Bár a Ferencváros csapata több mint egy félidőn át emberhátrányban játszott, így is nyert 2-1-re a ZTE otthonában a labdarúgó NB I 3. fordulójának vasárnap délutáni összecsapásán. A Fradi már 2-0-ra vezetett, a ZTE az utolsó nyolc percben 1-2-es állásnál azonban komoly nyomás alá helyezte Dibusz kapuját. Ezzel megszületett a bajnokcsapat első győzelme a 2020-21-es szezonban.

Miközben a nyár utolsó hétvégéjének végén az M7-es autópályán kisebb népvándorlás araszolt Budapest felé, Zalaegerszeg határában is megtorpant a kocsisor. A városba beérve egyértelműen látszott, hogy a nap (hónap) eseménye a ZTE-Ferencváros NB I-es labdarúgó-mérkőzés lesz. Mindkét csapat veretlenül várta a meccset. A ZTE két döntetlennel (Fehérvár 3-3 és Mezőkövesd 1-1) és 2 ponttal, a Fradi egy döntetlennel (MTK 1-1) és egy ponttal. A vendégcsapat a hét közben óriási bravúrral ütötte ki a Bajnokok Ligája selejtezőjéből a skót Celticet, ennek a győzelemnek a hírével és erejével érkezett meg Szergej Rebrov csapata Zalába. Az összecsapás előtt a legtöbbet az internetes időjárásoldalak radarképet nézegettük. Nyugat felől masszívan összeállt zivatarlánc közeledett, amelynek a déli pereme éppen Zalaegerszeget készült telibe találni. Egy biztos, a kezdésre már nyoma sem volt az egész napot nyomasztó kánikulának, kellemes időben lehetett futballozni.

Viharos időben kezdődött az FTC zalaegerszegi meccse Fotó: Polyák Attila - Origo

Ez az állapot egészen a kezdésig tartott. 17.40-re megérkezett a vihar első fele. A nagy szél hordta az esőt, de nem villámlott, így Pintér Csaba játékvezető 8429 néző jelenlétében jelt adott a meccs megkezdésére. A nyári időnek teljesen nyoma veszett, kora őszi körülmények között fociztak a csapatok.

Cserék

A 10. percre azonban erős dörgés és villámlás kezdődött a stadion felett. Ilyenkor egyedül a meccset vezető bíró döntheti el, hogy meddig engedi a játékot. A Fradinak nem volt ismeretlen ez a helyzet, hiszen szerdán Glasgowban hasonló körülmények között zajlott a Celtic elleni BL-selejtező. Ami a futballt illeti, a 11. percben Boli lövése alig tévesztett célt, ez volt a Ferencváros első helyzete. A 14. percben Uzuni 26 méteres szabadrúgása kipattant a ZTE kapusáról, Demjénről. Enyhe fölényben játszott a vendégcsapat, a ZTE-nek sokkal inkább a védekezéssel kellett foglalkoznia, semmint a támadásokkal.

A Ferencváros kispadja, a kép bal szélén Szergej Rebrov vezető edző áll Fotó: Polyák Attila - Origo

25 perc elteltével jött ki a szorításból a hazai csapat, 7 perccel később pedig felforrósodott a hangulat. Botka Endre a 16-os vonalánál fellökte Babatit, a bíró tizenegyest ítélt és kiállította a Ferencváros játékosát. Az ismétlésből látszik, hogy a szabálytalanság a 16-oson kívül történt, Babati csak beesett a büntetőterületen belülre.

A büntetőt Babati végezte el, de a középre tartó lövését a Fradi kapusa lábbal védeni tudta. Óriási bravúr volt ez Dibusztól. Ugyanakkor a tizenegyes elvégzésének a pillanatában Botka még a pályán volt, a negyedik bíró (aki az oldalvonal mellett dolgozik) nem jelezte ezt a játékvezetőnek. A kimaradt 11-es után a ZTE edzője, Boér Gábor hevesen reklamált Botka esete miatt. Az azonban biztos, hogy óriási sanszot hagyott ki a hazai csapat.

A 10-es számú Babati készül a tizenegyeshez a ZTE-Ferencváros mérkőzésen. A büntető kimaradt Fotó: Polyák Attila - Origo

Botka kiállítása nem törte össze a vendégeket, akik a 40. percben óriási góllal szerezték meg a vezetést.

Civic a ZTE kapujától 17 méterre szánta el magát futtából egy csavarásra és a labda akadálytalanul jutott Demjén kapujába. A Fradi szempontjából nagy fordulatot hozott tehát az első félidő hajrája. A 44. percben nem sok hiányzott az egyenlítéshez, de Koszta lövése elkerülte a kaput. A szünet mindkét csapat számára idegnyugtatóan hathatott.

Demjén, a ZTE kapusa Fotó: Polyák Attila - Origo

A második félidő nagy kérdése az volt, hogy a tíz emberrel játszó FTC kibírja-e a ZTE egyre növekvő nyomását. Merthogy a ZTE a középpályán sokkal agresszívebben lépett fel, mint az első 45 percben. Viszont azt is tudni lehetett, hogy a Fradi - ha kiszabadul a nyomásból - képes lehet kontrázni és gólt szerezni. Erre az 54. perc szolgáltatott péládt, amikor egy jobboldali FTC-szögletet követően Haratin senkitől sem zavartatva fejelt a hazaiak kapujába. A 2-0-s előny teljesen megnyugtathatta a vendégcsapatot, amelynek innentől fogva csak tartania kellett a távolságot a Zalaegerszeggel szemben.

Innentől fogva tényleg a Ferencváros akarata érvényesült. A 62. percben Heister beadását Bobál az utolsó pillanatban mentette szögletre. Az elkeseredetten próbálkozó ZTE-támadásokat a Fradi-védelem könnyen hatástalanította. A vendégjátékosok szeme előtt pedig a leginkább az lebegett, hogy ezzel a 0-2-es állással lepörgessék az órát.

2-0-s Fradi-vezetés után már nyugodtan játszhatott a vendégcsapat Fotó: Polyák Attila - Origo

Az utolsó negyedóra egészen a 82.percig abszolút izgalommentesen telt el. Ekkor azonban szinte a semmiből szépített a ZTE. Könyves érkezett a büntetőterületen belülre, középre adott. Ott két Fradi-játékos is beleért a labdába, amely így Babati elé pattant, akinek nem volt nehéz dolga, két lépésről a kapuba pofozta a labdát. (1-2.)

A gól után egy teljesen más felfogású ZTE játszott, alaposan megnehezítve a Fradi dolgát. A 87. percben Könyves hatalmas lövését védte nagy bravúrral Dibusz. Akár egyenlíthetett volna a hazai csapat. De nem tette. Így a Fradi megszerezte az első győzelmét a 2020-21-es bajnokságban. A ZTE pedig az első három fordulóban a tavalyi bajnokság első három helyezettjével játszott. Ebből a három meccsből 2 pontot hozott össze Boér Gábor csapata. Őket csak az vigasztalhatja, hogy a folytatásban papíron ennél könnyebb mérkőzések várnak rájuk.

Nyilatkozatok

„Nehéz volt mindkét meccs, de azért külön kell őket választni, míg a Bajnokok Ligájában nagyon komoly volt a tempó, addig itt majd' másfél félidőn át eggyel kevesebben voltunk – kezdte az értékelését az M4 Sport mikrofonja előtt az első félidőben 11-est hárító Dibusz Dénes. –

Döntő volt, hogy meg tudtuk szerezni a vezetést, és nagyon fontos volt, hogy tudtunk rá rúgni még egy gólt. A ZTE birtokolta a labdát, jöttek előre, végig nagyon kellett figyelnünk." A büntető hárításáról így nyilatkozott a válogatott kapus: „Nem volt előre eldöntve, hogy pontosan mit fogok tenni. Próbáltam a rúgó játékost megzavarni a mozgásommal. Tudtam, hogy többnyire bal kézre rúgja, vagy középre, és most szerencsére nem rúgta elég magasan, így tudtam hárítani."

A mérkőzés utáni sajtótájékoztatón Szergej Rebrov, a Ferencváros edzője a következőket mondta:

Nem volt sok helyzete az ellenfelünknek. Remekül megálltuk a helyünket. Az emberhátrány ellenére sem lettem volna elégedett a döntetlennel. Próbáltam egyensúlyt fenntartani. 4 támadóval kezdtünk, de a piros lap után változtatnom kellett. A szünetben elmagyaráztam a játékosoknak, hogyan lehet itt nyerni annak ellenére, hogy kevesebben voltunk a pályán."

Az Origo a sajtótájékoztatón megkérdezte Rebrovot, mi a véleménye arról, hogy a FIFA szerint a klubok dönthetik el azt, hogy a jövő heti Nemzetek Ligája mérkőzésekre elengedik-e a játékosaikat. A Fradi edzője a következőket mondta:

A hazai csapat, a ZTE edzője, Boér Gábor a következőket mondta: "Csalódottak vagyunk. Már az első félidőben jobban játszottunk. A tizenegyes nagy sansz volt arra, hogy előnybe kerüljünk. Nem sikerült. Ezt tetézte a kapott gól, amely rányomta a bélyegét a játékunkra. A második félidőben kaptunk egy gólt pontrúgásból. Az emberelőnyt sem tudtuk kihasználni. A szépítés után mindent megpróbáltunk, de nem sikerült. Az önbizalmat ez a vereség nem szabad, hogy megtörje.

(A helyszínen megnéztük a szabálykönyvet, amely erről az esetről úgy rendelkezik, hogy a bírónak csak akkor kellett volna újrarúgatni a tizenegyest, ha a kiállított futballista játékba avatkozik. Ez nem történt meg. Ugyanakkor az is igaz, hogy amíg Botka nem hagyta el a pályát, nem lett volna szabad elvégezni a büntetőt.)