Dzsudzsák 14 éves csúcsot ostromol, Sowunmi nem tudott segíteni az APOP-on

2011.04.07. 16:25

Dzsudzsák Balázs márciusban is folytatta remek sorozatát a PSV Eindhovenben, és lassan közel kerül ahhoz, hogy rekordot állítson fel a magyar idegenlégió újkori történetében. Cipruson két honfitársunk is kiesett klubjával, Norvégiában pedig egy magyar futballista is tett a bajnokcsapat rossz rajtjáért.

A március végi Eb-selejtezők miatt a hónap során a legtöbb országban az átlagosnál kevesebb bajnoki fordulót rendeztek, így aztán a gólok számát tekintve is visszaesés tapasztalható a magyar légiósoknál.

Szokás szerint Dzsudzsák Balázs volt a legeredményesebb a külföldön szereplő honfitársaink közül, a PSV szélsője két bajnokin is betalált, amivel 15-re növelte találatainak számát az Eredivisie-ben.

Ez egyéni rekord, másrészt ha Dzsudzsák a hátralévő mérkőzéseken folytatja jó sorozatát, akkor akár az elmúlt 15 év csúcsát is átírhatja. 1995 óta ugyanis mindössze ketten szereztek 15-nél több gólt külföldi élvonalban: Sallói István a Beitar Jerusalemben (1997-98) 16-ig jutott, míg Torma Gábor pedig a Cercle Bruges-ben (1996-97) 18 találattal zárt.

Magyar gól a magyar kapusnak

Cipruson már márciusban véget ért a bajnokság alapszakasza, és a csapatok a rájátszásban három csoportban folytatják a küzdelmeket az aranyéremért, az európai kupaszereplésért és a kiesés ellen. Két klub azonban nem vesz részt a playoffban, mivel egyenes ágon búcsúzott a legjobbaktól, és mind a két közvetlen kiesőben szerepel magyar futballista.

Az utolsó helyen végzett APOP/Kinirasz Pejiasz januárban szerződtette Sowunmi Thomast, de a csatár nem sokat segített a gárdán, márciusban sem tudott betalálni, és végül egy góllal zárta ciprusi kalandját. Az utolsó előtti Doxa Katokopiasz kapuját pedig a szezon második felében Nagy Zoltán védte, kevés sikerrel. Ő állt a kapuban márciusban az Omonia elleni bajnokin is, ahol a nicosiaiak 6-0-ra nyertek, és az egyik góljukat Leandro szerezte.

Leandro gólja 1.18-nál látható:

A német másodosztályú 1860 Münchenben védő Király Gábor kifejezetten jó hónapot zárt, elvégre a három bajnokin mindössze két gólt kapott. Mindez az osztályzatain is meglátszik: jelenleg a Kicker szerint ő a Bundesliga 2 ötödik legjobb futballistája, a kapusok között pedig a harmadik. De nem lehet panasz a januárban a VfB Stuttgartba szerződött Hajnal Tamásra sem, aki márciusban újabb gólpasszt adott, és az osztályzatok szerint ő a stuttgartiak legjobb mezőnyjátékosa - igaz, mindössze hat bajnokin kapott értékelést a szaklaptól.

Rosenborg-verő magyar hátvéd

Március végén az északi országok bajnokságai közül az orosz és a norvég is elrajtolt, természetesen magyar érdekeltséggel. Norvégiában a Brann Bergen rögtön bravúrral kezdett, hiszen legyőzte a bajnoki címvédő Rosenborgot, amely tavaly veretlenül szerezte meg az aranyérmet. A bergeniek védelmének tengelyében Korcsmár Zsolt végigjátszotta a bajnoki nyitányt. Huszti Szabolcs is kezdő volt a Zenit első idei bajnokiján a Terek Groznyij ellen, igaz, egy héttel később az Anzsi Mahacskala ellen már csak a szünetben állt be.

A hónap magyar gólszerzői közül az egyik legfontosabb találat Juhász Rolandé volt, aki a Genk elleni rangadón a ráadás perceiben fejelt a kapuba, pontot mentve ezzel az Anderlechtnek. Volt magyar találat a Primera Divisiónban is: Vadócz Krisztián a Hércules Alicante ellen hosszú idő után visszakerült az Osasuna kezdő tizenegyébe, és ezt góllal hálálta meg. Filkor Attila is eredményes volt a Serie B-ben a Triestina színeiben, és az olasz élvonal sem maradt magyar gól nélkül: Rudolf Gergely az AC Milan elleni idegenbeli bajnokin volt eredményes.

38. Doncaster 1-0 28 - 16/0
Dzsudzsák Balázs PSV Eindhoven (holland) kp 26. Excelsior Rotterdam 3-2 90 1 26/14
      EL Rangers FC 0-0 90 -
    27. NEC Nijmegen 2-2 90 1 27/15
EL Rangers FC 1-1 90 -
28. FC Utrecht 1-0 90 - 28/15
Erős Gábor   Lokomotiv Plovdiv (bolgár)  kp  17. Cserno More Várna 1-1 90 - 14/1
28. Roda Kerkrade 0-3 - - 5/0
Sowunmi Thomas APOP Kinirasz Pejiasz (ciprusi)  cs  24. Olympiakosz Nicosia 1-3 90 - 6/1
27. AO Kavala 1-0 90 - 21/0
Szentpéteri Viktor Sliema Wanderers (máltai) k 21. Vittoriosa Stars 2-1 - - 15/0
      28.  Almere City 2-3 - - 22/1

A név után a játékos klubja, posztja szerepel, majd a hónapban játszott mérkőzései (forduló, ellenfél, eredmény, pályán töltött percek és szerzett gólok száma), végezetül a szezonbeli bajnoki összteljesítménye (mérkőzés/gól) olvasható.

Légiós történetek:
Magyar válogatott Máltán

Jelenleg a Ferencvárosban két máltai (Justin Haber, Andre Schemberi) szerepel, de az 1990-es évek közepén a szigetországban is akadt magyar futballista. Az egykori pécsi, egyszeres válogatott Lovász Ferenc az 1995-96-os idényben a St. Patrickban 17 találkozón lépett pályára, és egy gólt ért el - az együttes kiesett a legjobbak közül. Lovász egy ideig a másodosztályban is erősítette a csapatot, majd az élvonalbeli Valletta FC szerződtette, de ott egyetlen bajnokin sem szerepelt, és 1997 novemberében felbontották kontraktusát - mert folyamatosan sérült volt.

Vayer gólja extázist hozott

A jelenleg Pakson futballozó Vayer Gábor már négy országban is légióskodott, de a legjobban alighanem lengyelországi szereplése idején ünnepelték. A támadó 2008 januárjában Székesfehérvárról igazolt a Lódzki KS-be, amely a kiesés ellen küzdött. Az utolsó fordulóban a Lech Poznan ellen idegenben kellett nyernie a csapatnak, hogy bennmaradhasson az élvonalban, de az eredmények úgy alakultak, hogy már egy döntetlen is elegendőnek tűnt. Vayert a 90. percben valószínűleg időhúzásként cserélték be, de a ráadás perceiben győztes gólt szerzett - hogy a szurkolók elé futva és a kerítésre felugorva ünnepeltesse magát.

Schultz Kahnnal szemben

Az egykori ferencvárosi középpályás, Schultz Levente két idényt húzott le a német harmadosztályban a Wacker Burghausenben, a legemlékezetesebb mérkőzését azonban nem a bajnokságban, hanem a német kupában játszotta. A 2007-2008-as kiírás első fordulójában a Bayern Münchent fogadták, és 1-1-es döntetlent harcoltak ki, a továbbjutásról tehát a büntetőpárbaj döntött.

A meccsen remekül futballozó Schultz az első párban következett - és a felső kapufát találta telibe. A Wacker azonban még így is továbbmehetett volna, mert a müncheniektől ketten is hibáztak, de a kiscsapat utolsó ítéletvégrehajtója is rontott, és innentől kezdve a bajorok már engedték ki a kezükből a továbbjutást.