A világ legjobb játékosai teniszeznek Budapesten hat napon keresztül

2020.02.25. 12:19

2020-tól minimum három alkalommal Budapest lesz a Fed-kupa döntőjének házigazdája. A megreformált lebonyolításnak köszönhetően a magyarországi verseny felér majd egy kisebb Grand Slam-tornával. Az újragondolt Fed-kupa ebben a formájában először Magyarországon debütál majd, 2020. április 14-től hat napon át a világ legjobb női teniszezői versenyeznek majd a budapesti Papp László Sportarénában.

Forrás: Magyar Tenisz Szövetség

2020-ban 58. alkalommal avatnak majd bajnokot a női teniszválogatottak világbajnokságának számító viadalon. Az eddig hagyományosan két csapat részvételével rendezett döntőt 2020-ban már egy 12 csapatos torna váltja. Ezt a történelmi jelentőségű eseményt rendezheti Budapest, április 14-19. között.

12 csapat, rengeteg világsztár

A 2020-as döntőben összesen 12 csapat szerepelhet. A négy hármas csoportban minden csapat játszik majd minden csoportellenfelével. A csoportelsők kerülnek majd az elődöntőkbe, ahol már egyenes kieséses rendszerben folytatódik a torna. A meccseken két egyes és egy páros összecsapás dönt majd.

A magyar csapat rendezőként biztos résztvevője lesz a tornának. A magyar mellett egyébként a két tavalyi döntős, egy szabadkártyás válogatott és a kvalifikációs kör nyolc nyertese lesz ott a salakpályás tornán. A mezőnyt Ausztrália, Fehéroroszország, Belgium, Csehország, Franciaország, Németország, Magyarország, Oroszország, Szlovákia, Spanyolország, Svájc és az Egyesült Államok csapata alkotja.

A február 11-i budapesti sorsoláson az is kiderült, hogy Magyarország a franciákkal és az oroszokkal az A csoportba került. A B-ben az ausztrálok, a fehéroroszok és a belgák vannak. A C-ben szerepel az Egyesült Államok, Spanyolország és Szlovákia, a D csoportot pedig Csehország, Németország és Svájc alkotja.

A legfrissebb női világranglista alapján minimum öt top 10-es játékos érkezik majd Budapestre, köztük a világelső, ausztrál Ashleigh Barty is, aki már egyesben és párosban is nyert Grand Slam-tornát. A cseh válogatottal érkezik a ranglista harmadik helyezettje, a korábbi világelső Karolína Plísková, és a kétszeres wimbledoni bajnok, Petra Kvitova, de számíthatunk a fehéréroszoknál a szintén Grand Slam-győztes Viktoria Azarenka és a spanyol Garbine Muguruza játékára is, aki szintén volt világelső, de Budapestre érkezik Babos Tímea állandó párostársa, a francia Kristina Mladenovic is, aki a címvédő válogatott tagja.

A sportág királynője is Budapestre érkezhet

A legnagyobb sztárok várhatóan az amerikai csapatban lesznek. Budapestre érkezhet a női tenisz koronázott királynője, Serena Williams, aki 23 Grand Slam-győzelmével az open éra legeredményesebb versenyzője. Serena Williamst aligha kell bárkinek is bemutatni: a 38 esztendős teniszlegenda még az előző évezredben nyerte profi pályafutása első tornáját, de a 21. század is szinte csak róla szólt. Áprilisban pedig Budapestre látogathat, hogy részese legyen a női Fed-kupa döntőjének. Williams természetesen korábbi világelső, rekordot jelentő, 186 hétig volt zsinórban világelső, összesen pedig 319 héten kezdődött az ő nevével a ranglista. A rekorderbajnok (18) Egyesült Államok majdhogynem lemaradt a budapesti fináléról, ugyanis 2-0-s előnyt eltékozolva, a párosmeccsen sikerült kivívnia a kvalifikációt a lettekkel szemben. Serena Williams pályafutása során először veszített egyéni Fed-kupa mérkőzést, nagy meglepetésre hazai környezetben maradt alul Anastasija Sevastova ellen. A korábbi világelső amerikai 2019-ben sorozatban negyedik alkalommal lett a legjobban kereső női sportoló a Forbes gazdasági magazin listáján.

Az amerikai csapat tagja lehet még Sofia Kenin, aki az év első Grand Slam-tornáját nyerte Melbourne-ben, a jövő nagy ígérete, a mindössze 16 éves Coco Gauff és a párosspecialista Bethanie Mattek-Sands.

A válogatottak pontos összeállítását márciusban jelölik majd ki, a világbajnok és Grand Slam-győztes Babos Tímea mellett a Gálfi Dalma, Udvardy Panna, Jani Réka, Stollár Fanny, Bondár Anna, Nagy Adrienn csoportból kerülhetnek játékosok a magyar csapatba.

Az új, 2020-as Fed-kupa döntő rendhagyóságát az is jelzi, hogy rekordösszegű pénzdíj kerül kifizetésre. A nemzetközi szövetség 18 millió dollárt, mintegy 5,5 milliárd forintot oszt szét a játékosok és nemzeti szövetségek között. A győztes válogatott 1,2 millió dollárt kap, míg a Fed-kupa trófeát elhódító csapat játékosai összesen 3,2 millió dollárt vihetnek haza.

A torna nagykövetei között olyan magyar női teniszezők is dolgoznak az esemény sikerességéért, mint a párosban Grand Slam-bajnok Temesvári Andrea, a junior Australian Opent megnyerő Kapros Anikó, a Budapesten két WTA-tornán is diadalmaskodó Szávay Ágnes, az egyszeres WTA-tornagyőztes Gubacsi Zsófia, illetve a Roland Garroson negyeddöntős, egykori világranglista 30. helyezett Mandula Petra, valamint a többször Fed-kupa csapattag Csurgó Virág.

Az áprilisi versenyre a jegyértékesítés már megkezdődött, így érdemes már most megvásárolni a belépőket, hogy senki ne maradjon le Magyarország eddigi legnagyobb teniszeseményéről a Papp László Sportarénában.