Hetet gurított a Barcelona a Bayer Leverkusennek a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében, Lionel Messi egymaga öt gólt lőtt - eddig senki nem jutott egy BL-meccsen eddig. A katalánok 10-2-vel masíroztak a nyolc közé, miközben a nap meccsén az Apoel Nicosia egy korai góllal hosszabbításra mentette a Lyon elleni párharcát, majd büntetőkkel le is győzte az éveken át a Real Madrid mumusának számító franciákat.

Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, visszavágó:
Barcelona (spanyol) - Bayer Leverkusen (német) 7-1 (2-0)
Camp Nou, v: Svein Oddvar Moen (norvég)
gól: Messi (25., 44., 49., 59., 85.), Tello (55., 62.), illetve Bellarabi (91.)
Barcelona: Valdés - Dani Alves, Piqué, Mascherano, Adriano (Muniesa, 63.) - Xavi (Keita, 53.), Busquets, Iniesta (Tello, 53.) - Fabregas, Pedro, Messi
Leverkusen: Leno - Castro, Schwaab, Ömer, Kadlec - Reinartz, Bender (Schürrle, 55.), Rolfes, Renato Augusto (Oczipka, 67.) - Kiessling, Derdiyok (Bellarabi, 55.)
A Barcelona 10-2-es összesítéssel jutott tovább.

Apoel Nicosia (ciprusi) - Olympique Lyon (francia) 1-0 (1-0, 1-0, 1-0), büntetőkkel 4-3
GSP-stadion, v: Alberto Undiano Mallenco (spanyol)
gól: Manduca (9.)
piros lap: Manduca (115.)
APOEL: Hiotisz - Purszaitidisz, Oliveira, Paulo Jorge, Boaventura - Nuno Morais, Helder Sousa (Alekszandru, 94.), Haralambidisz (Marcinho, 76.), Manduca - Solari (Trickovski, 74.), Ailton
Lyon: Lloris - Réveillére, B. Koné, Cris, Cissokho - Briand (Lacazette, 98.), Gonalons, Källström, Bastos - Ederson (Gomis, 73.), Lisandro
Továbbjutott az Apoel, 1-1-gyel, 11-esekkel

Csoda Cipruson, büntetőölő kapussal

Nagyon sokba került a Lyonnak szerda este, hogy hatoszor is gól nélkül maradt az utolsó kilenc BL-meccséből. A ciprusi Apoel hamar kiegyenlítette az első meccsen összeszedett egygólos hátrányt, majd a folytatásban kiegyenlített, csapkodó találkozót játszott.

Végül hosszabbításig jutottak a csapatok, melynek végén éppen a gólszerző Manducát állították ki, így az utolsó hat percre emberhátrányba kerültek a ciprusiak.

Gól azonban nem esett, a büntetőknél pedig a hazai kapus, Hiotisz nagyot alkotott. Lisandro kapufás lövése pechére még bepattant a hátáról (három kör után 3-3-ra állt a párbaj), ám aztán Lacazette és Bastos lövését is védte.

Forrás: AFP/Jack Guez
Lisandro elbukott, Hiotisz hős lett

Eddig egy ciprusi csapat sem jutott nyolc közé a BL-ben, ahogy olyan együttes sem jutott idáig, melynek három selejtezőkört kellett játszania a kiírás elején. Ivan Jovanovic tanítványai korábban elképzelhetetlen magasságokba értek.

Messi rekorder lett

Másfajta BL-rekord dőlt meg Barcelonában: Lionel Messi öt gólt vágott a Leverkusen hálójába, ezzel az első ötgólos játékos lett a sorozat történetében. A Barcelona ízekre szedte a német együttest, a 42. és a 62. perc között öt gólt rámolt be, még a csereként beállt, mindössze húszéves Cristian Tello Herrera is vágott kettőt.

Forrás: AFP/Josep Lago

Könnyen jöhettek volna újabb Barca-gólok is, helyette összejött a szépítés a Leverkusennek: Karim Bellarabi csodásan csavart balról a hosszúba.

A katalánok elképesztő fölényére jellemző, hogy Josep Guardiola edző már az 53. percben lecserélte két világbajnok középpályását, Xavit és Iniestát. A 7-1-es végeredmény a Barca 10-2-es továbbjutását jelenti.

Élő közvetítés

Bastos lövését is kifogja Hiotisz, a büntetőpárbajt 4-3-ra nyeri az Apoel, a legjobb nyolc között a Bajnokok Ligájában a ciprusi csapat.

Az első meccs gólszerzője, Lacazettehibázott, avagy Hiotisz mutatott be egy jól megérdemelt védést. Trickovski nem ront, 4-3 az Apoelnek.

Gomis jobb alsóba tartó lövésére jól mozdult Hiotisz, de a lövés erős, 3-2 a Lyonnak, majd Alekszandru egyenlít, 3-3.

Lisandrónak éktelen mázlija van: kapufára lövi a büntetőt, de az elvetődő Hiotisz hátáról a labda a kapuba pattan. Nem hibázott Morais sem, 2-2.

Az első büntetőt Källström nagyon magabiztosan lövi a jobb felsőbe, vezet a Lyon, de Ailton ugyanilyen magabiztos, az első pár után 1-1.

Támadhatna a Lyon, de Cissokho rosszul dobja be a labdát, jöhet az Apoel. Aztán mégis a franciák próbálkoznak, a még friss Lacazette azonban elrontja az utolsó passzt, jöhetnek a 11-esek.

Apoel-Lyon büntetőpárbaj

Tíz emberrel is riogat az Apoel, Marcinho távolról lő veszélyesen, de azért fölé.

Az utolsó hat percre emberhátrányba kerül az Apoel, a gólszerző Manduca kapta meg a második sárgáját egy belépőért, az elsőt még 105 perccel ezelőtt kapta, mert gölörömében levette a mezét.

Két Apoel-akció: az első végén Koné szereli bátor becsúszással Ailtont, majd Marcinho passzát Trickovski lövi fölé.

Töredezett már a játék, egy Lyon-akció szépen végigfut, de Bastos beadása mély. Egy percre rá Bastos túlságosan is visszahúzza, a beadás Lisandro mögé érkezik, aki így nem tud kapásból lőni. Nem kapásból meg már késő, blokkolnak a ciprusiak.

A túlóra első félidejét Gomis hatalmas távoli lövése zárta, a kapus magabiztosan védte a balra tartó labdát. A folytatásban nicosiai helyzet lehetne, ha Ailton gyorsabb labdát kapna.

Hosszabbítás az Apoel-Lyonon, az első félidő stílusában, egy veszélytelen vendégszöglettel. Támadásba lendül az Apoel, Ailton egymaga próbál átmenni a védőfalon, egy kötényig jut, aztán fennakadt, labdástul. Túloldalt a szokásos koreográfia: Källström-szabadrúgás után szöglet, a védők tisztáznak. Az újabb sarokrúgást Koné nagy erővel fejelte rá, pont Hiotisz ölébe.

Tello elönzőzi a nyolcadikat, nagy helyzetben van, de egy passzal lenne a tuti, ehelyett naggyá teszi Leno kapust. A Leverkusennek összejön a szépítés, Bellarabi a második BL-meccsén az első gólját lövi, 7-1, összesítésben 10-2, ez a vége.

Cipruson még mindig 1-0, bár Ailton büntetőt szeretne, összezártak előtte a védők, helyette ő kap sárgát, elégedetlenül csóválja a fejét.

Keita duplázott, kihagyott helyzetből: most a fejese szállt a bal felső mellé. A Bayer csak nyomozza a labdát, a második félidőben 75-25 százalék a labdabirtoklási arány, a kaput eltaláló lövéseké meg 8-0. Keita aztán ad egy gólpasszt, természetesen Messinek, aki az első, BL-ben öt gólt rúgó játékos immár. Összesítésben 10-1 a Barcának, az argentin zseni ezúttal ballal csavart a kapu jobb oldalába.

Lesen hal el egy lyoni ellencsapás.

Szabadrúgás 31-ről a Lyonnak, Bastos izomból fölé küldi. A Barca közben visszavett, a németek legnagyobb örömére. Egy gyors labdajáratás után Pedro ad be középre laposan, Keita éppen lemarad.

Forrás: AFP/Lluis Gene

Cipruson jóval alacsonyabb a színvonal, de több az izgalom: zömmel a hazaiak támadnak, a Lyon csak védekezik, de ha találna egy gólt, az Apoelnek kettőt kellene lőnie - most viszont hosszabbításra áll a meccs. Egy gyors hazai akció után a centerezés pontos, a lövés nem, a labda centikkel elgurul az üresen tátongó hosszú sarok előtt.

A riporterek lassan kifogynak a jelzőkből, a Barcelona viszont nem a gólokból: Tello duplával mutatkozik be a BL-ben, megint balról talál be egy keresztlabda után, Leno kapufát rúg, lábbal, majdnem megsérül.

Messi megállíthatatlan: Leno talán először hibáz a meccsen, kiejt egy labdát, a lecsorgót simán bepasszolja a mindig jó helyen érkező argentin. Összesítésben épp 8-1 a Barcának.

A lyoni védők a felső lécre fejelnek egy Apoel-szabadrúgást, de utána is sorjáznak a hazai helyzetek.

Guardiola már a Santander elleni vasárnapi meccsre gondol: lekapja Iniestát és Xavit is, helyettük Tellót, illetve Keitát küldi a pályára. Tello nagy csere volt: rögtön elfutott a bal szélen, majd higgadtan kilőtte a hosszú alsót.

Második félidők, a Barca gurigáz tovább, Nicosiában aprítják egymást a felek, az ötvenedik percben mindkét csapat egy-egy játékosa lent marad. Ugyanekkor Barcelonában Messi megint átemeli Lenót, már 3-0 a Barcának, összesítésben 6-1, az argentin tíz BL-gólnál jár idén, fesztivál.

Messi már kilenc gólnál tart a BL-ben, ismét jobbról lép a védők gyűrűjébe, de ezúttal megoldja, laposan kilövi a jobb alsót.

Közel az egyenlítéshez a Lyon: Lisandro jobb oldali beadását Ederson csúsztatja meg fejjel, a labda messze elkerüli Hiotisz kapust, de pár centivel a kapuját is. Válaszul az Apoel majdnem elhúz 2-0-ra: egy gyors kontra végén Solari tüzel laposan, Lloris lábbal véd.

A Lyon szögletekkel operál, kevés veszélyt okozva az Apoel kapuja előtt, a Barcelona a technikai fölénye ellenére átlövésekkel is próbálkozik, ezekben a percekben pedig hagyja kicsit játszani a Leverkusent.

Messi a 30. percben gólpasszt adhatna, helyette inkább megpróbál duplázni, de az előtte álló három védőből már az elsőben elakad a labda.

Nicosiában végképp oda a kezdeti hazai fölény: már többet lőtt kapura a Lyon (3-2), és uralja is a játékot, csak éppen gólt nem tudott szerezni eddig.

Többnyire kilenc játékossal védekezik a Leverkusen a kapujától húsz méterre lévő sávig, amikor meg kinyílnak a németek, rajtavesztenek: Messit szöktetik, az argentin pedig egy laza átemeléssel oldja meg a helyzetet, összesítésben már 4-1 a Barcának.

Éledezik a Lyon, előbb Källström viharzik el a bal szélen, és ad be ígéretesen, csak épp Briand nem tudja megoldani, majd Bastos távoli szabadrúgásánál kell résen lennie Hiotisz kapusnak.

Guardiola 70 százalékos labdabirtoklást szeretett volna a meccs előtt, játékosai teljesítik is a kérést: 71-29 a Barcának. A katalánok jelentős fölényben passzolgatnak, de a Bayer-védelem állja a sarat.

Az Apoel összesítésben 1-1-re alakította az állást: Manduca közelről vágta a bal alsóba Haralambidisz beadását, 1-0.

Tíz perc altatás után Messi az ötös jobb sarkáról lőhetett, Leno védett, a kipattanónál pedig Pedro ismétlését blokkolta a védelem. Egy perc múlva Rolfes kap sárgát, a szabadrúgást Xavi tekerte fölé-mellé húszról.

Kis híján mindjárt az első percben sikerült kiugratni Pedrót, ám Kadlec résen volt, keresztezett. A Barca kényelmesen adogat, Kiessling viszont labdát szerzett Dani Alvestől, a brazil visszaszerezte, majd a kapu előtt vezette keresztbe a labdát, ráijesztve kicsit a közönségre.

Cipruson hasonló a helyzet, 66 százalékban hazai lábakon jár a labda, ám egy veszélytelenül beívelt szabadrúgáson kívül egyelőre másra nem futotta az erejükből.

Csodavárás Cipruson - előzmények

A Lyon az utolsó nyolc BL-meccséből ötön nem lőtt gólt, ha viszont ma betalál, akár el is döntheti a továbbjutást, az APOEL-nek ugyanis így már hármat kellene lőnie. A ciprusiak az utolsó három BL-fellépésükön nem lőttek gólt, ha pedig hozzávesszük, hogy a francia csapatok elleni mérlegük eddig három meccs, három vereség, valóban kisebb csodát kellene tenniük a továbbjutásához.

Ivan Jovanovic, a hazaiak edzője egyetlen rövid mondatban levette a terhet játékosai válláról, egyben motiválta is őket: "Itt mi semmit sem veszthetünk, de rengeteget nyerhetünk."

Guardiola tud min aggódni

Az viszont csoda lenne a köbön, ha a Leverkusen 1-3-ról kiejtené a Barcelonát a Camp Nouban. Az hagyján, hogy a Bayer 2002 októbere óta nem nyert idegenben BL-meccset (akkor 2-0-ra verte a Maccabi Haifát), de a Barca elleni hazai meccsén mindössze 28 százalékban birtokolta a labdát.

Mindkét oldalon akadnak hiányzók (a katalánoknál Abidal, Sánchez, Tiago, míg Puyol legutóbb külön edzett, a németeknél Corluka, Da Costa, Ballack, Barnetta), Guardiolának mégis sikerült aggódnivalót találnia: "A sebességük aggaszt, az első meccs második félidejében nagyon gyorsan játszottak. Irányítanunk kell a meccset, és nem hagyhatjuk, hogy felgyorsuljanak, mert természetesen még vannak továbbjutási esélyeik."