Célegyeneshez érkeztek a labdarúgó-topligák küzdelmei a 2016-2017-es szezonban, a hajrára hangolódva összegyűjtöttünk minden jelentős és nyitott kérdést, ami az előttünk álló fordulókban még érdekes lehet. Ki lesz a bajnok? Ki indulhat a BL-ben és az Európa Ligában? Ki esik ki a másodosztályba? Kinek nehezebb, kinek könnyebb a sorsolása? Ezekre mind-mind válaszolunk, ha pedig elérkeznek a sorsdöntő mérkőzések, kövesse az eredmények alakulását élőben livescore-oldalunkon.

Premier League

Hol nézhető?
Spíler Tv

Ki lesz a bajnok?

A Chelsea vagy a Tottenham, de inkább a Chelsea. Antonio Conte együttese a 12. forduló óta megszakítás nélkül áll az élen, és előnye négy pont a második Spurs előtt, mindkét csapatnak négy-négy mérkőzése van hátra.

A Chelsea-nek nemcsak pontból van több, de a sorsolása is jobb, nem véletlenül ünnepelte látványosan Conte egy héttel ezelőtt az Everton idegenbeli legyőzését. Hazard-ék ráadásul három mérkőzést otthon játszanak, és a kiesés elől sebzett vadként menekülő Middlesbrough az egyetlen ellenfelük, amelynek maradt még miért harcolni a hátralévő hetekben.

A Chelsea sorsolása Forrás: Origo Sport Livescore

A Tottenham óriási szezont fut, balszerencséjükre a Chelsea még jobbat. Mauricio Pochettino együttesét pont a Chelsea búcsúztatta az FA-kupa elődöntőjében (4-2), és várhatóan a bajnokság végén is megelőzi majd. A Spurs három idegenbeli meccse mellett egyet játszik otthon, a Manchester United ellen búcsúzik el végleg jelenlegi stadionjától, a White Hart Lane-től.

A Tottenham sorsolása Forrás: Origo Sport Livescore

Ki jut a BL-be?

A Chelsea és a Tottenham mögött két kiadó BL-hely van, a 3. főtáblát, a 4. selejtezőt jelent. Négy csapat küzd ezért a két helyért: a Liverpool (3.), a Manchester City (4.), a Manchester United (5.) és az Arsenal (6.).

A pontok száma és a hátralévő mérkőzések nehézsége a Liverpoolnak, illetve a Manchester Citynek kedvez, mindkét együttes verhető ellenfelekkel játszik, és a bajnokságon kívül már nincs mire koncentrálnia.

Klopp és Guardiola csapata van előnyben a BL-harcban Forrás: AFP/Paul Ellis

A Manchester Unitednek első körben szüksége lenne a riválisok botlására, emellett pedig idegenben kell játszania az Arsenallal, a Tottenhammel és a Southamptonnal is. Nem hangzik túl jól. Minden jel arra mutat, hogy

José Mourinho csapatának az Európa Ligán keresztül vezethet az út a BL csoportkörébe,

ott a Celta Vigót és várhatóan az Ajaxot kell még legyőznie, azért ráadásul egy trófeát is adnak, a negyedik helyért viszont nem.

A négyesből az Arsenal szerezheti a legtöbb pontot, hiszen öt találkozót játszik még, de a legtöbbet vesztheti is, és a csapat formáját tekintve ez sem elhanyagolható forgatókönyv. Ha az ágyúsok mégis megnyernék az összes hátralévő mérkőzésüket, akkor sem garantált a negyedik hely megszerzése, és ehhez a Liverpoolnak és a Citynek meg sem kell nyernie minden további meccsét.

Arsene Wenger több mint 20 éve tartó irányítása alatt először szorulhat a top 4-en kívülre az Arsenal,

amely az FA-kupa döntőjében vigasztalódhat, ahol a Chelsea vár rá.

Hátralévő mérkőzések

Liverpool: Southampton (o), West Ham United (i), Middlesbrough (o)
Manchester City: Crystal Palace (o), Leicester City (o), West Brom (o), Watford (i)
Manchester United: Arsenal (i), Tottenham (i), Southampton (i), Crystal Palace (o)
Arsenal: Manchester United (o), Southampton (i), Stoke City (i), Sunderland (o), Everton (o)

Ki esik ki?

A 20. helyen álló Sunderland búcsúja már hetekkel ezelőtt biztossá vált, a hétvégén a Middlesbrough is csatlakozhat hozzá, ha (papírforma) vereséget szenved a Chelsea-től. A Swansea City (18.) és a Hull City (17.) csatájából kerülhet ki a harmadik kieső, bár matematikailag még több csapat is érintett.

Teljes lista

A Premier League-ben pontazonosság esetén a gólkülönbség, majd a több szerzett gól rangsorol.

Bundesliga

Eurosport 2

A német bajnokság élmezőnyében viszonylag kevés eldöntendő kérdés maradt az utolsó fordulókra.

A Bayern München a wolfsburgi győzelmével már egy hete bebiztosította 27. bajnoki címét,

de a Real Madrid ellen elveszített BL-negyeddöntővel és a Dortmund ellen hazai pályán elbukott Német Kupa-elődöntővel nem kerülhet fel a sikeres címke Carlo Ancelotti első müncheni szezonjára.

Rekordmeister! A bajnokságot nem szúrta el a Bayern Forrás: AFP/John Macdougall

A Bundesliga 2016-2017-es naptárából három forduló van hátra, a Bayern mögött az már eldőlt, hogy

a negyedik helynél hátrébb az újonc RB Leipzig, a Hoffenheim és a Borussia Dortmund sem végezhet, azaz ez a három klub osztozik a maradék BL-helyeken, amelyből a negyediknek selejtezőt kell játszania.

Az RB Leipzig megnyugtató, ötpontos előnnyel áll a második helyen, még úgy is, hogy a következő hetekben utazik a Herthához, és fogadja a Bayern Münchent. A bronzéremért a liga két, legszórakoztatóbb futballját játszó csapata vívhat nagy csatát, csupán egyetlen pont választja el a harmadik Hoffenheimet és a negyedik Dortmundot, a hétvégén ráadásul egymás ellen játszanak.

A Hoffenheim sorsolása Forrás: Origo Sport Livescore

Marco Reus, a BVB sztárja „abszolút kupadöntőnek" nevezte a szombat délutáni összecsapást, de a Dortmundnak még a berlini kupadöntőben is jelenése van, ott az Eintracht Frankfurt lesz az ellenfele.

A Dortmund sorsolása Forrás: Origo Sport Livescore

A szezon egyik legizgalmasabb csapata a Werder Bremen, amely februárban még kieső helyen állt, azóta azonban 12 bajnokiból 10-et megnyert, és kétszer döntetlent játszott, így már az Európa Liga-indulást jelentő hatodik helyen tanyázik, egy ponttal megelőzve a Freiburgot.

Ki esik ki?

A 18. Darmstadt fantasztikus feltámadást produkál az elmúlt hetekben: Torsten Frings együttese 28 forduló alatt csak 15 pontot gyűjtött, a legutóbbi háromban viszont 9-et, így matematikailag még nem pecsételődött meg a sorsa. A hátralévő ellenfelek azonban nem túl reménykeltőek: Bayern, Hertha, 'Gladbach – ebben a sorrendben.

A kiesés elkerülésében egyébként még hét csapat is érdekelt,

az osztályozót jelentő 16. helyen álló Hamburgot és a 12. Bayer Leverkusent mindössze három pont választja el, így az elmúlt évekhez hasonlóan az idegtépő izgalmakra inkább a tabella végén számíthatunk a német bajnokságban.

I

A Bundesligában pontazonosság esetén a jobb gólkülönbség, a több szerzett gól, majd az egymás ellen szerzett pontok száma rangsorol.

Serie A

Digi Sport 1, Digi Sport 2, Digi Sport 3

A Juventus matematikailag is bajnoknak tekinthető (sorozatban hatodszor), ha szombaton megnyeri a torinói derbit és a Roma nem szerez 3 pontot a hétvégén. Massimiliano Allegri együttesének azért is fontos lenne minél előbb letenni a Serie A terheit, mert várhatóan a Bajnokok Ligája döntőjében, az Olasz Kupa fináléjában pedig garantáltan érdekelt,

így egyedüli csapatként még van esélye a triplázásra a 2016-2017-es szezonban.

Négy fordulóval a bajnokság vége előtt a Roma és a Napoli küzd az ezüstéremért, ami biztos Bajnokok Ligája-indulást jelent, míg a harmadik helyezett augusztusban selejtezőre kényszerül. A tét nagyjából 30-40 millió euró, ebből az összegből pedig már komoly futballistát lehet venni, és a tárgyalások során is előnyt jelent, ha a kiszemelt erősítéseknek garantálható az őszi BL-futball.

Fej fej mellett: pontazonosság esetén az egymás elleni eredményeknek köszönhetően a Roma megelőzné a Napolit Forrás: AFP/Filippo Monteforte

A harc a pontok számát és a hátralévő ellenfeleket tekintve is kiélezett. A Romának 75, a Napolinak 74 pontja van, a sorsolás azonban inkább a Nápolynak kedvez, hiszen Tottiék még utaznak a Milanhoz, és fogadják a Juventust.

A Roma sorsolása Forrás: Origo Sport Livescore

A Napolinak sem lesz séta a szezon hajrája, hiszen a Torino és a Fiorentina ellen simán benne van a pakliban a pontvesztés.

A Napoli sorsolása Forrás: Origo Sport Livescore

A Lazio a negyedik hely megszerzésével és az Olasz Kupa megnyerésével is kvalifikálhat még az Európa Ligába, a szezon meglepetéscsapata, az Atalanta pedig az Intert, a Milant és a Fiorentinát megelőzve juthat ki a nemzetközi porondra.

Ki esik ki?

A Pescara (20.) matematikailag, a Sallai Ronaldot és Balogh Norbertet foglalkoztató Palermo (19.) pedig gyakorlatilag kiesőnek tekinthető. A fantasztikus feltámadást produkáló Crotone (1-29. forduló: 14 pont, 30-34. forduló: 11 pont) az Empolival harcolhat nagyot a bennmaradásért, de a legutóbbi hét meccséből csupán egyetlen pontot szerző Genoa sem lehet nyugodt a 16. helyen, főként hátralévő ellenfelei ismeretében (Inter, Palermo, Torino és Roma).

I

A Serie A-ban pontazonosság esetén az egymás elleni eredmény, az egymás elleni mérkőzések gólkülönbsége, majd az összesített gólkülönbség és a szezonban szerzett gólok száma rangsorol.

La Liga

Sport 1, Sport 2

Emlékeznek még erre a gólra?

Lionel Messi az áprilisi el Clásico 92. percében gondoskodott arról, hogy bőven maradjon izgalom a spanyol bajnokság utolsó heteire is.

Az aranyéremért reális eséllyel már hónapok óta csak két csapat van versenyben, a Barcelona madridi győzelmének köszönhetően most 81-81 ponttal áll mindkét együttes, de a vesztett pontok tekintetében a Real Madrid áll jobban, Zinedine Zidane csapatának van egy elmaradt mérkőzése.

A Real Madridnak tehát a saját kezében van a sorsa,

négy mérkőzésen kell eggyel több pontot szereznie, mint a katalán csapatnak három forduló alatt. Pontazonosság esetén a Barcelona lenne a bajnok, mert a szezon végén az egymás elleni eredmény dönt, abban pedig jobban áll (1-1, 3-2).

Ha a Barcelona bajnok akar lenni, muszáj megnyernie mindhárom mérkőzését, közben pedig bíznia kell abban, hogy a Real Madrid többször botlik, vagy legalább egyszer vereséget szenved.

A Real Madrid sorsolása, a szezon közben elmaradt Celta Vigo-Real Madrid mérkőzésnek még nincs hivatalos időpontja Forrás: Origo Sport Livescore

Papíron mindkét csapatnak egy-egy nehéz ellenfele maradt, a katalánok a Villarrealt, a fővárosiak a Sevillát fogadják még, illetve a Bajnokok Ligában is érdekeltek, az Atlético Madridhoz utaznak az elődöntő visszavágójára. Ha a Barcelonának a BL-kiesés után a bajnoki címvédés sem jön össze, a leköszönő Luis Enrique a kupadöntőben nyerheti meg utolsó trófeáját a klub edzőjeként.

A Barcelona sorsolása Forrás: Origo Sport Livescore

Gondolta volna?

A Real Madridnak nagyon régen, még Puskás Ferenc leigazolása előtt, az 1957-1958-as szezonban sikerült legutóbb dupláznia a bajnokságban és a BEK/BL-ben, ha most ismét sikerülne, a hírek szerint Florentino Pérez elnök 40 millió eurós jutalmat osztana szét a keret játékosai és a szakmai stáb tagjai között.

Az automatikus BL-indulást jelentő harmadik és a BL-selejtezőt érő negyedik helyen várhatóan az Atlético Madrid és a Sevilla osztozik majd, bár elméletileg a Villarreal és az Athletic Bilbao is beleszólhat még.

Újonc létére fantasztikus szezont fut a Deportivo Alavés, amely a 10. helyen áll a bajnokságban, és kupadöntőt játszik a Barcelonával, így megvan az esélye, hogy kvalifikáljon az Európa Liga csoportkörébe.

Ki esik ki?

A már biztos kieső Osasuna és Granada mellett a Sporting Gijón sorsa is megpecsételődni látszik, a 17. Leganésnek négy, a 16. Deportivo La Corunának egy pontra van szüksége három forduló alatt a biztos bennmaradáshoz, de csak abban az esetben, ha a Gijón az összes hátralévő mérkőzését megnyeri, de erre egy fél pár lyukas zoknit sem tennénk fel.

Ligue 1

Három klub teljesen tönkreverte a francia bajnokság mezőnyét a 2016-2017-es idényben, már hetekkel ezelőtt eldőlt, hogy

a Monaco, a PSG és a Nice sem lehet rosszabb a bronzérmesnél, azaz ők kvalifikálhatnak a következő BL-szezonra.

(Három fordulóval a bajnokság vége előtt 20 pont választja el a harmadik nizzaiakat és a negyedik Lyont.)

A dobogósok csatájában egy héttel ezelőtt a Nice a PSG 3-1-es legyőzésével óriási szívességet tett a BL-elődöntőben is érdekelt Monacónak, amely így három ponttal vezet a címvédő párizsiak előtt, ráadásul egy mérkőzéssel kevesebbet is játszott.

A Monaco lehet a topligák meglepetésbajnoka Forrás: DPPI/Benjamin Cremel

A sorsolást tekintve a Nice-nek van a legnehezebb helyzete (utaznak Marseille-be és Lyonba is), így Balotelliéknek elkönyvelhetjük a harmadik helyet. A Monaco a hétvégén a kiesés elől menekülő Nancy otthonába utazik, majd csupa olyan csapattal játszik, amelynek nem sok keresnivalója van már a hátralévő hetekben, de papíron egyik sem könnyű ellenfél. A PSG-nek simán hozható három mérkőzése maradt, de reménykednie kell abban, hogy a 17 évnyi szünet után bajnoki címre törő Monaco megroppan az esélyesség terhe alatt.

Monaco: Nancy (i), Lille (o), Saint-Étienne (o), Rennes (i)
PSG: Bastia (o), Saint-Étienne (i), Caen (o)
Nice: Marseille (i), Angers (o), Lyon (i)

Ha Unai Emery debütáló szezonjában a legfontosabb hazai fronton elbukik a PSG, keserédes vígaszt lelhet a már megnyert Ligakupában és a Francia Kupa döntőjében (ott az Angers lesz az ellenfele), érdekesség, hogy mindkét sorozatban a Monacót ejtette ki, viszonylag könnyedén.

Ki esik ki?

A húszcsapatos francia liga tabellájának alján két biztos kiesőnek és egy osztályozós csapatnak lesz hely, erre reálisan még öt együttesnek van esélye, köztük a Lang Ádámot is foglalkoztató Dijonnak. A kiesés elleni harc azért is különösen izgalmasnak és fordulatosnak ígérkezik, mert

a 20. Bastiát és a 16. Lorient-t mindössze három pont választja el egymástól.

A Ligue 1-ben pontazonosság esetén a jobb gólkülönbség, a több szerzett gól, majd az egymás elleni eredmény rangsorol.

Ne feledje, a labdarúgó-topligák (és a magyar NB I) mérkőzéseinek eredményeit élőben követjeti az Origo a Sport livescore oldalán!