Vb-selejtező: Románia nagy pofont kapott: 8 német gól

Románia, Lengyelország
Artur J?drzejczyk of Poland (R) and Adrian Popa of Romania vie for the ball during the World Cup 2018 qualification football match between Romania and Poland in Bucharest, Romania on November 11, 2016. / AFP PHOTO / ANDREI PUNGOVSCHI
Anglia simán, Franciaország hátrányból felállva nyert a 2018-as labdarúgó-világbajnokság selejtezőinek pénteki játéknapján. A címvédő Németország nyolc gólig meg sem állt San Marino vendégeként, Románia hazai pályán szaladt bele egy nagyobb arányú vereségbe Lengyelország ellen, a bukaresti mérkőzés botrányos jelenetektől sem volt mentes. Cikkünk végén minden pénteki eredményt és gólszerzőt megmutatunk.

Franciaország-Svédország 2-1

Az A-csoport két első két helyezettje csapott össze, a Stade de France-ban rendezett találkozót gyászszünet előzte meg, a 2015. november 13-i párizsi terrortámadásokban elhunyt áldozatokra emlékeztek.

A mérkőzés első félideje nem hozott gólt, helyzetet sem sokat. A franciák domináltak, de fölényük meddő volt, a kontrákra berendezkedő svédek alakítottak ki veszélyesebb gólszerzési lehetőséget. A franciák kezdőcsatára, Olivier Giroud mindössze hétszer ért labdába az első félidőben, ez jól mutatja, milyen sikeresen kivonták a svéd hátvédek a játékból.

A második játékrészben jött a meglepetés, a svédek a Bundesligában remeklő RB Leipzig támadója, Emil Forsberg révén szabadrúgásból vezetést szereztek az 55. percben. Gyorsan egyenlítettek a franciák, a túloldalon Payet ívelt középre egy jobb oldali szabadrúgást, a labdára Varane is emelkedett, de Paul Pogba bólintotta be.

Pogba és Varane is gólt akart fejelni, előbbinek sikerült Forrás: DPPI/Jmh

Alig telt el tíz perc, Dimitri Payet megfordította a meccset a franciáknak, kihasználva a svéd kapus, Olsen bizonytalan kimozdulását. A franciák innentől már nem adták ki a kezükből a három pontot, negyedik selejtezőjükön a harmadik győzelmüket szerezték és magabiztosan vezetik az A-csoportot.
A 2016-ban Eb-döntőt játszó házigazdák az idei évben a 13. mérkőzésüket nyerték meg, ennél többet egyetlen évben sem nyertek, de ennyit már igen, 2013-ban.

Az első vereségüket elszenvedő svédek a második helyen állnak, de Hollandia pontszámban beérheti őket. Az északiak kedden Budapesten lépnek pályára felkészülési mérkőzésen.

San Marino-Németország 0-8

Csak a gólkülönbség volt kérdéses a németek idegenbeli fellépésén, a vb-címvédő 199 hellyel előzi meg San Marinót a FIFA világranglistáján. Ahogyan várható volt, a Nationalelf hamar meg is szerezte a vezetést Khedira révén, két percre rá a válogatottmezben ezen az estén debütáló Serge Gnabry is eredményes volt, a 32. percben Hector találata növelte az előnyt.

Serge Gnabry bemutatkozása tökéletesre sikerült Forrás: AFP/Vincenzo Pinto

Németországnak 49, San Marinónak 1 labdaérintése volt az ellenfél tizenhatosán belül az első félidőben.

A második félidőben Gnabry duplázott (2007 után ő az első német futballista, aki első mérkőzésén legalább két gólt tud szerezni, a legutóbbi Christian Pander volt), majd Hector második találata után a mesterhármas is összejött a werderes Gnabrynak.

Legutóbb Dieter Müller triplázott bemutatkozó mérkőzésén a német válogatottban, 1976-ban.

Az utolsó tíz percben San Marino összehozott egy öngólt, a 8-0-s végeredményt Kevin Volland állította be, a Leverkusen csatára szintén első gólját szerezte a német válogatottban.

A németek négy forduló után hibátlan mérleggel, 16 szerzett és 0 kapott góllal vezetik a C-csoportot, San Marino eddig összességében egy szerzett gólnak örülhet, a miniállam még Norvégia ellen talált be.

Anglia-Skócia 3-0

A futball legősibb párharcának 113. összecsapását rendezték a londoni Wembley-ben, a mérkőzés első húsz perce a várakozásoknak megfelelően angol fölényben telt. A 24. percben született az első gól, Daniel Sturridge szinte láthatatlan, de pazar fejese után.

A második félidőben gyorsan megduplázták előnyüket a hazaiak, Adam Lallana is fejjel volt eredményes, a 61. percben Gary Cahill szintén gólt érően bólintott a kapuba. Ekkor érkezett egy érdekes statisztika:

Anglia legutóbbi nyolc skótok elleni góljából hetet fejjel szerzett.

Anglia sorozatban 33. Eb- és vb-selejtezőjén maradt veretlen, és 1975 óta nem győzte le ilyen arányban a skótokat, abban az évben 5-1-re nyertek.

Az F-csoportot Anglia 10 ponttal és kapott gól nélkül vezeti, a Máltán három pontot szerző Szlovénia és a Litvániát kiütő Szlovákia követi.

Románia-Lengyelország 0-3

Nagy verésbe szaladt bele Románia Bukarestben, a vendég lengyelek a helyzetek alapján fölényben futballoztak, végül 3-0-ra nyertek, ezzel vezetik az E-csoportot. Az első félidőben Kamil Grosicki élete gólját szerezte, a második játékrész végén Robert Lewandowski duplázott, miután fél méterrel mellette robbant egy pályára dobott petárda.

Lewandowski első gólja, ezzel dőlt el a meccs:

Lewandowski második gólja, büntetőből:

Eredmények, gólszerzők

A-csoport:
Franciaország-Svédország 2-1 (0-0)
gól: Pogba (58.), Payet (65.), ill. Forsberg (55.)

Az állás: 1. Franciaország 10 pont/4 mérkőzés, 2. Svédország 7/4, 3. Hollandia 4/3, 4. Bulgária 3/3, 5. Fehéroroszország 2/3, 6. Luxemburg 1/3

C-csoport:
Csehország-Norvégia 2-1 (1-0)
gól: Krmencik (11.), Zmrhal (47.), ill. King (87.)
Észak-Írország-Azerbajdzsán 4-0 (2-0)
gól: Lafferty (28.), McAuley (40.), McLaughlin (67.), Brunt (83.)
San Marino-Németország 0-8 (0-3)
gól: Khedira (7.), Gnabry (9., 58.,77.), Hector (32., 65.), Stefanelli (82. - öngól), Volland (86.)

Az állás: 1. Németország 12 pont, 2. Észak-Írország 7 (7-2), 3. Azerbajdzsán 7 (2-3), 4. Csehország 5, 5. Norvégia 3, 6. San Marino 0

E-csoport:
Örményország-Montenegró 3-2 (0-2)
gól: Grigoryan (50.), Haroyan (74.), Ghazaryan (90+4.)ill. Kojasevics (36.), Jovetics (38.)
Románia-Lengyelország 0-3 (0-1)
gól: Grosicki (12.), Lewandowski (83., 90. - 11-esből)
Dánia-Kazahsztán 4-1 (2-1)
gól: Cornelius (15.), Eriksen (36. - 11-esből, 92.), Ankersen (78.), ill. Suyumbayev (17.)

Az állás: 1. Lengyelország 10 pont, 2. Montenegró 7, 3. Dánia 6, 4. Románia 5, 5. Örményország 3, 6. Kazahsztán 2