Haaland kettő, Lewandowski három gólt lőtt, a Bayern nyerte a szuperrangadót

fbl Horizontal
Bayern Munich's Polish forward Robert Lewandowski (L) and Dortmund's Norwegian forward Erling Braut Haaland gesture during the German first division Bundesliga football match between FC Bayern Munich and BVB Borussia Dortmund in Munich, southern Germany, on March 6, 2021. (Photo by ANDREAS GEBERT / POOL / AFP) / DFL REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS AS IMAGE SEQUENCES AND/OR QUASI-VIDEO
A Bundesliga 24. fordulójában németek által csak "Der Klassiker"-nek nevezett szuperrangadón a rekordbajnok Bayern München 4-2-re legyőzte a Borussia Dortmund csapatával a müncheni Allianz Arénában. A találkozó kilencedik percében a norvég Erling Haaland két góljával már 2-0-ra vezetett a Dortmund, amely akár le is zárhatta volna a meccset, de egy kihagyott ziccer után Robert Lewandowski révén azonnal szépített a Bayern, majd az első félidő hajrájában a lengyel támadó tizenegyesből egyenlített. A második játékrészben a Dortmund alig lépte át a félpályát, és amikor már úgy tűnt, marad a döntetlen, a Bayern szerzett két gólt és megnyerte a meccset.

A két csapat között 13 pont volt a különbség a tabellán, a Dortmund pedig csak a hatodik helyről várhatta a találkozót. A bajorok ebben a szezonban még nem kaptak ki az Allianz Arénában, és az is mellettük szólt, hogy a BVB a Bundesligában legutóbb 2014 áprilisában tudta legyőzni őket Münchenben. A Bayernek is vannak sérültjei, de a Dortmundnak komolyabb érvágás volt, hogy az amerikai Giovanni Reyna és az angol válogatott Jadon Sancho sem utazhatott Münchenbe sérülés miatt, így a norvég Erling Haaland kevesebb támogatásra számíthatott.

Ennek ellenére a Dortmund kezdte jobban a meccset, és a második percben Haaland meg is kezdte a gólgyártást. Jérome Boateng rossz helyre fejelte ki a labdát, a norvég támadó levette, tolta rajta egyet, majd 20 méterről kilőtte a bal alsó sarkot.

• A Bayern München ezzel 24. forduló alatt már több gólt kapott, mint az előző szezonban összesen. A bajorok akkor 34 meccsen 32 gólt kaptak, majd 24 alatt járnak 34-nél.

A bajoroknak idejük sem volt kijózandoni az első pofon után, a kilencedik percben már kapták is a másodikat. Egy szépen felépített támadás végén Nico Schulz ugratta ki a Sancho helyén lehetőséget kapó Thorgan Hazard-t, aki középre játszott Haalandhoz, a norvég pedig közelről kilőtte a rövid alsó sarkot.

• A 20 éves csatárnak a szezonbeli 19. bajnoki mérkőzésén ez volt a 19. találata. Minden sorozatot figyelembe véve a 28. meccsén a 29. gólja.
  • A Bundesliga történetében egyébként csak az MSV Duisburg tudott az első kilenc percben két gólt lőni a Bayern München otthonában. Az 1977-es mérkőzésen a nyugatnémet válogatott Ronald Worm duplázott Münchenben.

A folytatásban a Bayern München elkezdett rohamozni, de igazán komoly helyzetet nem tudott kialakítani. Ellenben a Dortmund a 25. percben majdnem háromgólos előnybe került. Egy gyönyörű támadás végén Thomas Meunier kapott egy kiugratást, középen teljesen üresen érkezett Haaland, de a belga válogatott játékos passza sutára sikeredett, így kimaradt a ziccer.

És ahogy lenni szokott, azonnal büntetett a futball. Az ellentámadásból szépített a Bayern München, és 0-3 helyett 1-2-re módosította az eredményt.

Leroy Sané kapott labdát a tizenhatos jobbsarkánál, csinált egy cselt kifelé majd a kapu elé lőtte a labdát, ahol természetes ott volt Robert Lewandowski, akinek két méterről csak az üres kapuba kellett passzolnia.

A folytatásban a Bayern München folyamatosan a Dortmund térfelén tartotta a labdát, érezhető volt, hogy bármikor jöhet az egyenlítés. A 42. percben azt Mahmoud Dahoud teljesen fölöslegesen buktatta a kifelé cselező Kingsley Comant, amit ugyan a játékvezető nem vett észre, de a VAR-szobából jelezték az esetet, így tizenegyest kapott a Bayern. A labda mögé Lewandowski állt oda, és higgadtan a kapu jobb oldalába gurított.

A második félidő dortmundi helyzettel indult, de Thorgan Hazard kapáslövése az oldalhálóban kötött ki. Az ellentámadásból átvehett volna a vezetést a Bayern München. Joshua Kimmich középre tartó, gyenge lövését Marwin Hitz kiejtette, szerencséjére viszont javítani tudta a hibáját, mert le tudta halászni a labdát a kipattanóra érkező Coman lábáról.

Marwin Hitz bravúrja az óriási hibája után Forrás: AFP/Guenter Schiffmann

A folytatásban a Bayern a Dortmund térfelén tartotta a labdát, ráadásul a Ruhr-vidéki csapat esélyeit rontotta, hogy Haaland kapott egy rúgást a bokájára, és vérző lábbal jött le a pályáról a 60. percben. Persze, könnyen lehet, hogy a norvég csatárnak nincs komoly baja, csak elővigyázatosságból hozták le, hiszen a Dortmund kedden a Sevilla ellen játszik Bajnokok Ligája nyolcaddöntőt.

A második félidőben a Bayern München közel 70%-ban birtokolta labdát, de közel sem volt annyira éles, mint az első félidőben. A Dortmund pedig mintha a kilencedik perc után elfelejtett volna támadni, és már csak arra ment rá, hogy megtartsa a döntetlent.

És ahogy lenni szokott, a védekező csapat nem tudta kihúzni a Bayern München ellen.

A 88. percben Thomas Müller beadását Meunier rossz helyre rúgta ki, az érkező Leon Goretzka pedig a jobb alsó sarokba lőtt.

Ezt követően teljesen összeesett a Dortmund, Lewandowski pedig belőtte a harmadik gólját, és eldöntötte a meccset. A lengyel támadó kapott egy átadást, előre tört, és 19 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot.

• A lengyel támadónak ez volt a 31. gólja a bajnokságban, és már csak tíz találat kell hozzá, hogy beállítsa a világ- és Európa bajnok Gerd Müller 1971/72-es szezoncsúcsát, amikor 40 góllal lett gólkirály.
  • A Bundesliga történetében egyébként soha egy játékos sem lőtt annyi gólt a Dortmund ellen, mint Lewandowski. 14 mérkőzésen 20-szor volt eredményes korábbi klubja ellen.

Ezzel a győzelemmel a Bayern München visszaelőzte a Freiburg otthonában 3-0-ra nyerő RB Leipzig csapatát, és a tabella éléről várhatja a következő fordulót.