Ahogyan a tavalyi londoni meccsen, a Barcelona ismét vezetett az Arsenal otthonában, de az angolok Robin van Persie és Andrej Arsavin góljaival az utolsó negyedórában öt perc alatt fordítottak, így egygólos előnnyel utazhatnak a Bajnokok Ligája-nyolcaddöntő visszavágójára. A Sahtar Doneck Rómában került közelebb a továbbjutáshoz, az ukránok három brazil légiós góljaival nyertek 3-2-re az olasz fővárosban.

Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, első mérkőzés:
Arsenal (angol) - Barcelona (spanyol) 2-1 (0-1)
London, Emirates-stadion
v.: Rizzoli (olasz)
Arsenal: Szczesny - Eboué, Koscielny, Djourou, Clichy - Song (Arsavin, 68.), Wilshere, Walcott (Bendtner, 77.), Fabregas, Nasri - Van Persie.
Barcelona: Víctor Valdés - Dani Alves, Piqué, Abidal, Maxwell - Xavi, Busquets, Iniesta (Adriano, 89.) - Pedro, Messi, Villa (S. Keita, 68.).
gól: Van Persie (78.), Arsavin (83.) illetve Villa (26.)
sárga lap: Song (7.), Nasri (28.), Van Persie (86.), illetve Iniesta (29.), Piqué (58.)

A Bajnokok Ligájára nem igaz Hérakleitosz bölcsessége, miszerint kétszer nem lehet ugyanabba a folyóba lépni, mivel a legizgalmasabb párosítások is gyakran ismétlődnek, és bár vannak, akik éppen ezért kritizálják a sorozatot, de a többség azért elviseli, ha egymás után két idényben is összekerül az Arsenal és a Barcelona. Az előző szezonban a negyeddöntőben akadtak össze a csapatok, akkor az Arsenal kétgólos hátrányból mentette döntetlenre a hazai meccset, majd vezetést szerzett a Nou Campban, hogy aztán Messi négy góljával elintézze a Barca továbbjutását.

A két csapat nem sokat változott a legutóbbi találkozás óta, továbbra sem a bunkerfocit részesítik előnyben, és bár Arsene Wenger egyértelműen a Barcát tartotta a párharc favoritjának, a statisztikába kapaszkodók két adatot is találhattak, amelyek az Arsenal reményeit táplálták: az egyik, hogy a BL-ben eddig csak angol csapat tudott nyerni az Emirates-stadionban vendégként, a másik pedig, hogy Pep Guardiola irányításával az egyenes kieséses szakaszban még nem győzött idegenben a Barca.

Wenger a kezdőbe jelölte a sérüléséből felépülő Nasrit, így Arsavin a kispadon találta magát, a Barcánál Puyol térdsérülése miatt hiányzott, a helyére Abidal húzodott be a bal szélről, ahol a brazil Maxwell kapott helyet.

Az első pár perc a Barca passzolgatásával telt, a hazai nézők először akkor emelték fel a hangjukat, amikor Walcott 50 méteren keresztül vezette a labdát, majd Van Persie-t próbálta megjátszani, de hosszúra sikerült a passz. Másfél perccel később Fabregas löbbölte a labdát a védök mögé, ami ezúttal eljutott Van Persie-ig, de a holland éles szögből leadott lövését Víctor Valdés védte.

Forrás: AFP
Messi olyan helyzetben hibázott, amilyet szinte mindig kihasznál

Az első negyedóra végén a Barca is megmutatta, miért félnek tőle az ellenfelek, Messi a leshatáron innen indult egy labdára, egy lövőcsellel leültette a kapust, de finom mozdulattal a bal kapufa mellé emelt. A 25. percben megint egy gyors támadás végén veszélyeztetett az Arsenal, Walcott ugratta ki Fabregast, aki lőhetett is volna, de kiszorított helyzetből inkább középre emelt, az érkező Van Persie-t azonban Abidal megelőzte, és kifejelte a labdát.

A 26. percben vezetést szerzett a Barcelona, Messi külsővel adott zseniális passzt Villának, aki Szczesny lábai között gurított a jobb sarokba (0-1).

Az előnyt Pedro duplázhatta volna meg, de látványos sarkazását Szczesny védte, aztán Messi fejelt a hálóba egy kipattanó után, de az asszisztens lest jelzett (nem biztos, hogy igaza volt, sőt...), a másik oldalon pedig Van Persie tehetett volna róla, hogy változzon az állás, de kicsit sokat várt, ráaadásul le is csúszott a lábáról a labda a lövésnél.

A szünet utáni első kapuralövést Wilshere jegyezte, de Valdés könnyen fogta a középre tartó labdát. A második félidő jóval csendesebben indult, az Arsenal nem igazán talált fogást a Barcán, amely játszotta a szokásos, passzolós játékát, de nagy helyzetig nem jutott. A labdát többet birtokló Arsenal a 78. percben váltotta gólra a mezőnyfölényét, Clichy passza után Van Persie szinte az alapvonalról lepte meg Valdést, aki nem zárta megfelelően a rövid sarkot (1-1).

Az Arsenalt nagyon belelkesítette a gól, és öt perccel később már az angolok vezettek: Fabregas indította Nasrit, aki visszavette a labdát Abidal mellett, majd Arsavinhoz passzolt, aki jobbal a hálóba csavart 13 méterről, Valdés semmit nem láthatott az előtte álló védők miatt (2-1).

A végén még Dani Alves lövése után védett szépen Szczesny, aztán a brazil jobbhátvéd passza után Messi kísérletét blokkolták a hazai védők, így az Arsenal egygólos előnnyel utazhat a március 9-i barcelonai visszavágóra.

AS Roma (olasz) - Sahtar Doneck (ukrán) 2-3 (1-3)
Róma, Olimpiai-stadion
v.: Benquerenca (portugál)
Roma: Doni - Cassetti, Mexes, Burdisso, Riise (Castellini, 46.) - Taddei, De Rossi, Perrotta, Menez - Totti, Vucinic (Borriello, 68.).
Sahtar: Pjatov - Srna, Csihrinszkij, Rakickij, Rat - Douglas Costa (Eduardo, 66.), Mkitarjan (Vicenyec, 78.), Hübschman, Wilian, Jadson (Alex Teixeira, 85.) - Luiz Adriano.
gól: Perrotta (28.), Menez (61.), illetve Jadson (29.), Douglas Costa (36.), Luiz Adriano (41.)
sárga lap: Cassetti (64.), Menez (75.), Perrotta (77.), illetve Csihrinszkij (34.), Luiz Adriano (61.), Rakickij (85.), Pjatov (88.)

A Sahtar december eleje óta nem játszott tétmérkőzést, így nagy kérdés volt, mire lesz képes a játékban, de gyenge formában lévő Roma ellen, amely egymás után két rangadót, az Inter és a Napoli ellenit is elbukott. A Románál a pletykák szerint csak a győzelem tarthatta volna a kispadon Cladio Ranieri edzőt, aki a Napoli elleni kezdőhöz képest öt helyen változtatott, többek között Juan, Borriello és Fabio Simplicio is kikerült, ott volt viszont a kezdőrúgásnál a Ranierivel többször is látványosan összeszólalkozó Totti.

Az első tíz perc elég lagymatag játékkal telt, mindössze egy lehetőséget lehetett feljegyezni, de Jadson lövését Riise blokkolta. A 12. percben Srna csavart kapura egy szabadrúgást 24 méterről, Doni simán odaért a lövésre, de kicsit ügyetlenül ért a labdához, ám megúszta, mert az a háló tetején landolt. Totti beadása után Burdisso foghatta a fejét a 21. percben, a kőkemény argentin védő tiszta helyzetből bólintott a hosszú sarok mellé.

Az első félóra végén hirtelen megélénkült a meccs, előbb Taddei labádja után Perrotta fejelte rá a labdát a gólvonalon Rat lábára, ami onnan a hálóba pattant (1-0), majd gyorsan jött a Sahtar válasza, Jadson 20 méteres lövése változtatott irányt egy védő lábán, így a labda az elvetődő Donit becsapva a kapu közepébe hullott (1-1).

A Sahtar nem elégedett meg az egyenlítéssel, Douglas Costa a 36. percben gyönyörűen csavart 21 méterről a kapu jobb oldalába (1-2).

És ezzel még nem volt vége a római rémálomnak, Riise egyszerűen hanyattesett az oldalvonal mellett, Douglas Costa elvitte a labdát, majd középre passzolt, Luiz Adriano pedig úgy lőtt a bal alsóba, hogy a kifekvő Doni még beleért a labdába (1-3).

Menez gyönyörű felsősarkos góljával került közelebb a Roma a második félidőben, de az egyenlítés már nem jött össze az olaszoknak.