Kapás Boglárka megsiratta elvesztett bronzérmét, Cseh László döntős 200 vegyesen

Tokió 2020, 2020-as tokiói olimpiai játékok, olimpia, nyár, nyári olimpiai játékok, XXXII. nyári olimpiai játékok, Kapás Boglárka, úszás, 200 méteres pillangóúszás, döntő, 2021.07.29.
Kapás Boglárkának ezúttal nem jött össze az éremszerzés
Csütörtök délelőtt a tokiói olimpián Kapás Boglárka a negyedik helyen végzett a női 200 méteres pillangóúszás döntőjében, míg a 21 éves Németh Nándor a nyolcadik lett a királykategóriás 100 méteres gyorsúszás fináléjában. A Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura, Késely Ajna, Kapás Boglárka összeállítású 4x200 méteres gyorsváltó a hetedik helyen végzett a kínaiak világcsúcsúval végződő döntőjében. A 25 éves Telegdy Ádám kis híján élete legjobbját úszta, ezzel bejutott a 200 méteres hátúszás döntőjébe. A nap szenzációját az olimpiai ezüst- és bronzérmes Cseh László szolgáltatta, aki a 200 vegyes középfutama előtt azt mondta, hogy fél nappal kitolódott a karrierjének a vége. Azonban a 35 éves legendának megint nyomnia kell egy újratervezést, mert a nyolcadik legjobb idővel továbbjutott a versenyszám péntek délelőtti döntőjébe, így egy napot még várni kell a visszavonulással.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXII. nyári olimpiai játékokról, Tokióból.

Csütörtök délelőtt a királykategóriás 100 méteres gyorsúszásban is rendeztek már döntőket a tokiói olimpián, így nem volt meglepetés, hogy csordultig megtelt újságírókkal a Tokyo Aquatics Centre. Szerencsére nem csak nézőként lehettünk jelen, hanem volt is kiért szurkolnunk, ugyanis a 21 éves Németh Nándor is bejutott a fináléba, így 57 év után ismét volt magyar döntős a királykategóriás versenyszámban az olimpián. Németh mellett az olimpiai bronzérmes Kapás Boglárkáért is szoríthattunk, aki a 200 méteres pillangóúszás döntőjében éremesélyes volt.

Kapás Boglárka a 200 méteres pillangóúszás vb-címvédője Forrás: MTI/Kovács Tamás

A csütörtöki úszóprogram első magyar résztvevője a 25 éves Telegdy Ádám volt, aki a 14. idővel bejutott az elődöntőbe 200 méteres hátúszásban a tokiói olimpián. A 2019-ben világbajnoki hetedik magyar a második előfutamban 1:57.70 perccel végzett az ötödik helyen. Telegdy a középfutamról azt mondta, hogy érzésre jó volt, de az idő nem. Viszont neki fontosabb volt az érzés, mint az időeredmény. Így talán több ereje marad a középfutamra.

Telegdy Ádám élete egyik legjobbját úszta Forrás: MTI/Kovács Tamás

Telegdy jól kalkulált, mert bár a középfutamban féltávnál még csak az ötödik helyen volt, a harmadik ötvenen 1:26.73-as idővel már a második helyen úszott, és a hajrában sem tört meg a lendülete, így

1:56.19-es idővel a második helyen ért célba, két századdal elmaradva az egyéni csúcsától, a pénteki döntőbe pedig a negyedik legjobb idővel került be.

Az olimpiai bronzérmes, világbajnok és hétszeres Európa-bajnok Kapás Boglárka elmondta, hogy a 200 méteres pillangóúszás előfutamában az volt a célja, hogy ne fáradjon el, de mégis legyen az elsők között. A kedvezőtlen délelőtti úszásokról azt mondta, hogy kiskora óta úgy edz, hogy mindig van heti két reggeli alapedzése, így hozzá van szokva, de egy verseny mindig más - pláne egy döntő.

Kapás a középfutamában már többet adott ki magából, 2:06.59-es idővel a második helyen végzett. A 28 éves úszó az egyéni legjobbjától mindössze kilenc századdal elmaradva kvalifikálta magát a döntőbe, ráadásul a mostani teljesítménye jobb volt, mint amivel két éve Kvangdzsuban a világbajnokságot nyerte, így bízhatott az éremszerzésben a döntő előtt.

Kapás Boglárka bevonulása Forrás: MTI/Kovács Tamás

A 3-as pályán rajtoló Kapás Boglárka óriási mosollyal lépett be a Tokyo Aquatics Centre uszodába. A rajtot azonban nem kapta el jól a magyar úszó, 50 méter után a hatodik helyen fordult, az élen a kínai Zhang Yufei állt, akinek 100 méter után már több mint egy testhossz volt az előnye. Itt már Kapás is feljött egy helyet, majd 150 méter után már negyedik volt. A hajrában a magyar még próbált robbantani, de ne nem tudta beérni a harmadik helyen végző amerikai Hali Flickingert, így 2:06.53-as idővel a negyedik helyen végzett.

Az ezüstérmes az amerikai Regan Smith lett, a győztes pedig a kínai Zhang Yufei, aki 2:03.56-os idejével megdöntötte a szintén kínai Jiao Liuyang 2:04.06-os olimpiai csúcsát.

Kapás Boglárkának nem jött össze az éremszerzés Forrás: MTI/Kovács Tamás

"Kicsit sírtam a döntő után. Nagyon csodálkozom, hogy ezzel az idővel ilyen messze voltam a dobogótól.

Nem vigasztal, hogy közel jártam az egyéni csúcsomhoz, mert azt reméltem, be tudok menni 2:06 alá. Az viszont vigasztal, hogy teljesen kiúsztam magam. Bíztam benne, hogy az érem összejön, meglepődtem, hogy nem nekem világít a lámpa. Kiadtam magamból mindent, alig bírtam célba érni. Ez van, negyedik lettem.

A két amerikait jó lett volna megelőzni, de sajnos nem sikerült. Ez van, negyedik lettem, nem akarom túlelemezni" – mondta az M4 Sport kamerája előtt Kapás Boglárka, aki 0.88 századdal maradt le a bronzéremről.

Németh Nándor 47:81-es idővel a harmadik helyen végzett a férfi 100 méteres gyorsúszás középdöntőjében. A 21 éves úszó az előfutama után azt mondta, a döntőbe kerüléshez egyéni csúcsot kellene úszni, amit meg is tett, ugyanis ebben a számban a májusi Európa-bajnokságon úszta élete legjobbját, amikor 47:84-es idővel megdöntötte Milák Kristóf országos csúcsát, amivel a negyedik helyen végzett. Németh így a hetedik legjobb idővel jutott be a döntőbe, ráadásul az egyéni csúcson kívül egy elképesztő bravúrt is véghezvitt. A klasszikus számban legutóbb éppen Tokióban, az 1964-es olimpián volt magyar döntős Dobay Gyula személyében, aki akkor hetedik lett.

Németh Nándor remekül szerepelt az olimpián Forrás: MTI/Kovács Tamás

Az 1-es pályán Németh jól rajtolt, de az nem volt kérdés, hogy az amerikai Caeleb Dresselt nem lehet megfogni.

A magyar úszó ráadásul 50 méter után már csak a nyolcadik volt. A fordulás után próbált egy nagy hajrát indítani, egy pillanatra még fel is jött a hatodik helyre, de végül az olasz Alessandro Miressi és a román David Popovici is előtte végzett, így Németh 48.10-es idővel a nyolcadik helyet szerezte meg, az aranyérmet pedig Caeleb Dressel nyerte, akinek a riói két aranya után ez volt a harmadik olimpiai bajnoki címe.

A 35 éves Cseh László - aki 200 méter vegyesen Pekingben ezüst-, Londonban bronzérmes volt - előfutamában 1:57.51 perccel a második helyen ért célba, és végül a tízedik idővel jutott be a csütörtöki középfutamba. Egyéni legjobbja 1:55.18 perc, még a 2009-es római világbajnokságról, idei legjobbja viszont 1:58.04 volt eddig, amivel negyedik lett májusban a budapesti Európa-bajnokságon.

A magyar úszólegenda a csütörtöki programban sorra kerülő elődöntőről azt mondta:

A délelőtti úszás pedig egyáltalán nem zavarja, mert amúgy is korán szokott kelni, és ilyen idős korban az embernek már amúgy sem kell annyi alvás.

Cseh László továbbra sem vonulhat vissza Forrás: MTI/Kovács Tamás

A 2-es pályára kerülő Cseh remekül rajtolt, és 50 méter után világcsúcs részidővel vezetett. A hátúszásban továbbra is tartotta az előnyét, így száz méter után továbbra is élen volt. Jött a mellúszás, ott azonban a 35 éves legenda visszaszorult a harmadik helyre, a gyorsúszásos hajrában végül a negyedik helyen ért célba 1:57.64-es idővel, így benne volt a pakliban, hogy mégsem ez volt pályafutása utolsó úszása.

Ennek kiderülésére egészen öt percet kellett várni. A követező középfutam úgy alakult, hogy Cseh László ideje a nyolcadik legjobb lett, ami azt jelenti, hogy

a magyar úszás legendás alakja továbbra sem vonul vissza, hanem péntek hajnalban 4 óra 16 perckor még utoljára elrajtol – stílusosan, egy döntőben.

Cseh László legenda minden uszodában Forrás: AFP/Francois Xavier Marit

„Nagyon örülök, hogy döntőbe kerültem. Na meg annak is, hogy a versenytársaim ennyire elismernek.

Óriási fegyvertény volt bekerülni a döntőbe. A fináléba nem tudom, mi fog történni, de próbálom a lehető legjobbat nyújtani. Teljesen mindegy, hányadik helyen végzek, már most is jól éreztem magam" – árulta el Cseh László.

A Jakabos Zsuzsanna, Veres Laura, Verrasztó Evelyn, Késely Ajna összeállítású 4x200 méteres gyorsváltó 7:56.16 perces eredménnyel futamában negyedik lett, összesítésben pedig a nyolcadik idővel jutott a fináléba. A futam után a lányok hangsúlyozták, hogy az elsődleges céljuk a döntőbe jutás volt.

Jakabos Zsuzsanna (b), Késely Ajna (b2), Veres Laura (j) és Kapás Boglárka (sapkában) a női 4x200 méteres gyorsúszás döntője után Forrás: MTI/Kovács Tamás

A csütörtöki utolsó magyar érdekeltségű döntőben annyi változás történt a magyar csapatban, hogy Verrasztó Evelyn helyére bekerült Kapás Boglárka, aki egy órával korábban még döntőzött 200 pillangón. Jakabos kezdett, aki 100 méter után a nyolcadik helyen fordult, és 200 után is az utolsó helyen adta át a helyét Veres Laurának. A 16 éves úszó az első száz méteren javított egy helyet, azonban a második száz méter után visszacsúszott az utolsó helyre. Ezt követően jött Késely Ajna, aki 100 méter után megelőzte a francia Lucile Tessariolt, és a hetedik helyen adta át a váltót Kapás Boglárkának. Az olimpia bronzérmes a nagy lemaradásban tartotta a hetedik pozíciót, előzni már nem tudott, így a magyar csapat a hetedik helyen végzett.

A versenyszámot végül a kínai gyorsváltó nyerte 7:40.33-as új világcsúccsal.