Most először jutott BL-döntőbe a Manchester City – videó

2021.05.04. 23:07

A Manchester City a májusi havazásban 2-0-ra legyőzte a Paris Saint-Germaint a Bajnokok Ligája elődöntőjének visszavágóján, és 4-1-es összesítéssel fennállása során első alkalommal bejutott a sorozat döntőjébe. A párharc hőse egyértelműen a Párizsban egy, ezúttal pedig két gólt szerző Riyad Mahrez volt. Pep Guardiola 2011 után készülhet újra a legrangosabb sorozat fináléjára.

Az egy héttel korábbi odavágón a Paris Saint-Germain hiába játszott jobban az első félidőben, a második 45 percben a Manchester City valósággal felőrölte a francia csapatot, és végül 2-1-es előnyről kezdhette meg a visszavágót. Pep Guardiola két helyen változtatott a párizsi kezdőhöz képest: Joao Cancelo és Pedri helyett Zincsenko és Fernandinho kerülrt be a csapatba.

Mauricio Pochettino gondja ennél egy fokkal nagyobb volt: a csapat leggólerősebb játékosa, Kylian Mbappé csak a kispadon kezdte a találkozót. Természetesen nem kerülhetett be az első meccsen piros lapot kapó Gueye, ahogy kimaradt a sokat hibázó, a csapatból kissé kilógó holland védő, Mitchel Bakker is.

A hétvégi, a városi rivális United-okozta felfordulás után mindenki örömmel látta, hogy a City-drukkerek nem szerveztek hasonló megmozdulást. Cserébe az időjárás gondoskodott a nehezítő körülményekről: a találkozó előtti órában óriási vihar csapott le a városra, a pályamunkások nem győzték lapátolni a jeget a játéktérről a kezdés előtti percekben.

Vagy a játéktér állapota, vagy a tét nagysága tehetett róla, de az első percekben több kemény belépőt is láthattunk, különösen a vendégek kárára. A Citynek érthetően nem volt sürgős, és, ahogy Párizsban, úgy ezúttal is a PSG volt az aktívabb az első percekben. A hatodik percben előbb Neymar, majd Di María lövését blokkolták védők, a következő percben pedig Zincsenko megmozdulása utána állította meg Björn Kuipers a mérkőzést, hogy a pálya melletti képernyőn ellenőrizze kézzel ért-e az ukrán védő a labdához a City tizenegyespontjának magasságában. A visszajátszásokból azonban gyorsan egyértelmű lett, hogy a vállára pattant a labda, azaz szó sem volt kezezésről.

Négy perccel később aztán a City megmutatta, hogy miért halálos a játékuk: a PSG harcias letámadásának ugyanis a franciák itták meg a levét. Ederson rúgta át a labdát az előre húzódó franciák fölött, a saját térfeléről startoló Zincsenko a párizsiak tizenhatosáig száguldott, ott visszagurított De Bruynek, a belga lövése a blokkoló Florenziről éppen Riyad Mahrez elé került, az odavágó győztes gólját szerző szélső pedig ezúttal sem hibázott – 1-0, összesítésben pedig már 3-1 volt a City javára.

A City gólja után a PSG percei következtek, előbb egy szöglet után a múlt héten a párizsiak gólját szerző csapatkapitány, Marquinhos fejelt a felső lécre egy szöglet után, majd Di María szerzett labdát az angolok kapujától húsz méterre, és egyből vissza is lőtte azt a kint álló Ederson mellett, de egy arasznyit tévedett az argentin szélső.

Ezt követően közel negyedórán át alig történt említésre méltó jelenet a pályán, a PSG igyekezett támadólag fellépni, de nem tudták zavarba hozni a rendkívül magabiztos Cityt. Ander Herrera nagyjából fél méterrel a kapu fölé szálló labdájától sem nagyon emelkedett meg senkinek a pulzusa.

A félidő utolsó percei pedig inkább a Cityről szóltak: előbb Mahrez közeli lövését védte Keylor Navas, majd Kimpemb blokkjáról ment szögletre Bernardo Silva lövése. Az első 45 percben hiába volt többet a labda a PSG-nél, ha kaput eltaláló lövésük meg nem volt.

A második félidő első tíz percében jószerével semmi nem történt, majd egyszer csak élet költözött a meccsbe: Phil Foden előbb lesről, majd szabályos körülmények között lőtt Navasba, de nyugodtan mondhatjuk, hogy a PSG kapusa védett bravúrral, majd a túloldalon a meccsen először villant meg Neymar, aki az öt és feles sarkáig cselezte magát, lövésre visszatett labdájába azonban egyszerre vetődött bele John Stones és Rúben Días.

Neymar (szemben) a második félidő elején villant meg először igazánForrás: AFP/Paul Ellis

A 61. percben megint Rúben Días mentett egy szenzációs blokkal Herrera lövése után. A spanyol középpályást egy perccel később le is hívta a pályáról Pochettino, a helyét Julian Draxler vette át, akivel együtt érkezett a "láthatatlan" Icardi helyére Moise Kean is.

A 63. percben pedig a Manchester City eldöntötte a továbbjutás kérdését: ismét egy labdaszerzést követően vezethettek villámgyors kontrát, aminek a végén De Bruyne passzából Foden gurított keresztbe a kapu előtt, az érkező Ryad Mahreznek pedig már csak a kapuba kellett passzolnia a labdát – 2-0, összesítésben 4-1 a City javára. És ebből a négy gólból hármat Mahrez szerzett.

A 69. percben aztán végleg eldőlt a mérkőzés és a továbbjutás kérdése is: Di María taposta meg az oldalvonal mellett Fernandinhót, Kuipers játékvezető pedig azonnal felmutatta a piros lapot a begőzölt argentinnek.

Az ezt követő percsekben a játékosok leginkább egymás aprításával voltak elfoglalva, Marco Verratti is közel járt a kiállításhoz, de a holland bírónak végül három perc alatt kiosztott három sárga lappal némileg sikerült megfékeznie az indulatokat. Az utolsó tíz percre Guardiola már nyugodt lélekkel vihette le a sárga lapos De Bruynét (negyhogy kapjon egy második sárgát, és oda legyen neki a döntő), valamint Bernardo Silvát és Fodent, helyettük pedig játékosokat tudott beküldeni, mint Gabriel Jesus, Raheem Sterling vagy a klublegenda Sergio Agüero.

A Manchester City tulajdonképpen kényelmesen focizva nyerte meg 2-0-ra a visszvágót, egy olyan Paris Saint-Germain ellen, amelyiknek egyetlen kapura lövése sem volt. Az angol csapat pedig készülhet fennállása első Bajnokok Ligája-döntőjére, ahol a Chelsea vagy a Real Madrid lesz az ellenfele.

Eredmény, Bajnokok Ligája, elődöntő, visszavágó:
Manchester City–Paris Saint-Germain 2-0 (1-0)
Mahrez 11., 63.
piros lap: Di María 69.
továbbjutott: a Manchester City 4-1-es összesítéssel

A Bajnokok Ligája másik elődöntőjét május 5-én szerdán rendezik Londonban, ahol a Chelsea 1-1-ről várja a Real Madrid elleni visszavágót. A találkozót élő szöveges formában követheti az Origón.