Politikai menedékjogot kért Horvátországban a drónozó albán szurkoló

Stefan Mitrovic, Szerbia-Albánia, foci, botrány, drón
SERBIA, BELGRADE : Serbia's Stefan Mitrovic grabs a flag with Albanian national symbols flown by a remotely operated drone during the Euro 2016 group I football match between Serbia and Albania in Belgrade on October 14, 2014. AFP PHOTO / ANDREJ ISAKOVIC
Vágólapra másolva!
Politikai menedékjogot kért Horvátországban Ismail Morina albán szurkoló, aki 2014-ben azzal zavarta meg a belgrádi szerb-albán Európa-bajnoki labdarúgó-selejtezőt, hogy Nagy-Albániát ábrázoló zászló röptetett a pálya fölé egy drónnal - közölte az N1 regionális hírtelevízió hétfőn.

A férfit szerb elfogatóparancs alapján fogták el Horvátországban, ám ő azonnal politikai menedékjogot kért, mert szerinte ha kiadnák Szerbiának, nem lenne tisztességes tárgyalása.

A férfit júniusban fogták el, és egy dubrovniki bíróság a kiadatása mellett döntött,

ám a gyanúsított ügyvédje a legfelsőbb bírósághoz fordult jogorvoslatért. Az eljárás több hónapig is eltarthat. Az ügyvéd szerint Szerbia nemzetek közötti gyűlöletkeltéssel vádolja védencét, amiért akár nyolc évig terjedő börtönbüntetés is kiszabható.
Az albán labdarúgó-szövetség azt kérte a tiranai kormánytól, hogy lépjen közbe, és akadályozza meg Ismail Morina kiadatását.

Morina letartóztatásának pillanata Forrás: James Montague


A szerb-albán labdarúgó-mérkőzést az első félidő vége előtt néhány perccel szakították félbe 2014. október 14-én, mert dulakodás tört ki a két csapat játékosai között, amelyhez a nézők is csatlakoztak.

Az incidens kiváltó oka a Nagy-Albániát ábrázoló zászló volt. A nézők megdobálták az albán labdarúgókat, akik az öltözőbe menekültek, és a körülmények miatt nem akarták folytatni a játékot. Egyórás szünet után a bíró a mérkőzést végleg lefújta.

Nagy-Albánia eszméje sérti a szerbeket, mert az Albániában, Koszovóban, Macedóniában és Görögországban élő albánok egy államban való egyesítését jelentené.

A szerbek pedig a többségében albánok lakta Koszovó függetlenségét sem ismerik el, szerintük Koszovó továbbra is Szerbia déli tartománya.