Társoldalunk:

SLC: Björndalen és Kostelic volt a legeredményesebb

Németország nyerte a Salt Lake City-i téli olimpia pontversenyét a házigazda Egyesült Államok és Norvégia előtt. Az éremtáblán utóbbi két nemzet helyet cserélt, "egyéniben" a norvég sílövő Björndalen, illetve a horvát alpesi síző Kostelic volt a legjobb négy, illetve három elsőséggel.

 Éremtábla (78 szám) arany ezüst bronz
1. Németország 12 16 7
2. Norvégia 11 7 6
3. Egyesült Államok 10 13 11
4. Oroszoszág 6 6 4
5. Kanada 6 3 8
6. Franciaország 4 5 2
7. Olaszország 4 4 4
8. Finnország 4 2 1
9. Hollandia 3 5 -
10. Svájc 3 2 6
11. Horvátország 3 1 -
12. Ausztria 2 4 10
13. Kína 2 2 4
14. Koreai Köztársaság 2 2 -
15. Ausztrália 2 - -
Spanyolország 2 - -
17. Észtország 1 1 1
18. Nagy-Britannia 1 - 2
19. Csehország 1 - 1
20. Svédország - 2 4
21. Bulgária - 1 2
22. Japán - 1 1
Lengyelország - 1 1
24. Fehéroroszország - - 1
Szlovénia - - 1

Megjegyzés: a műkorcsolya párosok között két arany-, a férfi sífutók üldözéses versenyében két ezüstérmet osztottak ki.

A Salt Lake City-i téli olimpia pontversenyének végeredménye:
1. Németország 247 pont
2. Egyesült Államok 236
3. Norvégia 170
4. Ausztria 133
5. Oroszország 131
6. Kanada 123
7. Franciaország 87
8. Olaszország 81
9. Svájc 74
10. Hollandia 63
11. Finnország 62
12. Kína 50
13. Svédország 44
14. Japán 34
15. Koreai Köztársaság 33
16. Horvátország 26
17. Spanyolország 22
18. Bulgária és Csehország 21-21
20. Nagy-Britannia 19
21. Észtország 16
22. Ausztrália 15
23. Lengyelország és Fehéroroszország 13-13
25. Szlovénia 7
26. Ukrajna 5
27. Írország 3
28. Litvánia és Szlovákia 2-2
30. Izrael 1

Az alpesi síversenyeken Janica Kostelic révén meglepetésre Horvátország bizonyult a legeredményesebbnek. Az egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó sportág éremtáblázatának további különlegessége, hogy Nagy-Britannia ugyanúgy egy bronzéremmel zárt, mint Németország. Északi összetettben Finnország, jégkorongban Kanada, szkeletonban az Egyesült Államok gyűjtötte be az összes aranyérmet.

Salt Lake City éremhalmozói:
férfiak:
Ole Einar Björndalen (norvég, sílövészet) 4 aranyérem
Samppa Lajunen (finn, északi összetett) 3 arany
Jochem Uytdehaage (holland, gyorskorcsolya) 2 arany, 1 ezüst
Marc Gagnon (kanadai, rövidpályás gyorskorcsolya) 2 arany, 1 bronz
Johann Mühlegg (spanyol, sífutás) 2 arany
Simon Ammann (svájci, síugrás) 2 arany
Kjetil Andre Aamodt (norvég, alpesi sí) 2 arany
Frode Estil (norvég, sífutás) 1 arany, 2 ezüst
Stephen Eberharter (osztrák, alpesi sí) 1 arany, 1 ezüst, 1 bronz
Apolo Anton Ohno (amerikai, rövidpályás gyorskorcsolya) 1 arany, 1 ezüst
Derek Parra (amerikai, gyorskorcsolya) 1 arany, 1 ezüst
Sven Hannawald (német, síugrás) 1 arany, 1 ezüst
Jaako Tallus (finn, északi összetett) 1 arany, 1 ezüst
Thomas Alsgaard (norvég, sífutás) 1 arany, 1 ezüst
Jonathan Guilmette (kanadai, rövidpályás gyorskorcsolya) 1 arany, 1 ezüst
Andrus Veerpalu (észt, sífutó) 1 arany, 1 ezüst
Matthieu Turcotte (kanadai, rövidpályás gyorskorcsolya) 1 arany, 1 bronz
Ronny Ackermann (német, északi összetett) 2 ezüst
Bode Miller (amerikai, alpesi sí) 2 ezüst
Sven Fischer (német, sílövészet) 2 ezüst
Frank Luck (német, sílövészet) 2 ezüst
Raphael Poirée (francia, sílövészet) 1 ezüst, 1 bronz
Lasse Kjus (norvég, alpesi sí) 1 ezüst, 1 bronz
Ricco Gross (német, sílövészet) 1 ezüst, 1 bronz
Cristian Zorzi (olasz, sífutás) 1 ezüst, 1 bronz
Adam Malysz (lengyel, síugrás) 1 ezüst, 1 bronz
Matti Hautamäki (finn, síugrás) 1 ezüst, 1 bronz
Li Csia-csün (kínai, rövidpályás gyorskorcsolya) 1 ezüst, 1 bronz
Felix Gottwald (osztrák, északi összetett) 3 bronz
nők:
Janica Kostelic (horvát, alpesi sí) 3 arany, 1 ezüst
Kati Wilhelm (német, sílövészet) 2 arany, 1 ezüst
Jang Jang A (kínai, rövidpályás gyorskorcsolya) 2 arany, 1 ezüst
Andrea Henkel (német, sílövészet) 2 arany
Claudia Pechstein (német, gyorskorcsolya) 2 arany
Bente Skari (norvég, sífutás) 1 arany, 1 ezüst
Evi Sachenbacher (német, sífutás) 1 arany, 1 ezüst
Csoj Eun Kjung (dél-koreai, rövidpályás gyorskorcsolya) 1 arany, 1 ezüst
Uschi Disl (német, sílövészet) 1 arany, 1 ezüst
Olga Danyilova (orosz, sífutás) 1 arany, 1 ezüst
Stefania Belmondo (olasz, sífutás) 1 arany, 1 ezüst
Ko Gi Hjun (dél-koreai, rövidpályás gyorskorcsolya) 1 arany, 1 ezüst
Olga Pileva (orosz, sílövészet) 1 arany, 1 bronz
Julija Csepalova (orosz, sífutás) 1 arany, 1 bronz
Sabine Völker (német, gyorskorcsolya) 2 ezüst, 1 bronz
Larissza Lazutyina (orosz, sífutás) 2 ezüst
Liv-Grete Poirée (norvég, sílövészet) 2 ezüst
Anja Paerson (svéd, alpesi sí) 1 ezüst, 1 bronz
Vang Csun-lu (kínai, rövidpályás gyorskorcsolya) 1 ezüst, 1 bronz
Anita Moen (norvég, sífutás) 1 ezüst, 1 bronz
Evgenija Radanova (bolgár, rövidpályás gyorskorcsolya) 1 ezüst, 1 bronz
Renate Götschl (osztrák, alpesi sí) 1 ezüst, 1 bronz
Jang Jang S (kínai, rövidpályás gyorskorcsolya)
Magdalena Forsberg (svéd, sílövészet) 2 bronz
Jennifer Rodriguez (amerikai, gyorskorcsolya) 2 bronz

A téli olimpiák történetének tíz legeredményesebb versenyzője:
1. Björn Dählie (norvég, sífutás, 1992-98) 8 arany, 4 ezüst
2. Ljubov Jegorova (orosz, sífutás, 1992-2002) 6 arany, 3 ezüst
3. Lidija Skoblikova (szovjet, gyorskorcsolya, 1960-64) 6 arany
4. Larissza Lazutyina (orosz, sífutás, 1992-2002) 5 arany, 3 ezüst, 1 bronz
5. Clas Thunberg (finn, gyorskorcsolya, 1924-28) 5 arany, 1 ezüst, 1 bronz
6. Ole Einar Björndalen (norvég, sílövészet, 1998-2002) 5 arany, 1 ezüst
7. Bonnie Blair (amerikai, gyorskorcsolya, 1988-94), 5 arany, 1 bronz
8. Eric Heiden (amerikai, gyorskorcsolya, 1980) 5 arany
9. Rajsza Szmetanyina (szovjet, FÁK-beli, sífutás, 1976-92) 4 arany, 5 ezüst, 1 bronz
10. Sixten Jernberg (svéd, sífutás, 1956-64) 4 arany, 3 ezüst, 2 bronz

Korábban:

Kanadai varázsérme a jég alatt

Fórum:

SLC