Mandula Petra és Sávolt Attila is jelesre vizsgázott oroszból, mindkét teniszezőnk Oroszország egyik képviselőjét ütötte el a továbbjutástól a Roland Garros harmadik napján. Ez bizony meglepetés, akárcsak az, hogy Andre Agassi majdnem kizúgott a horvát Mario Ancic ellenében.

Erre még a legoptimistább teniszdrukkerek sem számítottak... Mandula Petra és Sávolt Attila is ott lesz a Roland Garros harmadik fordulójában, miután mindketten sikerrel vették a második akadályt. Hogy a hasonlóságot még tovább fokozzuk, mindketten kiemeltet ütöttek el a továbbjutástól, mi több, mindketten orosz játékossal végeztek. Mandula a 11. helyre rangsorolt Miskinát tüntette el a mezőnyből, míg Sávolt a tavalyi Davis-kupa-döntő hősét, Mihail Juzsnyijt verte drámai csatában.

Kezdjük is ez utóbbi találkozóval, már csak azért is, mert időrendben ezt rendezték előbb. Sávolt és Juzsnyij délelőtt 11 órakor kezdett melegíteni, ám még délután fél négykor is pályán voltak: bizony, az előzetesen teljesen esélytelennek tartott, a világranglista 141. helyén álló Sávolt öt játszmára késztette neves vetélytársát (akiről azért illik megemlíteni, hogy idén nem fut a szekere úgy, mint tavaly), s nem is érte be ennyivel. Az ötödik felvonást két meccslabda elpuskázása után 6:4-re megnyerte, de azért tekintsük át, mi történt előtte.

Az első szettben például még Juzsnyijnak állt a zászló, az orosz 38 perc alatt jutott előnyhöz. A második játszmában is ellépett 4:2-re, ekkor azonban lefékezett, Sávolt pedig fordított: zsinórban négy játékot nyert. A harmadik szett elején Sávolt hétszer is elvehette volna ellenfele adogatását, ám összes lehetőségét kihasználatlanul hagyta, így ha nem is emiatt, de Juzsnyij ismét előnybe került. No nem sokáig örülhetett, Sávolt 35 perc alatt újra kiegyenlített, így következhetett a már említett döntő szakasz. Ebben 2:2-ig fej-fej mellett haladtak a felek, majd Sávolt robbantott: 5:2-es előnyre tett szert, s noha Juzsnyij még feltornázta magát 5:4-re, többre már nem volt ereje.

Sávolt összességében 112 ki nem kényszerített hibát követett el (ellenfele csak 92-t, mi több, Juzsnyij több labdamenetet is nyert), ám ezt az évkönyvek nem fogják feltüntetni. Csupán a tényt, hogy a magyar teniszező 2000 után ismét bejutott a harmadik fordulóba (akkor Lleyton Hewitt-tól kapott ki), ahol aztán már végképp nem ő lesz az esélyes: a háló túloldalán a bombaformában lévő, hetedik helyen kiemelt argentin Coria fog állni.

Mandula Petra aztán gondoskodott róla, hogy ez a nap felejthetetlen legyen mind nekünk, mind az oroszoknak, alig több mint egy órányi játék után ugyanis hazaküldte a 11. helyen kiemelt Miskinát. Mondjuk ez a siker annyira nem ért váratlanul senkit, vártuk Petrától ezt az eredményt: a meccs előtt ő maga is úgy nyilatkozott, hogy korántsem verhetetlen az orosz, s a pályán ezt maximálisan igazolta is. Gyakorlatilag akkor brékelte le ellenfelét, amikor csak akarta, összesen hétszer sikerült neki: egy ízben a legjobbkor, 6:3, 5:4-es vezetésénél... Petra nyerő ütésből 24-et mutatott be (ellenfele csak 16-ot), s ugyan kettővel több ki nem kényszerített hibát vétett, összességében 11 labdamenettel nyert többet, mint Miskina.

Petra a folytatásban sem éppen esélytelen, a legjobb 16 közé kerülésért ugyanis az a Flavia Pennetta lesz az ellenfele, aki meglepetésre kiverte a 21. helyen kiemelt amerikai Raymondot. Az olasz élete első Roland Garrosán vesz részt, a világranglistán a 65. helyen tanyázik. Hogy azért teljes örömmámor ne legyen a hazai teniszhívek körében, arról Krizan és Srebotnik gondoskodott: a szlovén duó a női páros első fordulójában mindössze három játék megnyerését engedélyezte Marosi Katalin és Samantha Reeves számára.

Ami még a hölgyeket illeti, az aktuális szenzációt Daniele Hantuchova okozta, a kilencedik helyen kiemelt szlovák az amerikai Harkleroadtól kapott ki, drámai meccsen. Az ütközet három óra kilenc percig tartott, s igazság szerint a játékosok leginkább a hibázásban jeleskedtek. Ebben Hantuchova járt az élen, ennek köszönheti, hogy az első szettet elbukta 7:6-ra. A második játszmában ugyan kiegyenlített, de a harmadik felvonásra megint szétesett: az ifjú amerikai elhúzott 5:1-re, ám ekkor megremegett a keze. A szlovák kiegyenlített, de fordítani már nem tudott, Harkleroad végül 9:7-re nyerte a szettet.

A férfiaknál Andre Agassi hozott szívbajt rajongóira, a pazar idényt produkáló jenki majdnem elvérzett a horvát Ancic ellenében. A szetteket tekintve Agassi már 2-0-s hátrányban volt, ekkor azonban észbe kapott, s nagy nehezen fordított. Igaz, Ancic nem adta olcsón a bőrét, egyszer még visszatáncolt a "halál torkából": amikor Agassi 5:3-nál a meccsért adogatott, brékelt, ám 6:5-nél már nem volt ellenszere. Két meccslabdát még hárított, a harmadikat viszont Agassi megcsinálta, így bejutott a harmadik fordulóba. Ez a produktum azonban édeskevés lesz a végső sikerhez.

Novak (cseh, 13.) - Lopez (spanyol) 6:4, 3:6, 0:6, 6:1, 6:3
Ljubicic (horvát) - Blake (amerikai, 24.) 6:3, 4:6, 7:6 (7-2), sötétedés miatt félbeszakadt

női páros, 1. forduló:
Krizan, Srebotnik (szlovén, 13.) - Marosi Katalin, Reeves (magyar, amerikai) 6:2, 6:1