Újabb nyolcezres hegy megmászására indul Klein Dávid és Suhajda Szilárd

KLEIN Dávid; SUHAJDA Szilárd
Budapest, 2020. február 12. Klein Dávid (b) és Suhajda Szilárd hegymászók a Himalája hegységben található, 8462 méter magas Makalura, a Föld 5. legmagasabb hegycsúcsára tervezett expedíciójuk részleteit ismertetik az újpesti BigWall falmászó teremben 2020. február 12-én. MTI/Mónus Márton
Vágólapra másolva!
Újabb nyolcezres hegy meghódításra indul április elején az Eseményhorizont elnevezésű mászócsapat két alpinistája, Klein Dávid és Suhajda Szilárd, akik ezúttal a Makalu 8463 méteres csúcsát tervezik megmászni oxigénpalack és teherhordók segítsége nélkül.

A Himalájában hegységben található Makalu a Föld ötödik legmagasabb hegycsúcsa - hangsúlyozta Klein Dávid hegymászó a szerdai, budapesti sajtótájékoztatón.

Mint mondta, a Himalája három legmagasabb hegycsúcsa közül az Annapurna (8091 méter) számít a legveszélyesebbnek, míg a technikailag legnehezebb kihívás a K2-nek (8611 méter) a megmászása. Az Annapurna csúcsát Klein Dávid érte el első magyarként 2016-ban, míg a K2-re tavaly Suhajda Szilárd jutott fel. A legmagasabb, 8848 méteren fekvő Mount Everestet azonban eddig még nem mászta meg magyar állampolgárságú hegymászó oxigénpalack használata nélkül - hívta fel a figyelmet Klein Dávid, kiemelve:

végső céljuk, hogy 2021-ben oxigénpalack nélkül hódítsák meg az Everest csúcsát,

előtte azonban a 8463 méteres Makalura készülnek, amely számos kihívást tartogat számukra.

Klein Dávid (b) és Suhajda Szilárd hegymászók a Himalája hegységben található, 8462 méter magas Makalura, a Föld 5. legmagasabb hegycsúcsára tervezett expedíciójuk részleteit ismertetik az újpesti BigWall falmászó teremben 2020. február 12-én. MTI/Mónus Márton Forrás: MTI/Mónus Márton

Klein Dávid elmondta: az idei expedíciójukban részt vesz Ács Zoltán hegymászó is, aki az alaptáborból figyeli a két hegymászó mozgását és segíti őket a mászás közben. Ács Zoltán tapasztalt hegymászó, aki a ma élő magyar alpinisták közül egyedüliként volt hasonló magasságban pótlólagos oxigén nélkül - tette hozzá.

Hangsúlyozta, hogy tudják mire készülnek, ezért a mostani felkészülés során az edzéstervet, stratégiát és a mentális felkészülést is "darabjaira szedik", elemzik, hogy az eddigi legjobb eredményeikhez hozzá tudják rakni azt a hiányzó 239, illetve 150 métert.

– magyarázta Klein.

Mount Everesttől 19 kilométerre található Makalu hírhedt meredek lejtőiről, valamint éles gerinceiről, ráadásul a csúcs előtti utolsó szakasz is technikás mászást igényel, mondta el a hegyről Suhajda Szilárd.

Az expedíció alaptábora 5600 méteres magasságban helyezkedik majd el. Az alaptábor elérése után kezdetét veszi a magashegyi akklimatizáció és a táborlánc kiépítése: az egyes akklimatizációs körök során a hegymászók az alaptábor felett kisebb táborokat építenek majd ki. A táborokban élelmet, sátrat hagynak hátra és a táborlánc kiépítése során szervezetüket is hozzászoktatják a ritkább légkörhöz.

Ács Zoltán, hegymászó, az alaptábor vezetője (b), Klein Dávid (k) és Suhajda Szilárd hegymászók beszélnek a Himalája hegységben található, 8462 méter magas Makalura, a Föld 5. legmagasabb hegycsúcsára tervezett expedíciójukról az újpesti BigWall falmászó teremben 2020. február 12-én. MTI/Mónus Márton Forrás: MTI/Mónus Márton

Terveik szerint három-négy akklimatizációs kört hajtanak végre. A csúcsmászás napján a legfelső táborból indulnak, és ide, vagy egy alsóbb táborba térnek vissza.

A csúcsmászás május végén, június elején várható.

Klein Dávid és Suhajda Szilárd 2013 óta másznak együtt, az Eseményhorizont csapat tagjaként pedig 2016-ban indultak először együtt nyolcezres hegy meghódítására.

Az Eseményhorizont csapatot Klein Dávid hívta életre 2002-ben, Suhajda Szilárd 2016 óta tagja. Céljuk a hazai hegymászás és a oxigénpalack nélküli mászás ügyének szolgálata, himalájai expedíciók szervezése, valamint az egészséges életmód és a mozgás fontosságának közvetítése.