Phelps beállította Mark Spitz rekordját

Az amerikai Michael Phelps megnyerte a 100 m pillangóúszást is a pekingi olimpián, így már a hetedik aranyérmét szerezte az ötkarikás játékokon, ezzel pedig beállította honfitársának, a legendás Mark Spitznek 1972-es, müncheni hételsőséges rekordját. Az immár 13-szoros olimpiai bajnok Phelps a szombati döntőben egyetlen századdal előzte meg a szerb Milorad Cavicot.

A szombati úszóprogram a női 200 háttal kezdődött, amelyben a zimbabwei Kirsty Coventry végig vezetve rajt-cél győzelmet aratott, ötvennel a vége előtt még másfél másodperccel a világcsúcson belül úszott, a vége 2:05.24-ös idő lett, ami 85 századdal jobb a második helyen beérkező Margaret Hoelzer világrekordjánál.

Coventry, az egyszemélyes zimbabwei úszósport a negyedik érmét szerezte az olimpián, viszont először akasztottak aranyat a nyakába, eddig Cseh Lászlóhoz hasonlóan három ezüsttel rendelkezett. A dobogóra Hoelzer mellett a japán Reiko Nakamura állhatott fel.

Utolsó esély adódott Michael Phelps befogására, aki az eddigi hat arany után 100 pillangón szállt harcba azért, hogy meglegyen Mark Spitz mesterhetese. Nos, 50 méternél még dobogón sem volt a nagy favorit (hetedikként érintette a falat), aki a táv második felében begyújtotta a rakétákat, és végül jobb benyúlással, egy századdal verte a szerb Milorad Cavicot.

Getty Images

Ha Phelps előző este manikűrözik, akkor most lehet, hogy Cavic nyer

Annyi hiányérzete lehet csak Phelpsnek, hogy eddigi diadalaival ellentétben ezúttal nem világ-, hanem olimpiai csúccsal diadalmaskodott, bár valószínűleg ez bántja a legkevésbé. Spitzet azonban is így is beérte az olimpia legnagyobb sztárja, aki még a 4x100-as gyorsváltóban tehet hozzá egy újabb nemesfémet eddigi 13 aranyához. Érdekesség, hogy ha Phelpset külön jegyeznék az éremtáblán, akkor hét aranyával a negyedik helyet foglalná el.

A női 800 m gyorson a négyszázon is győztes brit Rebecca Adlington az utolsó métereken akár integethetett volna a közönségnek, akkora fölénnyel vezetett, végül 8:14.10-es idővel nyert, ami több mint két másodperccel jobb Janet Evans 1989-es csúcsánál, amely a sportág történetének legrégebben fennálló rekordjának számított. Adlington több mint hat másodpercet vert a második olasz Alessia Filippire, aki mögött a dán Lotte Friis ért még dobogós helyen célba.

Adlingtonhoz hasonlóan Alain Bernard is duplázására került, de a francia óriás a 100 gyors után ötvenen csak a harmadik helyig jutott. A győztes a brazil César Cielo Filho lett, aki 21.30-as idejével olimpiai csúcsot javított, és az eddigi legemlékezetesebb ünneplést mutatta be, előbb hosszú másodpercekig csapkodta a vizet, majd elsírta magát a kötélre támaszkodva.

Zárásként az amerikai Dara Torres megint igazat adott Aradszky Lászlónak, a 41 éves klasszis ugyanis a legjobb idővel került be az 50 gyors döntőjébe a fiataloktól hemzsegő mezőnyben. A vasárnapi zárónapon az 50 m női gyors mellett még három fináléra kerül sor, férfi 1500 m gyorson, illetve a két 4x100-as vegyesváltóban osztják ki az utolsó érmeket a Vízes Kockában.

női 200 m hát, olimpiai bajnok:
Kirsty Coventry (Zimbabwe) 2:05,24 p - világcsúcs (régi: Hoelzer, 2:06.09 p, 2008.07.05., Omaha)