Óriási bravúr: 13 év után újra éremért játszhat az olimpián a férfi vízilabda-válogatott

Tokió 2020, 2020-as tokiói olimpiai játékok, olimpia, nyár, nyári olimpiai játékok, XXXII. nyári olimpiai játékok, vízilabda, Magyarország - Horvátország, negyeddöntő, 2021.08.04.
Tokió, 2021. augusztus 4. Varga Dénes a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpia férfi vízilabdatornájának negyeddöntőjében játszott Magyarország - Horvátország mérkőzésen a tokiói Tacumi Vízilabdaközpontban 2021. augusztus 4-én. MTI/Kovács Tamás
A 2008-as pekingi olimpia óta 13 év telt el, azóta pedig a magyar férfi vízilabda-válogatott két olimpiai negyeddöntőt bukott el. A harmadikat nem, ugyanis fantasztikus teljesítménnyel nyert 15-11-re a csapat a horvátok ellen és jutott be a legjobb négy közé Tokióban. A pénteki elődöntőben a mieink a görögökkel csapnak össze a döntőbe jutásért.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXII. nyári olimpiai játékokról, Tokióból.

2021. augusztus 4-én vízilabdában is megkezdődött az olimpia. Legalábbis a férfiaknál.

Itt, a negyeddöntőben már nem lehetett helyezkedni, felesleges volt számolgatni.

Ennek megfelelően a szerb csapat erődemonstrációt tartott Olaszország ellen és 10-6-ra nyert. Úgy, hogy a meccs közben 9-3-ra is vezetett. A görög csapat 10-4-re kiütötte Montengrót. Ezzel az is eldőlt, hogy a magyarok továbbjutásuk esetén ismét a görög együttessel csapnának össze az elődöntőben. Ehhez azonban még le kellett győzni a horvátokat. A negyedik negyeddöntőben pedig a spanyolok 12-8-ra győztek az Egyesült Államok ellen.

Az olimpiai negyeddöntőre készüló magyar férfi válogatott Forrás: Getty Images/Laurence Griffiths

A horvátok ellen 13-11-re elvesztettük a Budapesten megrendezett BENU Kupa-mérkőzést. De a januári Világliga-meccsen 13-11-re nyertünk ellenük. Ezek voltak a közvetlen előjelek. Ez a negyeddöntő azért is volt sorsdöntő, mert az elmúlt két olimpián itt szenvedett vereséget a magyar férfi válogatott.

Azaz sem Londonban, sem Rióban nem sikerült bejutni a legjobb négy közé, holott 2000-2008 között három olimpiát nyert meg sorozatban a magyar csapat.

A horvát csapat a csoportmeccsek során az ausztráloktól és a spanyoloktól is kikapott, de legyőzte a szerbeket.

Elég hektikus volt tehát az ide vezető útjuk.

A magyarok az első csoportmeccsen vereséget szenvedtek a görög válogatott ellen, az olaszokkal meg döntetlent játszottak. Az olaszok már nincsenek versenyben, a görögök ellenben igen.

Az első ráúszásnál a horvát csapat hozta el a labdát, s az első helyzet mind a két oldalon kimaradt. A horvátok Jokovic révén tüzeltek, de a blokkról ment ki a labda, mi Jansik révén a kapufára lőttük a játékszert. Aztán Vukicevic középről már nem hibázott, azaz a horvát csapat vezetett. Mi pedig tovább ápoltuk a kapcsolatot a kapufával, Varga Dénes előnyben bombázta szét a lécet.

Josip Vrlic és Erdélyi Balázs küzdelme a labdával Forrás: Getty Images/Laurence Griffiths

Aztán egészen hihetetlen dolgok történtek. A horvát csapat eladta a labdát. Ziccerben úsztunk fel, de az első lövést védte a kapus, a másodikat is, végül Manhercz tuszkolta be az egyenlítést. Mindkét csapat nagyon feszülten játszott, érezhető volt, mekkora a tét. 2.22-vel az első negyed vége előtt Bukic éles szögből Nagy Viktor szeme közé vágta a horvátok második gólját. Szerencsére Varga Dénes távolról hamar egyenlíteni tudott. Nem sokáig örvendeztünk, mert Obradovic újra az ellenfelet hozta előnybe egy nagy góllal.

Az első negyedben több gól már nem esett, így a horvátok 3-2-re vezettek.

A második ráúszásnál is a horvátok voltak gyorsabbak. Viszont ennek a negyednek az első gólját mi lőttük Manhercz révén. Nagy Viktor is védett egyet (az elsőt a meccsen), majd Manhercz lőtt egy irgalmatlan nagy gólt, s ezzel Magyarország átvette 4-3-ra a vezetést, de Jokovic hamar egyenlített. Sőt, egy újabb emberelőnyt is kihasználtak a horvátok, akik Bukic góljával visszavették a vezetést (4-5). Manherczet képtelenség volt tartani, ő már a negyedik gólját lőtte. Kihagyott helyzetek következtek, de a magyar csapat védekezése most jobban összeállt. Aztán a nap legszebb magyar támadása góllal fejeződött be.

Egy jó keresztpassz után Jansik tette át Angyalnak a labdát, aki nyugodtan pöccintett a kapuba, hogy aztán Varga Dénes lőjjön hatalmas gólt. 7-5-re vezetett Magyarország, ez óriási fordulat volt a meccsen.

Így érkeztünk el a nagyszünetig.

Vámos Márton (elöl) és a horvát Luka Bukic a Magyarország - Horvátország mérkőzésen Forrás: MTI/Kovács Tamás

A harmadik ráúszásnál Erdélyi hozta el a labdát, de nem tudtuk góllal befejezni az első támadást. Aztán furcsa körülmények között esett a horvát csapat hatodik gólja. Azt gondoltuk, hogy Nagy Viktor védett, de hosszas videózás után a bírók gólt ítéltek. Bukicnak lehetett beírni, de nem tudom, mit nézett a bíró, mert ez nem volt az.

Ez aztán alaposan felpaprikázta a magyarokat, különösen Zalánkit, aki óriási gólt szerzett.

Visszaállt a kétgólos magyar előny, 8-6 volt ide. Sajnos, erre is volt válasz (8-7), Nagy Viktor hiába védett, a kipattanót Obrdovic lőtte be. S aztán újabb horvát gól következett, mert Milos a hosszúsarokba lőtt. 8-8, azaz pillanatok alatt egyenlített a délszláv csapat. Manherczet már régen láttuk villanni, épp itt volt az idő egy újabb gólra. Nagy Viktor védett, majd 9-8-as magyar vezetést követően Erdélyi lőtte be a tizediket, azaz harmadszor is két góllal vezetett Magyarország.

Varga Dénes óriási gólokat dobott Forrás: MTI/Kovács Tamás

Két másodperc volt hátra a negyedből, amikor Vámos vízre pattintott lövésével már három volt közte, azaz a kezünkben volt a továbbjutás lehetősége.

Manhercz - biztos, ami biztos alapon - belőtte önmaga hatodik gólját, ezzel 12-8-ra vezetett Magyarország.

Innen már nem lehetett elveszteni a meccset.

Főleg azért nem, mert szenzációsan védekeztünk és a gépezet immáron tényleg tökéletesen működött. Ebbe még az is belefért, hogy hosszú idő után a horvátok is dobjanak egy gólt - de Obradovic nem volt túlságosan boldog ettől. Mi azonban igen, látva a hatalmas magyar gólokat - a tizenharmadikat éppen Vámos Márton zúzta be.

Innentől kezdve ez tényleg örömjáték volt. Manhercz belőtte a hetediket (mármint a saját hetedik gólját), a csapat szárnyalt, öröm volt nézni ezt a játékot. Nagy Viktor hatalmasakat védett, így alakult ki a 15-11-es végeredmény, mert a legvégén még egy ötméterest is bevágtunk, csak, hogy teljes legyen a móka.

Jansik Szilárd (b) és a horvát Andro Buslje a Magyarország - Horvátország mérkőzésen Forrás: MTI/Kovács Tamás

A magyar férfi vízilabda-válogatott óriási gólokat lőve, helyenként látványos játékkal jutott be a legjobb négy közé.

Olimpián legutóbb 2008-ban jártunk ilyen magasságokban.

Pénteken jöhet a görögök elleni elődöntő - közép-európai idő szerint 8.30 órakor -, ahol vissza lehet vágni a csoportmeccsen elszenvedett vereségért.

Férfi vízilabdatorna, negyeddöntő:
Magyarország-Horvátország 15-11 (2-3, 5-2, 4-3, 4-3)
Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapus
gólszerzők: Manhercz 7, Varga 2, Vámos 2, Angyal 1, Zalánki 1, Erdélyi 1, Jansik 1/1, illetve Bukic 4, Obradovic 2, Vukicevic 1, Milos 1, Jokovic 1, Fatovic 1, Loncar 1
gól/ötméteres: 1/1, illetve 0/0
gól/emberelőny: 7/13, illetve 9/17

Magyarország: Nagy - Manhercz, Vámos, Jansik, Erdélyi, Varga, Mezei - cserék: Angyal, Zalánki, Hosnyánszky, Pásztor, Hárai

Horvátország: Bijac - Macan, Jokovic, Bukic, Vukicevic, Milos, Vrlic - cserék: Fatovic, Loncar, Buslje, Obradovic, Garcia Gadea