Csodagóllal nyerte meg a Bayern a szezon legfontosabb meccsét

Borussia Dortmund - FC Bayern Munich Sports soccer Corona Ghost game Covid-19 Ghost Games BVB FCB Munich lby Bundesliga
26 May 2020, North Rhine-Westphalia, Dortmund: Football: Bundesliga, 28th matchday, Borussia Dortmund - FC Bayern Munich at Signal Iduna Park. Munich's Joshua Kimmich (M) cheers with his team mates after his goal for the 0:1. IMPORTANT NOTE: In accordance with the regulations of the DFL Deutsche Fußball Liga and the DFB Deutscher Fußball-Bund, it is prohibited to use or have used in the stadium and/or from the game taken photographs in the form of sequence pictures and/or video-like photo series. Photo: Federico Gambarini/dpa-Pool/dpa
A német labdarúgó Bundesliga 28. fordulójában a bajnoki címvédő és listavezető Bayern München 1-0-ra legyőzte a második Borussia Dortmundot a Signal Iduna Parkban. Hans-Dieter Flick csapata ezzel hatalmas lépést tett a bajnoki cím megnyerése felé, és már hét pont előnnyel vezeti a tabellát a BVB előtt.

A Dortmund egy esetleges győzelemmel egypontosra csökkenthette volna a hátrányát a Bayern mögött, ebben az esetben teljesen nyílt maradt volna a bajnoki címért folytatott harc. Döntetlen vagy müncheni sikerrel a Bayern tett volna óriási lépést a címvédés felé, mert így hat fordulóval a zárás előtt négy vagy hét pont lenne az előnye közvetlen riválisával szemben.

Az újraindulás mindkét együttesnek jól sikerült, a Dortmund és a Bayern is kettőből kettőt nyert, ráadásul mindkét csapat rendkívül eredményes az idei szezonban.

A Bayern 80, a Dortmund 74 gólt lőtt 27 forduló alatt, ez pedig mindkét klub esetében rekord. A Bundesliga-csúcsot a Bayern tartja az 1971/72-es szezonban elért 101 góllal.

Erling Haaland 41 meccsen 35 gólt lőtt az idei szezonban, akárcsak Lewandowski a Bayernben Forrás: AFP/Federico Gambarini

A Bundesliga folytatása óta lejátszott két forduló alapján úgy tűnik, a zárt kapuk miatt a hazai pálya már nem jelent akkora előnyt, mint korábban. A szurkolók hiánya a Dortmundnak különösen fájó pont, mivel a bajnokságban egyedüliként még veretlen volt saját stadionjában.

A bajnoki címről is döntő, Der Klassikerként emlegetett összecsapást világszerte 200 országban közvetítették élőben. A találkozó előtt az örökmérleg Bayern-fölényt mutatottt: 101 találkozóból 47-et a müncheniek nyertek meg 29 döntetlen és 25 Dortmund-siker mellett.

Szokatlan látvány: kihalt a környék a Dortmund 81 ezres stadionja körül Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Marcel Kusch

A hazaiak remekül kezdték a meccset, a 19 éves Erling Haaland már a 30. másodpercben kötényt adott a 400. Bundesliga-meccsén védő Manuel Neuernek, balszerencséjére azonban a kapuson túljutó labdáját Jerome Boateng kivágta a gólvonalról.

Pár perccel később ismét a norvég tinédzser került helyzetbe, de a közeli lövését Boateng becsúszva blokkolta. Az első müncheni lehetőségre a 11. percig kellett várni. Joshua Kimmich beadását Thomas Müller próbálta megcsúsztatni, a világbajnok német támadó azonban nem érte el a labdát, de pont ettől lett veszélyes a helyzet, a Dortmund kapusa, Roman Bürki viszont a helyén maradt, és magabiztosan fogta a labdát.

A 19. percben már a münchenieknek is volt ziccere.

Kingsley Coman átadása után Serge Gnabry került ziccerbe, ellőtte a labdát a kivetődő Bürki mellett, de a gólvonalon biztosító Lukasz Piszczek kivágta a labdát. Ezt követően átvette a játék irányítását a Bayern, amit Coman nyomatékosított egy életerős bombával, de Bürki ezúttal is védeni tudott.

Az első félidő második felében óriási volt az iram, mindkét oldalon akadtak helyzetek, de komoly ziccert egyik csapat sem tudott kialakítani.

Bürki tehetetlen volt Kimmich löbbölése után Forrás: AFP/Federico Gambarini

A 43. percben aztán helyzet nélkül, egy káprázatos helyzetfelismerésből szerzett vezetést a Bayern München. Joshua Kimmich kapott labdát a tizenhatos előtt, felnézett, és egy pimasz emeléssel átnyeste a labdát a kívül helyezkedő Bürki fölött.

A második félidőre változtatott a Dortmund. Pályára lépett a német válogatott Emre Can és az angol csodagyerek, a szezonban 17 gólnál és 20 gólpassznál járó Jadon Sancho. A cserék azonban nem rázták fel a dortmundi csapatot, a müncheniek jószerivel azt csináltak, amihez kedvük volt. Az 54. percben növelhette volna az előnyét a Bayern, de Leon Goretzka 17 méteres lövését Bürki bravúrral kitornázta a jobb alsó sarokból.

Az első hazai helyzetre az 58. percig kellett várni.

Thorgan Hazard ment el a bal oldalon, a visszatett labdáját Haaland kapta a kapu előterében, a norvég támadó tíz méterről megcélozta a bal alsó sarkot, a lövése azonban levágódott az elcsúszó Boateng kezéről, de a játékvezető nem ítélt tizenegyest és a videobíró sem jelzett szabálytalanságot.

A 72. percben a norvég csatár sérülés miatt nem tudta folytatni a játékot, csapata öt perccel később mégis majdnem egyenlíteni tudott. Emre Can érkezett a kapu elé egy szélről belőtt labdára, de hét méterről a kapu mellé pörgetett.

A 80. percben Manuel Neuer is bizonyította, hogy miért hosszabbított vele szerződést a Bayern München.

A német világbajnok kapus Mahmoud Dahoud 20 méteres bombáját szedte ki a léc alól egy elképesztő reflexmozdulattal.

Neuernek csak egyet kellett védenie, azt a legfontosabb pillanatban tette Forrás: AFP/Federico Gambarini

A 83. percben eldönthette volna a meccset a Bayern München. A meccsen addig észrevétlenül futballozó Robert Lewandowski tört kapura, 17 méterről lőtt, azonban az okos csavarása a jobb kapufán csattant.

A hajrában a Dortmund még próbálkozott, a világbajnok Mario Götze is pályára lépett, de Lucien Favre csapata nem tudott komoly helyzetet kidolgozni, így az eredmény már nem változott.

Győzelmével a Bayern München hat mérkőzéssel a vége előtt hét pontra elszakadt a második Dortmundtól, ezzel pedig óriási lépést tett a bajnoki cím felé. Mostantól az a kérdés, hogy melyik csapat lesz az ezüstérmes a Bundesligában, ugyanis a Leverkusen, a Mönchengladbach és Gulácsi Péter és Willi Orbán csapata, az RB Leipzig is simán odaérhet a második helyre.