Egészen döbbenetes, ami a német válogatottal Katarban történt. Hansi Flick együttese a csoportkör utolsó fordulójában hiába verte 4-2-re Costa Ricát, ez sem volt elég a továbbjutáshoz, mert a másik meccsen Japán 2-1-re legyőzte a spanyolokat. Soha nem volt még olyan, hogy a német csapat egymást követő két vébén ne jusson be az egyenes kieséses szakaszba, Katarban most ez is bekövekezett.
Kiküldött munkatársunk, Lantos Gábor helyszíni jelentése a 22. labdarúgó-világbajnokságról, Katarból.
Ritka nagy focidrámát hozott csütörtökön este a Németország-Costa Rica és a Spanyolország-Japán mérkőzés az E-csoport két utolsó meccse.

Egészen elképesztően alakultak a dolgok, volt, hogy a spanyol és a német csapat állt továbbjutásra. De volt volt egy olyan időszak is, amikor Costa Rica és Japán érezhette magát a 16 között. Ekkor a közép-amerikai csapat 2-1-re vezetett a németek ellen, míg a japánok szintén 2-1-es előnyben voltak a spanyolokkal szemben. Na most, ebben a spanyolok számára kritikus időszakban a hispán válogatott ugyanazt a focit mutatta be, mint előtte és utána - semmit nem tudott javítani. Ez azért mindenképp elgondolkodtató. Meg az is, hogy Japán 18 százalékos labdabirtoklással nyerte meg ezt a meccset.

Azt azért mindenki tudta, hogy a németek úgy érkeztek el a harmadik körre, hogy sem a japánokat, sem a spanyolokat nem tudták legyőzni. Ezért pedig csakis önmagukat ostorozhatják. Mint ahogy az is tény, hogy Japán ezen a világbajnokságon két korábbi világbajnokot tudott megverni. Hogy a spanyolok fejében ott járt-e, hogy számukra nem olyan rossz ez a csoportmásodik hely (a nyolcaddöntőben Marokkó, a negyeddöntőben, ha eljutnak oda, valószínűleg a portugálok jönnek velük szembe), azt nem tudni, mindenesetre abban az időszakban, amikor kiesésre álltak, a spanyol sajtóban és a spanyol kispadon is iszonyatos volt a pánik. Az utolsó percekben nagyon hajtottak, Dani Olmo kis híján megmentette a németeket, de a japán kapus védett.
Mindjárt foglalkozunk még a németekkel, de előbb muszáj szót ejteni a japánok egészen hihetetlen második góljáról, illetve az ezt megelőző pillanatról. 1-1-es állásnál Tanaka Ao sodorta be a labdát combbal közvetlen közelről. Hosszas videóbrózás jött, úgy tűnt, a gólt előkészítő Mitoma Kaoru az alapvonalon túlról tette vissza a labdát, de a VAR-szoba végül arra jutott, hogy nem.

Bevallom, én nem tudom eldönteni, hogy ez kint volt-e vagy sem. Nem is ez a lényeg. A lényeg az, hogy már megint egy olyan szituáció miatt megy a vita, ahol miliméterek, de lehet, hogy tizedmilliméterek döntöttek, s amit egy számítógép kockázott ki.
The Japan goal that knocked Germany out of the World Cup!
— BBC Sport (@BBCSport) December 1, 2022
But did the ball stay in play? VAR said it did! #BBCWorldCup#BBCFootballpic.twitter.com/kSlzg1H612
Emberi szem ezt nem láthatta, nem érzékelhette. A bíró elsőre nem akarta megadni ezt a gólt, de aztán addig videóztak, amíg arra jutottak, hogy a labda teljes terjedelmével nem volt kint az alapvonalon. Íme, itt a döntő kép:

A történtek után felrobbant az internet, egymásnak feszültek az emberek és ment a vita.
A német válogatott Katarba érkezése óta botrányokat okozott. A játékosok egyfajta különös identitástudattal vértezték fel magukat, olyan emberekké váltak, akik meg akarták mutatni, hogy őket nem érdeklik a katari törvények és a FIFA szabályai sem.
Az LMBTQ-s közösséggel azonosuló németek szivárványos karszalaggal történő bohóckodását a FIFA nem engedélyezte, erre az első, Japán elleni meccsen befogott szájjal álltak oda a csapatképhez. A csütörtöki kiesés után persze a világ azonnal elővette ezt a képet és gúnyolódni kezdett. Csak egyet mutatunk a sok közül.
Germany flew 4,000 miles to Qatar to cover their mouths for a team photo and fuck off back home #Germany#WorldCup#DieMannschaftpic.twitter.com/5e0jDRYpzn
— ديمة | D I M A H (@Dimah1i) December 1, 2022
Mindazonáltal a németek kiesése nem akkora meglepetés, mint azt sokan gondolják. Hansi Flick csapata már a vb-selejtezőkön megdöccent, amikor hazai pályán kikapott Észak-Macedóniától. Aztán jöttek a Nemzetek Ligája meccsek, ahol ugyanolyan szánalmas produkcióval rukkoltak elő, mint most, Katarban. Az általuk teljesen lenézett magyar válogatott négy pontot szerzett ellenük, a lipcsei meccsen Marco Rossi csapata győzött.

Szinte biztos, hogy a német csapat kiesésében jelentős szerepe van annak, hogy a sport helyett más dolgokkal voltak elfoglalva. Az is biztos, hogy egy sportoló (legyen az német vagy japán), egy csapat identitását nagyban befolyásolják azok a dolgok, amelyekkel a németek foglalkoznak. Plusz: a német csapaton nagyon régen nem lehet érezni azt, hogy a nemzettudat érzése járja át őket - a japánoknál ezt sokkal jobban lehetett érezni. Vagy amikor a magyar válogatott Lipcsében átszellemült arccal énekelte a magyar himnuszt, szinte látni lehetett, hogy azt a meccset nem a németek fogják megnyerni.
Németország "repülőgépfordultával" mehet haza erről a világbajnokságról. A német felnőtt válogatott soha nem látott válságának elemzése a közeljövő feladata lesz. De Thomas Müller első katari nyilatkozata már előrevetít sok mindent. „Én sem tudom pontosan, hogyan tovább, ezért szeretnék néhány szót szólni a német futballszurkolókhoz. Hatalmas öröm volt, kedves emberek, nagyon köszönöm! Hihetetlen pillanatokat éltünk át együtt. Minden meccsen arra törekedtem, hogy otthagyjam a szívem a pályán, mindent beleadva, amire képes vagyok. Néha örömkönnyek fakadtak miattam, néha a nézők fájdalmat éreztek az arcukon, mert nem tudtam megtenni, amit elvártak tőlem. Egy dolog biztos, szeretettel játszottam. Meglátjuk még mit hoz a jövő. Nagyon köszönök mindent."

A német sajtó sem kímélte meg a csapatot. A Bild első írásában a csapatot futballtörpének nevezte. A lap emlékeztetett arra, hogy három világverseny (két vb és egy Eb) ment le úgy, hogy a német csapat értékelhető eredményt ért volna el.
Végül: a németek már a Costa Rica elleni meccs előtt bejelentették, hogy megvan a hazautazási tervük.Thomas Müllerék pénteken kora délután indulnak el Dohából Frankfurtba.
Doha, 2022. december 2. péntek.