A Debrecen 3-2-re nyert a Diósgyőr otthonában a Soproni Liga 29. fordulójában, és ezzel a hajdúsági csapat története során negyedszer végzett a magyar labdarúgó-bajnokság élén. A 0-0-s első félidő után a Debrecen Czvitkovics Péter duplájával megnyugtató előnyt szerzett, a Diósgyőr azonban a japán Honma Kazuo révén szépíteni tudott, de egy régi motoros, az eddigi összes bajnoki címben szerepet vállaló Dombi Tibor eldöntötte a három pont sorsát.

Soproni Liga, 29. forduló:
DVTK - Debrecen 2-3 (0-0)
Diósgyőr, 3500 néző
v.: Solymosi
Diósgyőri VTK: Vojinovic - Lakatos B., Bogunovic, Viskovic, Gohér - Ahodikpe (Lipusz, 46.), Takács P. (Balajti, 76.), Kamber, Lippai - Tóth M. (Szabó V., 87.), Homma.
Debreceni VSC-TEVA: Poleksic - Bernáth, Mészáros N., Komlósi, Leandro - Czvitkovics, Varga J. (Katona A., 85.), Kiss Z., Szakály P. (Dombi, 46.) - Rudolf, Vinicius (Fodor M,, 72.).
gól: Honma (62.), Balajti (80.), illetve Czvitkovics (48., 52.), Dombi (70.)
sárga lap: Viskovic (19.), Ahodikpe (39.), Bogunovic (58.), illetve Vinicius (58.)

Tenisznyelven szólva az első meccslabda adódott a Soproni Liga 29. fordulójában a Debrecen előtt, amely azzal a tudattal készülhetett a nagy rivális Diósgyőr elleni rangadóra, hogy ha nyer, akkor története negyedik bajnoki címét ünnepelheti. A debrecenieket a csapat hivatalos honlapja szerint felzaklatta a sportnapilap egyik pénteki cikke, amelyben az aranycsatában vesztésre álló újpestiek fura és nem bizonyított összefüggésekről beszéltek.

Megemlítették, hogy a Paks-Újpest találkozón, melyen Gellei Imre fiai elpáholták a lilákat, Éger László, a korábban a Lokinál is megfordult védő, az egyik gól után a Debrecen helyszínen tartozkodó elnökével ünnepelt, illetve azt az esetet, hogy a Szusza-stadionban pontot szerző diósgyőriek "Hajrá, vidék, hajrá, Debrecen" rigmust kiabálva vonultak az öltözőbe.

A debreceniek erre válaszul "Az Újpest továbbra is tisztességtelen eszközökkel harcol" címmel közöltek egy írást a honlapjukon, ahol a paksiak és a diósgyőriek közleménye is feltűnt, mindkét érintett tagadta a vádakat.

A pikáns felvezetés után kisebb mezmizéria borzolta a kedélyeket a meccs előtt, a vendégek ugyanis csak egy garnitúra szerelést hoztak, amely ugyanúgy piros és fehér színekben pompázott, mint a DVTK hazai öltözéke, így a borsodiak végül feketére váltottak. A Diósgyőr kapujában nem a válogatott kerettag Köteles kezdett, hanem az a Vojinovic, aki ősszel számtalan nagy védéssel járult hozzá csapata történelmi, első debreceni győzelméhez. A bajnoki címre törő Lokiban ezúttal sem fért be a kezdő tizenegybe a napokban a sportnapilapnak panaszkodó Oláh Lóránt, helyette a brazil Vinicius lett Rudolf ékpárja.

Hét perc labdázgatás után Rudolf ment el a bal oldalon, visszagurított a 16-osnál érkező Szakálynak, aki azonban nagyon rosszul találta el a labdát, majdnem taccs lett az akció vége. A 13. percben futott végig az első épkézláb hazai támadás, egy jobboldali beadás után Honma pörgetett, de elég erőtlenül, Poleksic könnyen fogta a labdát. A 18. percben Vinicius táncoltatta meg a hazai védőket szép biciklicselekkel, aztán ballal lőtt - 30 centivel a jobb felső fölé.

Nem diktáltak fergetes tempót a csapatok, de egy-egy kisebb lehetőség azért így is adódott, a hazaiaktól Kamber előbb jobbal, majd ballal vállalkozott távolról, a második volt a veszélyesebb, ekkor Poleksic segítette szögletre a lövést, a Lokitól pedig Rudolf beadása után mentett egy védő a berobbanó Czvitkovics elől.

A félidő végén már helyzeteket is feljegyezhettünk, Honma dolgoztatta meg Poleksicet, de a kis japán lövése középre ment, aztán Vinicius csapott be mindenkit egy váratlan csellel a diósgyőri kapu előtt, de éles szögből gólt akart lőni, pedig belül Leandro várta a passzt nagy integetések közepette.

Herceg András, a Debrecen edzője az első félidőben még arra panaszkodott, hogy nem látja a tüzet csapatán, de az öltözőben valamit nagyon jól csinált, mert a vendégek a 48. percben megszerezték a vezetést, Czvitkovics 27 méteres lövése akadt be a jobb alsóba (0-1). Gyorsan egyenlíthetett volna a Diósgyőr, de Honma passza után Tóth Mihály estében a jobb kapufa felé gurított, ezt pedig a második góllal kontrázta meg a Loki: Vinicius csapott be két védőt a jobb oldalon, beadását pedig Czvitkovics kapásból, ballal vágta négy méterről a kapuba (0-2).

Forrás: [origo]

A két gólt szerző Czvitkovics volt a Debrecen hőse

A megnyugtatónak tűnő előny tudatában visszaállt a Debrecen, a Diósgyőr pedig megérezte a lehetőséget, és szépített, Kamber vette észre a jobb oldalon zárkozó Honmát, aki futtából, jobbal nagy gólt akasztott a jobb felsőbe (1-2). Felbátorodott Gálhidi György csapata, és levegőben lógott az egyenlítés, mégis a Debrecen szerezte az újabb gólt, az egész hazai védelem eltolódott, így Dombinak volt ideje átvennie a labdát, megcsinálnia egy hidegvérű cselt, és jobbal kilőni a jobb sarkot (1-3).

Akik azt hitték, hogy ezzel eldőlt minden, az tévedett, a Diósgyőr harcosan ment előre, és Honma erőből belőtt labdáját az élete első élvonalbeli meccsét játszó Balajti pörgette a jobb sarokba (2-3). A középkezdés után Rudolf került ziccerbe, de lábon lőtte Vojinovicot, aztán Leandro próbálta visszaállítani a kétgólos differenciát, de szabadrúgásból a bal felső mellé csavart.

Az utolsó percekben nyomott a DVTK, de jól takarított a debreceni védelem, Solymosi Péter pedig a 92. percben lefújta a meccset, és ezzel története során negyedszer magyar futballbajnok a DVSC.

"Hihetetlen nagy feszültség szabadult fel mindenkiben, mivel nagyon akartuk ezt a győzelmet és a bajnoki aranyat - mondta Herczeg András, a DVSC klubmenedzsere. - Ma kiderült, hogy mégis a Debrecené a legjobb futballcsapat Magyarországon és büszke vagyok a játékosokra, hogy egy ilyen nehéz mérkőzésen helytálltak."

A legeredményesebb vidéki klub
A DVSC 1902. március 12-én alakult meg. Akkor még Egyetértés Futball Club néven szerepelt, majd 1912 nyarán önállósította magát, és létrejött a Debreceni Vasutas Sport Club. A hajdúsági gárda az elmúlt több mint egy évszázad során négy aranyérmet (2005, 2006, 2007, 2009) szerzett, s háromszor volt kupa-, illetve háromszor Szuperkupa-győztes. Ezzel a legeredményesebb vidéki klub.

A Debrecen az 1942/43-as szezonban jutott fel először az élvonalba, ám négy évvel később kiesés következett, amit 1993-ig még hét követett, sőt 1967-ben a DVSC legnagyobb kudarcát élte át, a harmadosztályba került. A klub honlapja szerint a II. világháborút követő évtizedek szocialista sportpolitikája alól Debrecen csapata sem vonhatta ki magát: gyakoriak voltak a névváltozások, a mintát a hajdani szovjet sportszövetségek jelentették. Az egyesület neve 1948-49-ben Debreceni Vasutas Sport Egyesület, 1949-től 1955-ig Debreceni Lokomotív (ekkor született meg a csapat beceneve, a "Loki"), 1955-56-ban Debreceni Törekvés, majd 1957-től 1979-ig Debreceni Vasutas SC volt.

A Loki igazi sikerkorszaka 1993-ben kezdődött. Feljutott az élvonalba, rá egy évre pedig Garamvölgyi Lajossal bronzérmes lett a bajnokságban és 1999-ben a Magyar Kupát is megnyerte. 2001-ben újra Magyar Kupát nyert az együttes, ám a bajnokságban a kiesők között végzett, de a BKV Előre visszalépésével bennmaradt az első osztályban. Ugyanebben az évben Szima Gábor többségi tulajdonos lett a klubnál.

A csapat Szentes Lázár irányításával 2003-ban és 2004-ben a harmadik helyen végzett, ezen kívül 2003-ban a Magyar Kupában ezüstérmet szerzett, a fináléban a Ferencvárostól vereséget szenvedett. 2005-ben története legnagyobb sikerét elérve magyar bajnok lett az együttes. Ekkor már Supka Attila volt a vezetőedző, a tréner egy évvel később ismét aranyéremig vezette együttesét, 2007-ben pedig már a cseh Miroslav Beránek irányításával szerezték meg újabb elsőségüket a piros-fehérek, akik ezzel sporttörténeti tettet hajtottak végre. Korábban ugyanis egyetlen vidéki csapat sem tudott zsinórban háromszor is az élen végezni.

A sorozat 2008-ban megszakadt, akkor második lett a Loki az MTK mögött. Ugyanakkor a klub bezsebelte története harmadik kupagyőzelmét.

16.REAC28 3 6 19 33-68 15

A versenykiírás értelmében azonos pontszám esetén előbb a több győzelem, majd a jobb gólkülönbség határozza meg a sorrendet.

17 gólos: Tököli (Paks)
15 gólos: Rudolf (Debrecen), Kabát (Újpest)
14 gólos: Waltner (ZTE)
13 gólos: Hercegfalvi (Honvéd), Kenesei (Haladás), Nikolic (Kaposvár), Oláh (Debrecen)