenyző, de végül 157.02-es idővel bejött a harmadik helyre.

Milák 100 méter gyorson kiesett, 200 méter pillangón simán nyert az előfutamában Forrás: Derencsényi István/Magyar Úszó Szövetség

Ezt követően Milák Kristóf és Török Dominik ugrott vízbe. Milák, aki a versenyszám világcsúcstartója remekül kezdett, féltávnál az első helyen fordult, az utolsó 50 méterre pedig közel egy másodperces előnye volt. Milák rendkívül magabiztos úszással az első helyen ért célba 154.38-as idővel, így a legjobb idővel bejutott a középdöntőbe, míg Kenderesi a 9. legjobb idővel kvalifikálta magát. A 19 éves Török Dominik végül a kilencedik helyen végzett az előfutamában, így nem jutott középdöntőbe.

A női 50 méteres hátúszás első magyar érdekeltségű előfutamában Szabó-Feltóthy Eszter 29.70-es idővel a negyedik helyen végzett, a következő etapban Szilágyi Gerda 29.39-el a hatodik lett. A hatodik előfutamban Burián Katalin 28.47-as idővel egyéni csúcsot úszott, de ő sem tudott bejutni a legjobb 16 közé - igaz, Burián a második számú számú tartalék, ha visszalépne valaki.

A Holló Balázs, Zombori Gábor, Verrasztó Evelyn, Fábián Fanni összeállítású 4x200 méteres vegyes gyorsváltó - ez a szám csak az Eb-k programjában szerepel - 7:40.29 perccel, az ötödik idővel biztosította helyét az esti döntőben.

A férfiak 1500 méteres selejtezőjéből Kalmár Ákos 15:02.97 perccel, negyedikként került a szerdai fináléba.