Bár Dárdai Pál már egy ideje nem futballozik aktívan, sok Hertha-drukker még mindig az ő nevével ellátott mezben nézi a csapat meccseit. A berliniek Darmstadt elleni, 1-2-es vereséggel végződött bajnokiján jártunk. Közben megvédte bajnoki címét a Bayern München, Kleinheisler Werderje még bennmaradhat.

Már három órával a Hertha idei utolsó hazai bajnokija előtt feltűntek az első kékmezes drukkerek az Olimpiai Stadion felé tartó metróvonalon. Felszállt a szerelvényre egy testes hölgy, és a hátán nem Dárdai vagy Ibisevic neve díszelgett, hanem az, hogy "Big Mama".

A következő megállóban jöttek még pár tucatnyian, a téma természetesen a Darmstadt elleni bajnoki volt. "Szerintem 3-1-re megnyerjük a meccset, és ezzel

– mondta egy 25 körüli férfi. Nála is optimistább társa pedig erősködött, hogy ő igenis hisz még a BL-részvétel kivívásában.

Gyűlnek Fotó: Polyák Attila - Origo

A metró rövid híreket prezentáló tv-s újságjából közben azt is megtudtuk, hogy a Hertha leszerződtetné a hannoveri Salif Sanét, a szenegáliak 194 centis védőjét – ezek szerint a védelemben változás várható majd. Való igaz, hogy mostanság sok gólt kapott a csapat, a legutóbbi hat meccsén tizenötöt – persze olyan ellenfelei voltak, mint a Bayern, a Dortmund vagy a Mönchengladbach.

"A Darmstadt a kiesés ellen küzd, nem szabad elbízni magunkat" – jegyeezte meg az egyik drukker.

Az Olimpiai Stadion felé vezető óriási placc mentén mindenhol a népszerű német kolbász, a bratwurst illatát érezni. Az italválaszték nem nagy, kértünk volna egy kávét, mire az eladó mosolyogva azt válaszolta:

Csak a Hertha Fotó: Polyák Attila - Origo

Ez persze a többségnek megfelelt, például annak a tízfős, skótszoknyás csapatnak is, amelynek tagjai Hertha-sállal a nyakukban iszogattak. "Mégis, mit keresnénk itt? Jöttünk sörözni, és meccset nézni" – nevetett ránk a vidám társaság szakállas tagja, majd amikor megtudta, hogy magyarok vagyunk, rögtön mondta a korábban a skót Heartsnál dolgozó László Csaba nevét.

A skót foci egy nagy semmi" – mutatott lefelé a hüvelykujjával, majd hozzátette, hogy a skótok 1998 óta nem jártak kint világeseményen, azt viszont jól tudja, hogy a magyaroknak ezúttal sikerült kijutniuk. "Most erre jártunk, ide jöttünk, de tavaly Budapestet is meglátogattuk. Igaz, jól eltévedtem, talán túl olcsó volt a sör, azért" – tette hozzá nevetve egy másik jól megtermett fickó.

A legtöbb helyi drukker a saját nevével ellátott Hertha-mezben sietett a lelátóra, de több szurkoló hátán Dárdai neve villant fel. Mint mondták,

a magyar edzőt már most berlini legendának tartják,

és roppant büszkék arra, hogy olyan jó edzőjük van, mint Dárdai (a magyar edzőről alkotott berlini véleményekről külön cikkben foglalkozunk majd részletesen).

Tökéletes futballidő

A Bundesligára jellemző délután fél négyes rajt igazán kellemessé teszi a németek szombati napját: várandós anyuka és totyogó csecsemő ugyanúgy feltűnik, mint pityókás öregúr vagy a Hertha-tetoválásával büszkélkedő fanatikus. A 0-99 év közötti szurkolók jól megférnek egymás mellett, családi ünnepnek tűnik a berliniek meccsre járása. Agresszív, részeg drukkert mindenesetre – a meccs előtt – egyet sem lehetett látni.

Legenda Fotó: Polyák Attila - Origo

A földbe vájt stadionban – a pálya jóval a víz szintje alatt helyezkedik el – tíz perccel a kezdés előtt még alig fél ház volt,

a szurkolók az utolsó pillanatig kint beszélgettek,

sétálgattak, nézelődtek, és persze ettek-ittak .

Pintér Attilának nemigen tetszene, amit ekkor történt, 15.24-kor még locsolták a füvet, ráadásul csak az egyik térfélen, ott, ahol végül a Hertha támadhatott az első 45 percben. A gyepmesterek még a pályán ügyködtek ekkor is, és igyekeztek tökéletesíteni a játékteret – nem mintha nem lett volna már az.

Ostkurve Fotó: Polyák Attila - Origo

Az ostkurve, a berlini B-közép most is kitett magáért, a többnyire félmeztelen tagjai hihetetlen hangulatot teremtettek kapu mögött, pénztárszalaggal jól körüldobálták az eléjük kiállított szponzorautót.

Pal Dardai, teli torokból

A lelátó akkor kapcsolt a legmagasabb hangerőre, amikor a morózus tekintetű Dárdai Pál fotója feltűnt az óriáskivetítőn. A Hertha magyar edzőjének a nevét nemcsak egyszer, hanem kétszer is teli torokból üvöltötte majd 60 ezer ember.

A Herthán nagyon látszott, hogy most mindenképp szeretné lezárni a nyeretlen szériáját, rögtön magához ragadta a kezdeményezést, és igyekezett támadó felfogásban futballozni. Ibisevic, például, annyira akart, hogy egy ollózás végén a labda helyett az ellenfél kapusát, Matheniát találta fejbe.

Aztán eljött a 24. perc, amikor Dárdai anagrammája, Darida egy bal oldali beadást közelről, kapásból a kapuba pofozott.

Dárdai Pál a kispadnál pacsizott

az egyik segítőjével, aztán Michael Preetz sportigazgatónak magyarázott bőszen valamit – a stadion pedig majd szétrobbant az örömmámortól.

Ez azonban mindössze 10 percig tartott, amiokr is Gondorf a villámgyors Heller passzát közelről a kapuba vágta.

A Hertha-kispad teljesen lefagyott, végül Dárdai állt fel a helyéről, és biztatólag tapsolt egy sort.

A vendégek védelme nagyon jól zárt, a 63. percben mégis újra megrezzent a Darmstadt-háló, csakhogy a gól érvénytelen. Ibisevic 11 méterről hiába bombázott a kapuba, les miatt nem adták meg. A lelátó berlini részének

az öröme csak tizedmásodpercekig tartott,

amíg le nem esett, hogy a bíró lefújta az akciót.

A Herthának nem sikerült már igazán felpörögnie, az elfáradt csapat talán már várja a szezonvéget. Így Wagner megfordította a találkozót, a Darmstadt-fanatikusok egy szektorból kiabálva is tele tudták zengeni az arénát.

Dárdai Pál csalódottan állt az edzői zóna sarkában, miközben a gólszerző Wagnert második sárgával kiállították.

Fotó: Polyák Attila - Origo

Öt perc hosszabbítás, a végére is maradt izgalom, Weiser utánarúgott az ellenfelének, majdnem tömegverekedés robbant ki.

A Hertha kikapott, de a drukkerek jól tudják, hogy ebben a szezonban azért így is erőn felül teljesített a tavaly még a kiesés ellen harcoló csapat. A Garics Györggyel felálló Darmstadt játékosai mindenesetre hosszú örömmámoros ünneplést tartottak, hiszen sikerült kivívniuk a bennmaradást.

Husztiék megverték a Dortmundot

Az utolsó előtti forduló többi meccsén eldőlt, hogy sorozatban negyedszer, története során 26-odszor a Bayern München nyerte a Bundesligát, miután legyőzte az ingolstadot, ráadásul a Dortmund kikapott a Frankfurttól, melyben Huszti Szabolcs végigjátszott a meccset.

A magyar válogatott Szalai Ádámot is foglalkoztató, már kiesett Hannover 1-0-ra nyert a vendég Hoffenheim ellen. Szalai a 76. percben állt be. A Kleinheisler László nélkül felálló Werder Bremen egy pontot szerzett Kölnben, így az utolsó forduló előtt az osztályozót érő 16. helyen áll.