Az Európa Liga-címvédő Atlético Madrid 4-1-re kiütötte a Bajnokok Ligája-győztes Chelsea-t a Monacóban rendezett európai Szuperkupa-döntőben. A meccs legjobbja Falcao volt, a kolumbiai csatár 45 perc alatt mesterhármast ért el.

Az egyik kezében kés, a másikban gránát - Falcao-portré

Szuperkupa-döntő:
Atlético Madrid (spanyol) - Chelsea (angol) 4-1 (3-0)
Monaco, II. Lajos-stadion, 15 ezer néző
v.: Skomina (szlovén)
Atlético: Courtois - Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luís - M. Suárez, Gabi - Koke (Raúl García, 81.), Adrian López (C. Rodríguez, 56.), Arda Turan - Falcao (Emre, 87.)
Chelsea: Cech - Ivanovic, G. Cahill, David Luiz, A. Cole (Bertrand, 90.) - Mikel, Lampard - Ramires (Oscar, 46.), E. Hazard, Mata (Sturridge, 82.) - Torres
gól: Falcao (6., 19., 45.), Miranda (60.), illetve Cahill (74.)

Az Atlético Madrid rögtön jelezte, hogy kéri a trófeát: a 4. percben Filipe Luís beadását Falcao négy méterről a kapufára rúgta. Utána Kokét szabálytalanul állította meg David Luiz, a 11-es gyanús helyzetben a szlovén játékvezető nem jelzett semmit.

De ettől a Madrid nem esett kétségbe, két perccel később már vezetett. Adrian López szép passza után Falcao ballal, 11 méterről szépen emelte át a kapujából kifutó Cechen a labdát, olyan pontosan célzott, hogy a gólvonalon menteni igyekvő David Luiznak nem volt esélye.

A spanyolok ritkán engedték levegőhöz az angolokat, a friss igazolás Hazard is kénytelen volt távolról próbálkozni, de 22 méteres lövése jó egy méterrel elkerülte a bal felső sarkot.

A kontrákra építő, pontosan és gyorsan futballozó Atlético a 19. percben már kettővel ment, ekkor Falcao megismételte a Bilbao elleni EL-döntőben mutatott remek gólját: egy lövőcsel után ballal, 14 méterről tökéletesen csavart el a Chelsea-védelem és Cech felett-mellett a hosszúba (2-0).

Forrás: AFP/Valery Hache

Falcao akár még az Aranylabda-választás élmezőnyében is megjelenhet az év végén

A Madrid nem állt le, kontrái életveszélyesek voltak, a középpályán tanítanivalóan jutott fölénybe, és villámgyors játékosai nagyon könnyen zavarba hozták a Chelsea-t. Például akkor is, amikor López végigfutott a bal oldalon, és jól is lőtt, de Cech végül nagy bravúrral védeni tudott.

A 35. percben egy szép háromszögezés után jobbról érkezett a beadás, és a lesgyanús helyzetben lévő Adrian Lopez nem találta el jól a labdát, Falcao majdnem újabb gólt fejelt, Cech tudta ismét csak komoly hárítással megakadályozni ebben.

A félidő végén Falcao mégis csak belőtte a harmadikat: Arda Turan szép passza után elvitte a labdát a balösszekötő helyén, majd Cech lábai között lőtt az ötös bal sarkáról a kapuba lőtt.

A második játékrészben kicsit visszavett az Atlético, de még így is fölényben volt, és növelni is tudta előnyét a rendkívül enervált Chelsea ellen: egy bal oldali szabadrúgás után Miranda négy méterről kapura emelte a labdát, amelybe Cahill még hozzáért, de a gólt már nem tudta megakadályozni (4-0).

A meccs góljai:

A csereként beállt chelsea-s Oscar próbálta menteni a menthetőt, de 20 méterről leadott lapos lövése elkerülte a bal kapufát.

Cech viszont továbbra sem unatkozott, Koke a 69. percben a bal szélről tekert középre egy szabadrúgást, a labda mindenki felett elszállt, és a kapuban kötött volna ki, ha a cseh kapust nem segítik ki remek reflexei.

S hogy - angol oldalról vizsgálva - ne legyen olyan csúnya a vége, arról Gary Cahill gondoskodott, aki egy kapu előtti kavarodás után szépíteni tudott (4-1) a 74. percben.

A végére is maradt még két helyszet, előbb Mata éles szögből fölé lőtt a 81. percben, majd a másik oldalon Filipe Luís ugyancsak szélről, 13 méterről leadott lövését Cech védte szépen.

A 87. percben Falcaót lehívta Diego Simeone edző, a kolumbiai jó nagy taspot kapott a nézőktől, a helyére beállt Emre pedig olyan trükkösen adott be szélről, hogy a meccs leggyengébb láncszeme, David Luiz a saját kapufájára rúgta a labdát.

A spanyol klub 2010 után története során másodszor hódította el a trófeát.

Monaco 1998 óta sorozatban tizenötödször adott otthont a Szuperkupának, de az európai szövetség (UEFA) korábbi döntése értelmében a jövő évtől mindig más stadionban rendezik a BL- és EL-győztes csapatok csatáját. Jövőre Prága lesz a házigazda.

Az eddigi Szuperkupa-döntők:
1973 (1972-es eredmény alapján): Ajax Amsterdam (holland, BEK-győztes)-Glasgow Rangers (skót, KEK) 3-2, 3-1
1974 (1973): Ajax Amsterdam (B)-AC Milan (olasz, K) 0-1, 6-0
1975: Dinamo Kijev (szovjet, K)-Bayern München (német, B) 1-0, 2-0
1976: RSC Anderlecht (belga, K)-Bayern München (B) 1-2, 4-1
1977: FC Liverpool (angol, B)-Hamburger SV (német, K) 1-1, 6-0
1978: RSC Anderlecht (K)-FC Liverpool (B) 3-1, 1-2
1980 (1979): Nottingham Forest (angol, B)-FC Barcelona (spanyol, K) 1-0, 1-1
1980: FC Valencia (spanyol, K)-Nottingham Forest (B) 1-2, 1-0, idegenben lőtt góllal
1993 (1992-ből): FC Barcelona (B)-Werder Bremen (német, K) 1-1, 2-1
1994 (1993-ból): AC Parma (olasz, K)-AC Milan (az O. Marseille helyett) 0-1, 2-0
2004: FC Valencia (U)-FC Porto (B) 2-1
2005: FC Liverpool (B)-CSZKA Moszkva (orosz, U) 3-1 (0-1, 1-1, 2-1), hosszabbítás után
2006: Sevilla (U)-FC Barcelona (B) 3-0
2007: AC Milan (B)-Sevilla (U) 3-1
2008: Zenit (orosz, U)-Manchester United (B) 2-1
2009: Barcelona (B)-Sahtar Donyeck (ukrán, U) 1-0, hosszabbítás után
2010: Atlético Madrid (spanyol, Európa Liga-győztes)-Internazionale (olasz, B) 2-0 (0-0)
2011: FC Barcelona (B)-FC Porto (E) 2-0
2012: Atlético Madrid (E)-Chelsea (B) 4-1