Tizenegyesekkel dőlt el az Európa-liga

2022.05.19. 00:15

Szerdán este a labdarúgó Európa-liga döntőjébenben az Eintracht Frankfurt drámai büntetőpárbajban legyőzte a skót Glasgow Rangers csapatát, ezzel a német klub 42 év után nyert ismét európai kupatrófeát. A Rangers Joe Aribo góljával szerzett vezetést az 57. percben, majd Rafael Borre a 69. percben kiegyenlített, a rendes játékidő 1-1-es döntetlent hozott. A hosszabbításban a skót csapat járt közelebb a győzelemhez, de Kevin Trapp hatalmasat védett a 118. percben. A büntetőpárbajban a Frankfurt volt eredményesebb, és 5-4-re megnyerte a csatát, és első német klubcsapatként elhódította az Európa-ligát.

A Frankfurt 1980-ban a sorozat elődjének tekinthető UEFA Kupát, míg a Rangers éppen ötven éve a KEK-et nyerte meg, azóta viszont egyik csapatnak sem jött össze az átütő siker. A szurkolók felfokozott várakozását mutatja, hogy mindkét klub akár 100 ezer belépőt is el tudott volna adni a találkozóra, s noha a sevillai Ramón Sánchez Pizjuán Stadionba csak alig több mint 42 ezer néző tekinthette meg a helyszínen a meccset, a hírek szerint 70 ezer skót és 50 ezer német drukker érkezett az andalúziai városba.

A skót szurkolók remekül érezték magukat SevillábanForrás: AFP/Javier Soriano

A találkozó tétjét növelte, hogy a győztes a következő szezonban a Bajnokok Ligája főtábláján szerepelhet. Ez különösen fontos volt a Frankfurtnak, miután a Bundesligában csak a 11. helyen zárt, azaz vereség esetén egy évet távol maradna a nemzetközi porondtól. A Rangers skót másodikként a BL-selejtezőt hagyhatná ki diadala esetén.

A német csapat legnagyobb hiányzója a védelem vezére, az osztrák Martin Hinteregger volt, viszont a középpályát és a támadósort a lehető legerősebb összeállításban tudta pályára küldeni Oliver Glasner vezetőedző.

A skót együttesből a legendás Gheorghe Hagi fia, Ianis Hagi hiányzott, illetve sérülés miatt nem volt bevethető a gólerős csatár, Alfredo Morelos sem. A Leipzig elleni párharcban továbbjutást érő gólt szerző John Lundstram viszont ott volt a kezdőben, akárcsak a remek formában lévő Ryan Kent és Glen Kamara is.

A nagy irammal kezdődő döntő 5. percében Lundstram belépője után Sebastien Rodét kellett ápolni, a Frankfurt csapatkapitányának felszakadt a bőr a fején és ömlött belőle a vér. A német középpályásnak bekötözték a homlokát és tiszta mezt is kapott, így maradhatott a pályán.

Sebastian Rode keményen ütközött ellenfelével, de a pályán maradhatottForrás: AFP/Javier Soriano

A 12. percben Kamada Daicsi kapott jó labdát, de sokat várt és éles szögből már nem tudott kellő erőt adni a lövésbe, Allan McGregor gond nélkül védett.

A 20. percben ismét az aktívabb Frankfurt veszélyeztetett, Ansgar Knauff lövését védte bravúrral a 40 éves McGregor, majd a szöglet után Jesper Lindstrom szerezhetett volna gólt, de az ő helyzete is kimaradt.

A 25. percben adódott a Rangers első lehetősége, ekkor Joe Aribo csavart kevéssel a kapu jobb oldala mellé. A 32. percben a túloldalon Filip Kostic iramodott meg a kapu felé egy kontra után, de a szerb szélső lapos lövése elzúgott a bal alsó sarok mellett.

A 36. percben Lundstram fejesét kellett kitolnia a léc alól Kevin Trappnak, a félidő hajrája inkább a skótoké volt. Gólt azonban nem láthatott a végig lelkesen szurkoló közönség, 0-0 maradt az állás az első játékrész után.

A második félidő elejét megnyomta a Frankfurt, beszorította kapuja elé a Rangerst. A 48. percben Kamada passza után Lindstrom megpattanó lövése okozott gondot a skótoknak, a labda azonban a kapu mellé pattant. Hiába támadott többet a német csapat, mégis a Rangers szerzett vezetést, értékesítve első komoly helyzetét. Aribo csapott le egy rosszul visszafejelt labdára, ziccerben lépett ki és a kifutó kapus lába mellett a kapuba passzolta a labdát.

Aribo szerzett vezetést a RangersnekForrás: AFP/Javier Soriano

Felélénkült a meccs, a túloldalon kezezést és 11-est reklamáltak a németek, de elmaradt a büntető. A 67. percben Kamada majdnem kihasznált egy hatalmas hibát, de a léc fölé emelt, azonban két perccel később Rafael Borre kiegyenlített. A kolumbiai csatár Kostic laposan középre tett labdájára mindenkinél gyorsabban csapott le és estében a kapuba helyezett.

A 80. percben Kostic becsapós szabadrúgása okozott némi gondot McGregornak, aki szögletre mentett, majd a 89. percben megint a szerb támadó élesen belőtt labdája után alakult ki helyzet. Az öt perces hosszabbításban sem esett már újabb gól, így következhetett a kétszer 15 perces ráadás.

A 94. percben Scott Arfield távoli lövéssel veszélyeztetett, de lökete elzúgott a kapu felett, a túloldalon pedig Borré léphetett ki ziccerben egy nagy hiba után, ám ebből a helyzetből sem lett gól.

Hatalmas küzdelmet hozott a sevillai Európa-liga-döntőForrás: AFP/Cristina Quicler

A 106. percben Borna Barisic lőtt távolról kapura, de középre tartó bombáját kiütötte Trapp. Becsülettel küzdöttek a csapatok, de érződött a játékosokon a fáradtság. A győztes gól Ryan Kent lábában volt, aki ziccerben közvetlen közelről nem tudott túljárni Trapp eszén a 118. percben, a Frankfurt kapusa hatalmasat védett. Az utolsó pillanatok már nem hoztak újabb gólt, következhetett a mindent eldöntő 11-es párbaj.

Trapp óriási bravúrral védte Kent lövésétForrás: AFP/Pierre-Philippe Marcou

A Rangers kezdte a büntetőrúgásokat, ráadásul a saját szurkolótábora előtt. Elsőként az Európa-liga góllövőlistáját vezető James Tavernier állt a labda mögé, és magabiztosan belőtte. A Frankfurtnál Christopher Lenz kezdett, ő is biztos lábbal értékesítette a 11-esét. A skótoknál Steven Davis sem hibázott, a németeknél Ajdin Hrustic is gólt lőtt. Arfield kíméletlenül bevarrta a harmadik 11-est, Kamada is kegyetlenül pontos volt a túloldalon, így 3-3 volt az állás.

A negyedik Rangers-játékos a Juventus kölcsönjátékosa, Aaron Ramsey volt, akit éppen a büntetők miatt cserélt be az edző, de rosszul végezte el és kihagyta. Kostic következett, aki berúgta, és előnyhöz juttatta a Frankfurtot. Kemar Roofe berúgta, így Borre következett a sorsdöntő rúgással. A kolumbiai támadó bebombázta a labdát a jobb felsőbe, és a Frankfurt első német csapatként megnyerte az Európa-ligát.