Az egyre jobb formába lendülő Szalai Ádám szerdán este győztes gólt lőtt a Werder Bremen ellen, szombaton pedig elhalaszthatja a Bayern München bajnokká avatását. Szalainak a bajor óriás ellen korábban jól ment a játék, de most az a fontosabb, hogy a közelgő Európa-bajnokság előtt tényleg nagyszerűen focizik a Mainz magyar légiósa.

Szalai Ádám több mint 11 éve, 2010. április 10-én szerezte az első gólját a Bundesligában. Megadta a módját ennek a találatnak, ugyanis a Borussia Dortmund ellen volt eredményes.

A világbajnok Roman Weidenfeller kapujába juttatta a labdát, a Hummels-Subotic védőpáros asszisztálása mellett.

Azzal a találattal nyert a Mainz. A második Bundesliga gólja 2010 őszén legalább ennyire emlékezetesre sikeredett. Ismét győztes találat volt, ezúttal az egy évvel korábbi bajnok, a Wolfsburg otthonában. Egy örökké emlékezetes mérkőzésen, amelyen a farkasok már 3-0-ra vezettek, innen egyenlített a Mainz, majd a hajrában jött Szalai.

Szalai Ádám gólöröme a Bayern Münchennek lőtt gólja után Forrás: AFP/John Macdougall

Ezek is emlékezetes momentumai voltak Szalai pályafutásának, de a harmadik góljával túlszárnyalta az említetteket is.

2010. szeptember 25-én a Bayern München otthonában szerzett győztes gólt. Ezúttal 1-1-nél volt eredményes, és ezzel vitte el a Mainz az Allianz Arénából a három pontot.

Pedig Louis van Gaal egyáltalán nem tartalékos csapatot küldött fel, hiszen Lahm, Schweinsteiger, Kroos, Müller és Klose személyében öt később világbajnokká váló labdarúgó is erősítette a bajor gárdát. Igaz, Ádám is egy későbbi vb-aranyérmestől, André Schürrlétől kapta a gólpasszt. Bár itt az érdem egyértelműen Szalaié, ugyanis kissé mögé érkezett az átadás, ám ő gyönyörűen ráfordulva, három védő gyűrűjéből bombázta a labdát Hans-Jörg Butt kapujába. A gól után közvetlenül ezt mondta erről a produkciójáról:

A Mainz akkor 100%-os teljesítménnyel vezette a tabellát, az általa óriási meglepetésre legyőzött Bayernt 10 ponttal előzte meg. Szalai Mainza volt a harmadik csapat a Bundesliga történetében, amely 6 győzelemmel kezdett egy szezont. A két korábban így kezdő gárda (a Bayern 1995-ben és a Kaiserslautern 2001-ben) helyett egyébként az adott pontvadászatban a Dortmund lett a bajnok. Akárcsak a 2010-11-es idényben. Ez persze nem homályosítja el a Mainz 2010-es csodálatos rajtját, és Szalai mesterművét.

Nem ez volt az utolsó eset, hogy a magyar csatár elkeserítette a világ egyik legnépszerűbb csapatának hatalmas szurkolótáborát.

A 2012-13-as volt Szalai karrierjének legsikeresebb éve, ekkor 13 gólt szerzett. És ekkor volt másodszor eredményes az Allianzban. Ez a gól azonban nem ért pontot. 2-0-s Bayern vezetésnél 11-esből talált be Neuer kapujába.

A vége 3-1 lett Jupp Heynckes csapatának, amely abban a szezonban nemcsak a bajnokságot, hanem a Német Kupát és a Bajnokok Ligáját is megnyerte.

A 2014. november 22-én lejátszott Bayern elleni meccsére viszont biztosan nem emlékszik szívesen Szalai. Akkor a Hoffenheim játékosaként csak a kispadon kezdhette a találkozót. A 71. percben jöhetett, amikor már 2-0-ra vezetett Pep Guardiola csapata. Hamarosan szépíthetett volna, de ziccerét Neuer a rá jellemző mozdulattal hárította.

Majd 4-0-s hátránynál Szalai csúnyán letalpalta Dantet, nem lehetett vitatni Peter Gagelman játékvezető döntését, aki azonnali piros lapot adott neki.

Azért szerzett kellemesebb emléket is Hoffenheim mezben a Bayern ellen. A 2018-19-es idény nyitófordulójában a Thomas Müller által szerzett bajor előnyt ő tüntette el az Allianzban. Erőszakosan vitte el a labdát a bizonytalan Boateng mellett, majd szépen lőtte ki Neuer kapujának hosszú sarkát.

Sokáig úgy tűnt, hogy pontot érhet az a találat, ám a kissé hektikus hajrában Robert Lewandowski és Arjen Robben is gólt szerzett, így győzelemmel kezdte azt a szezont az akkor Niko Kovac által irányított rekordbajnok.

Szalai Ádám 13-szor játszott eddig a Bayern München ellen. Most következhet a tizennegyedik meccs. Kétszer volt győztes csapat tagja, egyszer döntetlent elérőnek. A többi 10 találkozón a vesztes oldalon szerepelt, de igen sok játékos vallhat magáénak hasonló statisztikát a bajor óriás ellen.

Szalai négy csapat tagjaként 29 gárda ellen játszott Bundeliga1-es mérkőzést. Aki ellen négynél több meccset vívott azok közül csak egy ellen nem volt eredményes. A Leipzig ellen nem tudott eddig gólt lőni, vagyis Gulácsi Péter kapuját hat meccsen sem sikerült bevennie. A legtöbb gólt az Augsburg, a Bremen és a Mainz ellen szerezte, 5-5-öt. A jelenlegi csapata ellen rendre a Hoffenheim tagjaként talált be. De ebben a párosításban akkor is nagyon eredményes tudott lenni, ha a Mainz tagjaként játszott. Ugyanis négy gólt lőtt a Hoffenheimnek mainzi focistaként.

Két csapat ellen tudott három gólt szerezni, vagyis mondható, hogy gólszerzés terén a Bayern az egyik legkedvesebb ellenfele.

Azt persze túlzás állítani, hogy a német rekordbajnoknak mumusa lenni a magyar csatár, de ezzel az eredményességgel nem kell szégyenkeznie Szalainak.

Szalai Ádám tavasszakl visszaküzdötte magát a Mainz csapatába Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Torsten Silz

A Mainznak sem a tavaszi teljesítményével. A bajnokság felénél még 10 pontra volt a csapat a legrosszabb bentmaradó helytől és nyolcra az osztályozóstól. 17 mérkőzés után ugyanúgy 1 győzelme és 4 döntetlenje volt, mint a Schalkénak. Aztán a gelsenkircheni csapat kedden kiesett a legjobbak közül, a mainzi pedig a 13. helyen áll. Úgy fogadja a gárda a bajnoki címét szombaton matematikailag bebiztosítani kívánó Bayern Münchent, hogy a tavaszi tabellán az 5. pozícióban van!

A bajnokság második felében eddig úgy gyűjtött 18 ponttal többet a Schalkénál, kilenccel a Leverkusennél, eggyel a Dortmundnál, hogy a Hertha elleni hazai találkozóját a berliniek karanténba kerülése miatt későbbre halasztották.

Ilyen tavaszra talán a legvérmesebb szurkolói sem gondoltak! A féltávnál biztos kiesőnek gondolt Mainz jelenleg öt ponttal gyűjtött többet, mint az osztályozós helyen álló. Ám horrorisztikus sorsolása van. Ugyanis a Bayern után a három dobogóért és ezzel együtt a Bajnokok Ligája indulásért harcoló csapattal, a Wolfsburggal, a Frankfurttal és a Dortmunddal találkozik, az elmaradt Hertha-találkozón kívül. Ha a berlinieket megveri, még lehet, hogy akkor is kell további pontokat szereznie. Ám ettől a négyestől neki nem könnyű, bár tavasszal a Leipziget és a Gladbachot is verte.

Nagyon nagy szüksége lesz a következő hetekben Szalai góljaira. A magyar csatár szerdán 2019 decembere után talált be újból Bundesliga mérkőzésen.

Ám ismert, hogy milyen vesszőfutás részese volt az ősszel. Nem is ment a csapatnak. A szezonbeli negyedik mainzi edző bízik benne.

Teljes lista

Ebben a szezonban ugyan még egyetlen meccset sem játszott végig, de legalább az elmúlt 10 találkozóból haton a kezdőcsapat tagja lehetett.

A Bayern védelme idén nagyon sebezhető. Szalai pedig akkor is tudott gólt szerezni a bajorok ellen, amikor jobb hátsóalakzattal rendelkezett a Mainzba sorozatban kilencedik bajnoki címéért érkező gárda. Továbbá ne feledjük: az idei első találkozójuk első félideje bombameglepetést hozott! A Mainz úgy vezetett a szünetben 2-0-ra, hogy akár 5-6 gólt is szerezhetett volna 45 perc alatt. Akkor találkozott a Bayernnel, amikor az csak egy minőségi félidőt tudott produkálni. Az az egy félidő viszont lehengerlő volt a 2021-es év harmadik napján. Öt bajor gólt hozott. Azon a mérkőzésen Szalai csak az utolsó percben, 2-5-nél jött be. Akkor éppen Jan Sievert volt a karneváli csapat trénere, a találkozó után érkezett Bo Svensson. Akivel csodákat tesz a gárda, és aki egyre jobban támaszkodik arra a játékosra, aki az összes magyar focista közül a legtöbb gólt szerezte a Bundesligában.

Szalai Ádám szerdán már 53-szor volt eredményes a német elsőosztályban. Brémában győzelmet ért az a gól.

Ha szombaton megismétli ezt a tettét, és ezzel elodázza a bajnokavatást, arra az egész világ felkapná a fejét.