Három olyan csapat van az európai mezőnyben, amely még százszázalékos a világbajnoki selejtezőkön, az Európa-bajnok Spanyolország, a története legjobb vb-selejtezős rajtját produkáló Anglia és a századik kvalifikációs mérkőzését győzelemmel ünneplő Hollandia. A 2004-es kontinensbajnok Görögország már nem rendelkezik makulátlan mérleggel, miután odahaza szenvedett vereséget Svájctól. Olaszország Alberto Aquilani duplájával gyűrte le Montenegrót, Szlovákia a hajrában fordított a lengyelek ellen, Oroszország öngólokkal verte a finneket, a törökök ikszeltek az észtekkel.

A magyar csoportban a Koeman-csapat máltai sikere mellett az sem jött nekünk rosszul, hogy Portugália annak ellenére nem bírt Albániával, hogy több mint egy félidőt emberelőnyben játszhatott. Az albánok kapusa, Beqaj ihletett formában védett, és szerencséje is volt, amikor Hugo Almeida kapufát fejelt. Igaz, a nagy portugál nyomás közepette a balkániaknak is volt ziccere, de ők sem céloztak elég pontosan. A vége 0-0, tavasszal nyerni kellene Tiranában és otthon Málta ellen, és akkor...

A 2. csoportban jegyezhettük fel a játéknap egyik meglepetését, mivel a svájciak a görögök ellen már "bejáratott" Frei, N'Kufo duó góljaival győzni tudtak Pireuszban. Ezzel odalett a görög veretlenség, de a csoportot továbbra is Otto Rehhagel legénysége vezeti, mivel Izrael kezéből az utolsó pillanatokban kicsúszott a győzelem Rigában. Az eddig pont nélküli Moldova is feliratkozott a táblára, miután a kicsik rangadóján elcsent egy pontot Luxemburgból.

A csehek már nagyon vágytak az első sikerre, és ez a szlovénok ellen annak ellenére összejött nekik, hogy Petr Cech a meccs előtt kidőlt combsérülés miatt. A mindent eldöntő gólt Sionko szerezte a 63. percben. Parázs meccset vívott egymással Szlovákia és Lengyelország, nem csak a pályán zajlottak az események, hanem a lelátón is, a szlovák rendfenntartók ugyanis többször is összecsaptak a lengyel huligánokkal.

A gumibot által okozott sebeken kívül az sem fakasztotta mosolyra a vendégdrukkereket, hogy hiába vezettek Smolarek góljával, a szlovákok Sestak duplája révén egy perc alatt fordítani tudtak. Az elsőben alaposan benne volt Boruc kapus, aki ahelyett, hogy megfogta volna a labdát, a lábára ejtette, helyzetbe hozva ezzel Sestakot, aki élt is a lehetőséggel. A Bochum csatára nem elégedett meg az egyenlítéssel, egy perccel később első lövése még a kapufáról kijött, de a kipattanót közelről a hálóba terelte, három ponthoz juttatva ezzel északi szomszédainkat. Az északírek először érezhették meg a győzelem ízét a sorozatban, miután egy négyessel küldték haza San Marinót.

Németország sokáig nem tudta feltörni a walesi védelmet, a britek önfeláldozóan védekeztek, ráadásul Hennessey elsőrangúan mozgott a kapuban. A 72. percben azonban ő is tehetetlen volt, Trochowski két lövőcsel után jobbal gyönyörű gólt akasztott a bal pipába 20 méterről. Bár Walesnek is volt lehetősége az egyenlítésre, de a Nationalelf is növelhette volna az előnyét, ám Ballack szabadrúgása után a jobb kapufa kisegítette a vendégkapust. Az oroszok a finnektől kaptak váratlan ajándékot, miután Pasanen és Lampi is saját kapujába küldte a labdát, lerendezve ezzel a fontos kérdéseket, Arsavin kései gólja már nem osztott, nem szorzott.

Forrás: AFP

Hitzlsperger és Ballack köszönti Trochowskit bombagólja után

Az 5. csoportban a törökök meglepetésre ikszeltek Észtországgal, a bosnyákok viszont nem kímélték Moldovát, és egy 4-1-es diadallal fitogtatták erejüket. Az Európa-bajnok spanyolok Brüsszelbe voltak hivatalosak, ahol gyorsan megszakadt a selección 710 percről induló kapott gól nélküli sorozata, miután Kompany beadása után Sonck ívelt fejese a kapu jobb sarkában landolt.

A spanyolokat azonban az sem zavarta meg, hogy Fernando Torres combsérülés miatt korán kivált, és még az első félidőben egyenlítettek, Fellaini adta el a labdát, Fabregas pedig remek ütempasszal találta meg Iniestát, aki egy szemtelen csellel leültette a kapust, majd éles szögből a hálóba emelt.

A második félidőben mindkét csapat támadólag lépett fel, Casillas több bravúrt is bemutatott, egy ízben pedig Puyol mentett a gólvonalról, és amíg a belga helyzetek kimaradtak, addig a spanyolok a végén büntettek a pazarlásért, Güiza beadása után Villa bólintotta be a győztes gólt, meghosszabbítva ezzel a selección egy hónap híján kétéves veretlenségi sorozatát.

Angliában napok óta az volt a téma, hogyan fér meg egymás mellett Gerrard és Lampard a válogatottban, erre Minszkben a Liverpool kapitánya adta meg az alaphangot, amikor 25 méterről csavart a bal sarokba. Erre még volt válasza a fehéroroszoknak, Sztaszevics beadása után a hosszú oldalon érkező Szitko bólintott James fölött a hálóba. A második félidőben azonban jött Rooney, aki előbb Heskey baloldali beadását belsőzte be, majd Gerrard passza és egy remek testcsel után emelt higgadtan a jobb sarokba, így a legutóbbi három vb-selejtezőn öt gólt ért el, Anglia pedig négy kör után százszázalékosan hasít, amire korábban még nem volt példa. Az angolok előnye öt pont a második horvátok előtt, akik 4-0-ra verték Andorrát.

Rooneynak a második gólja volt a szebb Minszkben

A szerbek elsöpörték az osztrákokat Bécsben, a gólok sorát Krasic nyitotta egy felsősarkos lökettel, majd rá három percre Javanovic simított be egy kipattanót, aztán Obradovic lőtte ki a bal sarkot, ekkor a 24. percben járt a meccs... A végén Janko egy megugrás végén ugyan szépített, de az osztrákoknak esélye sem volt a pontszerzésre. A litvánok viszont tartják a lépést a szerbekkel, miután a helyi gólgarancia, Danilevicius ismét lecsapott, így Feröer üres kézzel mehetett haza Kaunasból.

A nyolcas csoportban az olasz, ír duó lépett meg a többiektől, Leccében római csapattársak vívtak gólpárbajt, amelyet Aquilani 2-1-re nyert Vucinic ellen, míg Dublinban Robbie Keane egészségére ürültek a söröspoharak, a Liverpoolben egyelőre visszafogottan teljesítő támadó korai góljára nem volt válasza Ciprusnak. A holland drukkerek lassan elkezdhetik keresni a dél-afrikai szállásokat, az oranje remek meccset vívott a norvégokkal, amelyet a Bert van Marwijk által reaktivált Van Bommel döntött el kapáslövésével, a Bayern sokat kritizált középpályása négy év után volt újra eredményes a válogatottban.

Teli (42., Albánia)

Az állás: 1. Dánia 7 pont/3 mérkőzés (6-2), 2. Magyarország 7/4 (4-2), 3. Portugália 5/4 (6-3), 4. Albánia 5/4 (3-2), 5. Svédország 5/3 (2-1), 6. Málta 0/4

2. csoport:
Lettország - Izrael 1-1 (0-0)
Kolesznicsenko (89.), illetve Benajun (50.)

Luxemburg - Moldova 0-0

Görögország - Svájc 1-2 (0-1)
Hariszteasz (68.), illetve Frei (42., 11-esből), N'Kufo (77.)

Az állás: 1. Görögország 9 pont/4 mérkőzés, 2. Izrael 8/4, 3. Svájc 7/4, 4. Lettország 4/4 (4-6), 5. Luxemburg 4/4 (3-7), 6. Moldova 1/4

3. csoport:
Csehország - Szlovénia 1-0 (0-0)
Sionko (63.)

Szlovákia - Lengyelország 2-1 (0-0)
gól: Sestak (85., 86.), illetve Smolarek (70.)

Észak-Írország - San Marino 4-0 (2-0)
gól: Healy (30.), McCann (43.), Lafferty (56.), S. Davis (75.)
piros lap: Marani (63., San Marino)

Az állás: 1. Szlovákia 9 pont/ 4 mérkőzés, 2. Lengyelország 7/4 (6-4), 3. Szlovénia 7/4 (5-3), 4. Észak-Írország 4/4 (5-4), 5. Csehország 4/3 (2-2), 6. San Marino 0/3

4. csoport:
Oroszország - Finnország 3-0 (1-0)
Pasanen (23., öngól), Lampi (65., öngól), Arsavin (88.)

Németország - Wales 1-0 (0-0)
gól: Trochowski (72.)

Az állás: 1. Németország 10 pont/4 mérkőzés, 2. Oroszország 6/3 (6-3), 3. Wales 6/4 (4-3), 4. Finnország 4/3, 5. Azerbajdzsán 1/3 (0-2), 6. Liechtenstein 1/3 (0-8)

5. csoport:
Bosznia-Hercegovina - Örményország 4-1 (2-0)
gól: Spahic (31.), Dzeko (39.), Muslimovic (56, 89.), illetve Minaszjan (85.)

Észtország - Törökország 0-0

Belgium - Spanyolország 1-2 (1-1)
gól: Sonck (7.), illetve Iniesta (36.), Villa (88.)

Az állás: 1. Spanyolország 12 pont/4 mérkőzés, 2. Törökország 8/4, 3. Belgium 7/4, 4. Bosznia-Hercegovina 6/4, 5. Észtország 1/4, 6. Örményország 0/4

6. csoport:
Horvátország - Andorra 4-0 (2-0)
gól: Rakitic (16., 86., a másodikat 11-esből), Olic (32.), Modric (76.)

Fehéroroszország - Anglia 1-3 (1-1)
gól: Szitko (28.), illetve Gerrard (11.), Rooney (50., 74.)

Az állás: 1. Anglia 12 pont/4 mérkőzés, 2. Horvátország 7/4 (8-4), 3. Ukrajna 7/3 (4-1), 4. Fehéroroszország 3/3 (4-5), 5. Kazahsztán 3/4 (5-11), 6. Andorra 0/4

7. csoport:
Litvánia - Feröer-szigetek 1-0 (1-0)
gól: Danilevicius (21.)

Ausztria - Szerbia 1-3 (0-3)
gól: Janko (80.), illetve Krasic (15.), Javanovic (18.), Obradovic (24.)

Az állás: 1. Szerbia 9 pont/4 mérkőzés (9-3), 2. Litvánia 9/4 (6-3), 3. Franciaország 4/3 (5-6), 4. Ausztria 4/4 (5-7), 5. Románia 4/3 (3-5), 6. Feröer-szigetek 1/4

8. csoport:
Grúzia - Bulgária 0-0

Írország - Ciprus 1-0 (1-0)
Robbie Keane (5.)

Olaszország - Montenegró 2-1 (2-1)
gól: Aquilani (8., 29.), illetve Vucinic (19.)

Az állás: 1. Olaszország 10 pont/4 mérkőzés, 2. Írország 7/3, 3. Bulgária 3/3, 4. Montenegró 2/3 (3-4), 5. Grúzia 2/4 (2-5), 6. Ciprus 1/3

9. csoport:
Norvégia - Hollandia 0-1 (0-0)
gól: Van Bommel (62.)

Izland - Macedónia 1-0 (0-0)
gól: V. Gunnarsson (16.)

A csoport állása: 1. Hollandia 9 pont/3 mérkőzés, 2. Skócia 4/3 (2-2), 3. Izland 4/4 (4-6), 4. Macedónia 3/3, 5. Norvégia 2/3