Az olimpiai bajnok ecuadori Richard Carapaz diadalmaskodott hegyi befutóban a Vuelta a Espana országúti kerékpáros körverseny első őszi versenynapján, amelyen nem történt változás az összetett közvetlen élcsoportjában.

Csütörtökön a 12. szakaszon Salobrenából indult neki a mezőny a 192,7 kilométeres távnak, amely végén az etap egyetlen kategorizált emelkedőjén, a Penas Blancason hegyi befutó várt a kerékpárosokra. Nagy, 32 fős csoport tekert el közel 12 percre, miközben hátul a piros trikós belga Remco Evenepoel 50 kilométerrel a cél előtt a kanyarban esett lejtmenetben, a jobb oldalát ütötte meg.

A 19 kilométer hosszú, 6,7 százalék átlagmeredekségű első kategóriás hegy lábánál is tíz perc feletti volt az élboly előnye. A rögtön rostálódó csoportban hárman voltak húsz percen belül összetettben az éllovashoz képest: a holland Wilco Kelderman (14:04 p), a szlovén Jan Polanc (15:13) és Carapaz (19:26).

A 31 méteres tengerszint feletti magasságról mintegy ötvenperces mászással 1270 méterre tekertek fel, a tempó és a megindulások nyomán a szökevények előnye fokozatosan fogyott, a hajrához közeledve leszakadt Polanc és a hegyi pontversenyt vezető, eddig két hegyi befutón diadalmaskodó ausztrál Jay Vine is.

Két kilométerrel a cél előtt az olimpiai bajnok Carapaz indult meg, a 2019-es Giro d'Italia győztesét saját tempóban Kelderman tudta követni. Carapaz az első ecuadori etapsikert ünnepelhette a Vueltán, míg Kelderman a hatodik helyre lépett előre összetettben.

Richard Carapaz nyerte a 12. szakaszt a Vueltán Forrás: AFP/Jorge Guerrero

Az esélyesek csoportjában először Enric Mas váltott ritmust, és bár többen próbálkoztak, Evenepoelt nem tudták zavarba hozni. Az összetett első három helyezettje azonos idővel ért célba - 7 perc 39 másodperccel Carapaz mögött -, a negyedik Carlos Rodríguez 11 másodpercet kapott.

16. Enric Mas (spanyol, Movistar) azonos idővel
17. Primoz Roglic (szlovén, Jumbo-Visma) a. i.
18. Juan Ayuso (spanyol, UAE) a. i.
...21. Carlos Rodríguez (spanyol, Ineos Grenadiers) 7:50 p h.

6. Kelderman 6:28 p h.

Pénteken a Ronda és Montilla közötti 168,4 kilométer megtétele vár a 77. Vuelta a Espana mezőnyére. A kerékpárosok összesen 3280 kilométert tekernek, amíg jövő vasárnap célba érnek Madridban.