Gulácsiék elbukták a csúcsrangadót; Dárdaiék újra a dobogón

2016.12.21. 19:53

A legjobbak összecsapásaként indult, de 30 perc alatt eldőlt: a Bayern München 3-0-ra legyőzte az RB Leipziget a Bundesliga 16. fordulójának csúcsrangadóján, az első és a második helyezett csatáján. A bajorok ezzel az élen tölthetik a téli szünetet, három ponttal megelőzve a lipcseieket. A Hertha két vereséget követően fontos győzelmet aratott a Kleinheisler nélkül felálló Darmstadt ellen, és a Hoffenheim botlását kihasználva visszatért a dobogóra.

Bundesliga, 16. forduló
Bayern München-RB Leipzig 3-0 (3-0)
Allianz Arena, V.: F. Zwayer.
BAYERN: Neuer - Lahm, Javi Martínez, Hummels, Alaba – Xabi Alonso - Vidal, Thiago - Douglas Costa, Robben - Lewandowski. Cserék: Ulreich, Juan Bernat, Rafinha, Kimmich, Müller, Renato Sanches, Ribéry. Vezetőedző: Carlo Ancelotti.
RB LEPIZIG: Gulácsi - Bernardo, Ilsanker, Orban, Halstenberg - Keita, Sabitzer - Forsberg, Demme – Werner, Poulsen. Cserék: M. Müller, Schmitz, Burke, Kaiser, Kalmár, Khedira, Selke. Vezetőedző: Ralph Hasenhüttl.
gól: Thiago (17.), Xabi Alonso (25.), Lewandowski (45.)
piros lap: Forsberg (30.)

A mérkőzés gyászszünettel kezdődött, a berlini merénylet áldozataira emlékeztek a forduló összes találkozóján. A kép bal szélén Gulácsi Péter, a lipcseiek kapusaForrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Tobias Hase

Tele volt magyar vonatkozással a Bundesliga évzáró csúcsrangadója. Az újonc Lipcse kapujában természetesen Gulácsi Péter védett, Kalmár Zsolt a kispadon foglalt helyet, ahogyan Lőw Zsolt másodedző is.

A Lipcse egyértelmű céllal utazott Münchenbe: ha pontot szerez, a Bundesliga élén töltheti a karácsonyt. Ez feljutóként legutóbb a Hoffenheimnek sikerült 2008 decemberében, annak a csapatnak Lőw Zsolt is a tagja volt – még játékosként.

Még többet kellett visszatekernünk az időben ahhoz, hogy megtaláljuk azt a csapatot, amely legutóbb abszolút újoncként képes volt legyőzni a Bayern Münchent. 2000 októberében a Cottbusnak sikerült ez a bravúr, a győztes gólt Sebők Vilmos szerezte, de Mátyus János is ott volt a pályán.

De ennyit a múltról, vissza a jelenbe...

Mats Hummels új frizuráját nem volt nehéz kiszúrniForrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Andreas Gebert

A Bayern München már egy döntetlennel is csak a második helyről vonulhatott volna téli szünetre, így csak a győzelem volt elfogadható Ancelotti csapatának, amely nagyon fogadkozott a remeklő újonc elleni összecsapás előtt.

A kezdőcsapatokban nem volt meglepetés, Robben és Douglas Costa pályára küldésével (valamint Müller padoztatásával) egyértelmű volt, hogy Ancelotti a széleken akarja zavarba hozni ellenfelét. A mérkőzés kezdetén szinte azonnal érződött, hogy a Bayern ezen az estén erőt akar demonstrálni. Lewandowskiék lehengerlően futballoztak, birtokolták a labdát és egymás után alakították ki a helyzeteket, míg a Lipcse hírhedt letámadása nem működött, a fiatal együttes kissé megilletődötten kereste önmagát.

Az első gólra alig több mint negyedórát kellett várni, Thiago Alcántara némi szerencsével, de Lewandowski kapufája után megszerezte a vezetést a Bayernnek.

A második gól is jól mutatta, hogy idegesen futballozik a Leipzig. A szezon egyik legjobb játékosa, Naby Keita vétett elemi hibát a saját tétfelén, a bajorok ezt könyörtelenül megbüntették.

Amikor nem a Bayern csapott le, akkor saját magát sújtotta a Lipcse. Emil Forsberg egy kimaradt lehetőség után elvesztette a fejét, és hátulról csúnyán rácsúszott a hazaiak kontráját indító Philipp Lahmra. A játékvezető először a sárga lapot vette elő, végül kiállította a 25 éves svédet.

Az első félidő végén Gulácsi Péter összehozott egy büntetőt (Douglas Costával volt szabálytalan, lapot nem kapott), Robert Lewandowski magabiztosan értékesítette a tizenegyest, így háromgólos előnnyel vonulhatott szünetre a Bayern.

A folytatásban egy sebességi fokozatot visszavett a Bayern München, de így is tökéletes kontroll alatt tartotta a mérkőzést és uralta a játékot. Gulácsi Péter több fontos védést is bemutatott a második félidőben, csapata legjobbja volt.

Ezt követően már nem történt feljegyzésre érdemes esemény, a Bayern München magabiztos győzelemmel mutatta meg, hogy melyik jelenleg Németország legjobb csapata. Ha valaki esetleg kételkedett volna...

1 gól, 1 gólpassz, 5 lövés, 4 kulcspassz, 86%-os passzpontosság, 121 labdaérintés, 4 sikeres csel 6 labdaszerzés. Nem vitás, Thiago Alcántara a meccs embereForrás: AFP/Christof Stache

Dobogón a Hertha

Nehéz évzáró elé nézett Dárdai Pál Herthája, hiszen két vereség és a Lipcse otthonában simán elveszített rangadó után kellett kimásznia a gödörből. Ez sikerült, a berliniek gól nélküli első félidő után 2-0-ra nyertek a sereghajtó Darmstadt ellen, Marvin Plattenhardt és Salomon Kalou volt eredményes hazai oldalon. A vendégeknél Kleinheisler László nem kapott lehetőséget, a kispadon ülte végig a kilencven percet.

A Hertha a dobogón telelhetForrás: AFP/Tobias Schwarz

Győzelmének köszönhetően a Hertha visszakerült a dobogó legalsó fokára, ez remek eredmény Dárdai Pál csapatától, amely hazai pályán a megszerezhető 24 pontból 21-et gyűjtött be az ősszel.

A Hertha azért is mehet karácsonyozni a harmadik helyről, mert a mezőny egyetlen veretlen (de tíz döntetlent számláló) együttese, a Hoffenheim az utolsó percekben kiengedte a győzelmet a kezéből a Werder Bremen ellen, az a találkozó 1-1-re végződött. Szalai Ádám nem kapott helyet a Hoffenheim keretében.

Borussia Dortmund-FC Augsburg 1-1 (0-1)
Eintracht Frankfurt-FSV Mainz 05 3-0 (1-0)
Hamburger SV-FC Schalke 04 2-1 (0-0)
Borussia Mönchengladbach-VfL Wolfsburg 1-2 (0-1)

MÁSODIK FÉIDŐ

90. perc: VÉGE! A Bayern a második félidőben félgőzzel is simán lehozta a mérkőzést, a bajorok 3-0-ra nyerték a Bundesliga csúcsrangadóját.

87. perc: KAPUFA! Két szép csel után Ribéry találta el a lécet 10 méterről.

86. perc: Hatalmas védés Gulácsitól! Douglas Costa 23 méterről végezte el a Bayern München szabadrúgását, a magyar kapus repült a hosszú felső irányába, és kitolta a labdát.

70. perc: Thiago tesztelte távolról Gulácsit, a magyar kapus a helyén volt.

65. perc: Ribéry és Lewandowski szép összjátéka után a lengyel lőtt kapura, Gulácsi a fejével csúsztatta szögletre.

60. perc: A Bayern úgy is teljes kontroll alatt tartja a mérkőzést, hogy egy sebességi fokozatot visszavett a második félidőben.

A TÖBBI PÁLYÁN: A Hertha megszerezte a vezetést a Darmstadt ellen, 1-0-ra áll az a meccs Plattenhardt találatával.

Közben Badstuber tweetelt egy "Danke"-t, a pletykák szerint távozik a rendkívül sérülékeny hátvéd.

51. perc: A Bayern München türelmesen és gólra éhesen építgeti támadásait, nem lesz könnyű dolguk a vendégeknek, ha el akarják kerülni a nagy arányú vereséget.

46. perc: Folytatódik a találkozó, a Bayern München indította ismét útjára a labdát.

ELSŐ FÉLIDŐ

Gulácsinak nem volt esélye Lewnadowski büntetőjénélForrás: AFP/Guenter Schiffmann

45. perc: Itt az első félidő vége! Nagyon nehéz 45 percen van túl a Leipzig, hengerel a Bayern. Ennél nehezebb csak a második játékrész lesz az újoncnak. Vajon mennyinél áll meg az Ancelotti-csapat?

45. perc: 3-0! Lewandowski rúgta be magabiztosan a büntetőt. Gulácsi nem kapott lapot a szabálytalanságért.

44. perc: 11-es a BAYERNNEK! Gulácsi Péter volt szabálytalan Douglas Costával szemben.

Német humor? A Bayern Twittere így reagált a piros lapra:

38. perc: Douglas Costa zsugázta oda a labdát Robbennek, aki ívelve adott középre, de Gulácsi véget vetett a Bayern-akciónak.

Három forgatókönyv maradt. 1: a Bayern összeroppantja és kitömi a Lipcsét. 2: nagyon unalmas lesz innentől a mérkőzés. 3: Csodát látunk, de erre van a legkevesebb esély.

30. perc: PIROS LAP, emberhátrányban a Lipcse! Forsberg rúgta fel hátulról becsúszva Lahmot, a játékvezető előbb a sárga lapot húzta elő, majd némi tanácskozás után kiállította a 25 éves svédet.

29. perc: Neuer-bavúr! Willi Orban fejelt a rövidről egy szöglet után, szépen védett a Bayern kapusa.

25. perc: GÓL! Már 2-0-ra vezet a Bayern!

A szezon egyik legjobbja, Naby Keita hibázott nagyot saját térfelén, a bajorok ezt könyörtelenül ki is használták. Vidal szerelte a Lipcse fiatal középpályását, Lewandowski csapott le a labdára, Thiagóhoz passzolt, a spanyol Xabi Alonsóhoz továbbított, a baszk klasszis pedig 8 méterről nem hibázott, belsővel kilőtte a hosszú alsót.

21. perc: Húsz percet kellett várni az első Leipzig-lövésre, Demme próbálkozását Neuer védte.

19. perc: majdnem 2-0! Két percen belül a második kapufáját rúgta a Bayern, ezúttal Douglas Costa lövése csattant a lécen. Gulácsi vetődött, de verve volt.

17. perc: GÓL! VEZET A BAYERN!

Robben ugratta ki a jobb oldalon Lahmot, a beadás után Lewandowski pöccintette a rövid oldali kapufára a labdát, a kipattanót a jó ütemben érkező Thaigo sodorta combbal a kapuba. (1-0)

14. perc: Alaba gyönyörű cselek után az alapvonal közeléből adott be középre, Gulácsi csak ütni tudta, Ilsanker rúgta szögletre Lewandowski mellől.

13. perc: Robben robbenezett a jobb oldalon, de lövés helyet lágyan beemelte a labdát a 16-oson belülre, de nem volt jó senkinek, Gulácsi nyugodtan készülhetett a kirúgáshoz.

10. perc: Xabi Alonso szöglete után csak nehezen tudott felszabadítani a Leipzig Gulácsi kapuja előtt.

Mats Hummels, a Bayern hátvédje fodrásznál járt, szőkére váltott.

Hummels kiszőkültForrás: AFP/Guenter Schiffmann

4. perc: a Lipcse majdnem gólt szerzett! Werner lapos beadásáról Poulsen maradt le nagyon kevéssel a kapu előtt.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Lipcse gurította hátra a labdát. Csak a rend kedvéért, a Bayern tiszta pirosban, a Leipzig sötétkékben futballozik ma este.

A mérkőzés előtt a stadionban egyperces gyászszünettel emlékeztek a hétfői berlini merénylet áldozataira. A játékosok fekete karszalaggal futballoznak.

A berlini merénylet után fokozott biztonsági intézkedésekkel készültek a találkozóra, ez a stadion felé vezető úton és a beléptetésnél is érzékelhető volt.

A rendőrök ellenőrizték az Allianz Aréna felé tartó autósokatForrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Tobias Hase
Szigorú beléptetésForrás: dpa Picture-Alliance/AFP/Tobias Hase

Előzmények és érdekességek

Ez a két csapat első egymás elleni tétmérkőzése.

15 fordulót követően a címvédő Bayern München áll a Bundesliga tabellájának élén. Az újonc RB Leipzig szintén 36 pontot gyűjtött, csak rosszabb gólkülönbsége miatt második.

Az első 14 forduló eredményei alapján az RB Leipzig a legjobb újonc a Bundesliga történetében.

Az előző fordulóban mindkét csapat nyert: az RB Leipzig 2-0-ra győzte le Dárdai Pál Hertháját, a Bayern München a Darmstadt otthonából távozott 0-1-s sikerrel.

Mindkét csapat egyetlen vereséget számlál az őszi szezon eddig lejátszott 15 fordulójában. A Bayern a Dortmund, a Lipcse az Ingolstadt vendégeként kapott ki 1-0-ra.

A Bayern München gyűjtötte a legtöbb pontot hazai pályán ebben a szezonban, az RB Lepizig viszont vendégként mondhatja el ugyanezt.

Az RB Leipzigé a legfiatalabb (24.1) átlagéletkorú csapat a német élvonalban, a Bayerné az egyik legidősebb (27.9).

Legutóbb a 2008–2009-es szezonban fordult elő, hogy újonc csapat a Bundesliga élén karácsonyozott, akkor a Hoffenheim volt képes erre a bravúrra. Abban a csapatban futballozott Lőw Zsolt, aki most a lipcseiek másodedzője.

Mindkét csapat edzőt cserélt a nyáron. A Bayern Münchennél Carlo Ancelotti váltotta Pep Guardiolát, a lipcseieknél Ralph Hasenhüttl került Ralf Ragnick helyére, aki sportigazgatóként folytatta munkáját az újoncnál. A ma esti lesz Hasenhüttl 50.élvonalbeli mérkőzése vezetőedzőként.

A Bundesliga 18-as mezőnyéből egyetlen klub ellen nem volt még eredményes Robert Lewandowski, ez az újonc Leipzig.

A Bayern Münchent több mint 16 éve győzte le utoljára Bundesliga-újonc.

Gulácsi Péter, az RB Leipzig kapusa öt bajnokin őrizte meg a hálóját a kapott góltól ebben a szezonban.