Meghalt Szepesi György

1956 Melbourne rádió Szepesi György ajándék Foglalkozás FOTÓ ÁLTALÁNOS KAPCSOLATOKHOZ  KÖTŐDŐ ÖLTÖZÉK riporter sportmez sportriporter SZEMÉLY születésnap TÁRGY
Budapest, 2012. február 3. Szepesi György sportriporter mutatja születésnapi ajándékát, Jónás Istvántól, a Magyar Rádió vezérigazgatójától kapott mezt, a Magyar Rádió épületében. Szepesi György február 5-én lesz 90 éves. MTI Fotó: Kollányi Péter
Vágólapra másolva!
96 évesen, szerdára virradóra meghalt a legendás rádiós riporter, Szepesi György. Ő közvetítette az Aranycsapat történelmi, 6-3-as győzelmét az angolok ellen. Az Aranycsapat összes tagját túlélte. Budapest korábbi díszpolgárát a főváros saját halottjának tekinti.

Szepesi György 1922. február 5-én született Friedländer György néven. Már kisgyermekként beleszeretett a futballba, az angyalföldi grundokon nőtt fel, profi focista akart lenni. Gyerekkori barátja, Szusza Ferenc játéka azonban rádöbbentette, hogy a pályán van nála tehetségesebb is, így inkább a rádiózást választotta, amiben ő volt a legjobb. A sport iránti szeretete is emlékezetessé tették közvetítéseit, melyek közül minden bizonnyal az 1953-as Anglia elleni 6-3 volt a leghíresebb. Nézzék meg az összefoglalót, és hallgassák az utánozhatatlan stílusát:

Összefonódott az Aranycsapattal, nem véletlen, hogy megválasztották a 12. játékosnak, hiszen végigkísérte az útjukat, ő közvetítette az 1954-es világbajnokság döntőjét is. Annyira közel került a csapathoz, hogy győzelmek esetén együtt ünnepelt, vereségnél pedig együtt sírt Puskásékkal.

Szervezője volt a Magyar Rádió Körkapcsolás című műsorának,

amely rövid idő alatt hatalmas népszerűségre tett szert, és 1963-tól 2009-ig kíváncsi rádióhallgatók millióihoz juttatta el a magyar stadionok hangulatát. Ő honosította meg azt a sportközvetítési stílust, amelyben a riporter lelkesen, magas hőfokon együtt él a játékkal, a csapattal, a versenyzővel, azonosul a történésekkel, együtt örül a sikernek, a győzelemnek, s kesereg balsiker, vereség esetén.

Két legenda egy képen. Szepesi György (balra) és Puskás Ferenc Forrás: Szepesi György

Az olimpiáról először 1948-ban tudósított, s sorozatban tizenöt ötkarikás nyári játékról közvetített egyedi stílusban. Egy híján ötven magyar olimpiai aranyérem megszületésénél lehetett ott, emellett tizennégy labdarúgó-világbajnokságnak is a kommentátora volt, s bekerült a Guinness Rekordok könyvébe.

Ő ugyanis a világ leghosszabb időn át tevékenykedő sportriportere, a 2005-ös Magyarország-Argentína barátságos futballmérkőzésnek csaknem napra pontosan hatvan évvel az után lehetett a rádiós szakkommentátora, hogy az 1945-ös magyar-osztrákon bemutatkozott sportriporterként.

A sport mellett a politikai újságírásba is beletanult: 1975 és 1978 között a rádió bonni tudósítója volt, 1981-től 1992-es nyugdíjba vonulásáig a Magyar Rádió Szórakoztató és Sportfőosztályának vezetőjeként dolgozott.

Joseph Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) korábbi elnöke (b) FIFA-érdemrendet ad át Szepesi Györgynek 2012-ben Forrás: MTI/Beliczay László

Társadalmi megbízatásokat is vállalt szeretett sportágában: 1979 és 1986 között volt a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke. 1982-ben beválasztották a FIFA végrehajtó bizottságába, s tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottságnak is.

Szepesi György munkásságát számos elismerés övezi: első magyar sportújságíróként kapta meg a Gerevich-díjat, birtokosa az Orth György-díjnak, az Aranytollnak, 2007 januárjában Kodály Zoltán közművelődési díjat vehetett át a Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány kuratóriumától, amely 1993 óta az oktatás, a kultúra és a tudomány területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyiségeket tünteti ki. 2004-ben lett a Prima Primissima-díj kitüntetettje, s ugyanebben az évben a Magyar Sportújságírók Szövetsége Életműdíjjal jutalmazta. Birtokosa a NOB Olimpiai Érdemrend Ezüst Fokozatának, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjének is. 1995-ben szűkebb pátriája, Budapest XIII. kerülete, majd 2005-ben a főváros is díszpolgárává avatta. 2012-ben FIFA-érdemrendet kapott. 2012-ben az újonnan alapított Magyar Sportsajtó Halhatatlanja díjat és a Magyar Olimpiai Bizottság sajtóbizottságának Média különdíját vehette át. 2016-ban Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) Életműdíját kapta meg. A róla elnevezett Szepesi-díjat, amellyel a hazai újságírás és sportújságírás egyik meghatározó alakját díjazzák, először 2015-ben adták át.

A Fővárosi Önkormányzat saját halottjának tekinti a Szepesi Györgyöt, Budapest díszpolgárát - közölte Tarlós István, főpolgármester az MTI-vel. Közleményében azt írta, fájdalommal értesült Szepesi György, a legendás sportriporter, az Aranycsapat "tizenkettedik játékosa" halálhíréről. Kiemelkedő sportriporteri és újságírói munkájának, aktív közéleti tevékenységének, valamint a hazai sporttörténelemben játszott több évtizedes szerepének elismeréseként 2005-ben Budapest díszpolgára lett – írta Tarlós István.

Az MLSZ és a Magyar Sportújságírók Szövetsége is saját halottjának tekinti a legendás riportert.