Óriási úszással ezüstérmes lett az olimpián Rasovszky Kristóf

Tokió 2020, 2020-as tokiói olimpiai játékok, olimpia, nyár, nyári olimpiai játékok, XXXII. nyári olimpiai játékok, Rasovszky Kristóf, nyíltvízi úszás, hosszútávúszás, 2021.08.05.
Tokió, 2021. augusztus 5. Rasovszky Kristóf a férfi nyíltvízi úszók 10 kilométeres versenyén a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián az Odaiba Kikötőparkban 2021. augusztus 5-én. MTI/Czeglédi Zsolt
Óriási magyar siker született a Tokióban rendezett olimpia férfi hosszútávúszó versenyén, ahol Rasovszky Kristóf ezüstérmes lett a 10 km-es távon.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXII. nyári olimpiai játékokról, Tokióból.

A felkelő nap a világ legjobb férfi hosszútávúszóit az Odaiba Marine Parkban, engem meg az idedöcögő autóbuszon talált helyi idő szerint csütörtök hajnal. Ez az az időszak, amikor még szabadon lehet Tokióban közlekedni, így nem csoda, hogy a médiabusz soha nem látott gyorsasággal suhant át a városon.

A mezőnyben ott úszott az 5 km-en világbajnok Rasovszky Kristóf,

aki nem titkoltan érmes reményekkel vágott neki a 10 km-es úszásnak a 30 fokos és koszos tengervízben.

Rasovszky Kristóf nekivág a 10 km-es számnak Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

A verseny eleje igen érdekesen alakult. A német Florian Wellbrock azonnal az élre vágott és úgy tett, mintha egy 1500 méteres gyorsúszó számot abszolválna a medencében. Ennél sokkal fontosabb volt, hogy a szökevények között harmadikként ott tempózott Rasovszky Kristóf is. A német és a magyar úszó közé másodikként ékelődött be a francia Oliver Marc-Antonie is. 2.9 km megtétele után a német előnye fogyott, a korábbi 9 másodperces fór már csak 4 másodperc volt. 3.61 km után érkeztek meg a bójafordulóhoz, ekkor már nagyon közel volt a francia és a magyar a némethez. Rasovszky élénk zöld úszósapkáját jól meg lehetett ismerni, miközben a versenyzők a harmadik kört kezdték meg a hét körös versenyből.

Rasovszky hátránya ekkor 8.6 másodperc volt a vezetővel szemben.

Érdekes volt megfigyelni a három szökevény taktikáját. A német lábvizén úszott a francia, de Rasovszky nem tartott velük, hanem kissé oldalabb, szinte magányosan tempózott. 4.3 km-nél a vezető német mintha elkészült volna az erejével. A francia 1.6, Rasovszky 2.7 másodpercre közelítette őt meg. Egyre izgalmasabb lett tehát a csata, a verseny feléhez közeledve. Az emlékezetembe bevillant, hogy a magyar úszó 2019 nyarán a Dél-Koreában rendezett világbajnokságon 5 km-en nyert aranyérmet, 2016-ban pedig még a juniorok között volt világbajnok 10 km-en.

Vajon mit hoz ez a tokiói verseny?

Kilenc évvel Risztov Éva szédületes londoni aranyérme után lesz-e újabb magyar olimpiai bajnok ezen a gyilkos távon? Vajon a német Wellbrock tud-e végig vezetni?

A zöld sapkás Rasovszky Kristóf a verseny felénél vezetett Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

Aztán a verseny 52. percében Rasovszky Kristóf úgy döntött, hogy az élre vág. Elképesztő volt ezt látni az Odaiba Marine Parkban, ahol a levegő percről percre forrósodott fel, ahogy a nap egyre magasabbra hágott az égen.

Kevesen tudják, hogy a magyar fiú felkészülésének egy részét a Hévízi tóban végezte el, mert ott volt olyan meleg a víz, mint most, Tokióban.

Arra persze nem lehetett készülni, hogy odahaza a kánikulában a tó hőmérséklete 36 fokra is felmegy - na most, tessék elképzelni az ebben való úszkálást versenytempóban. Az biztos, hogy ilyen körülmények között senki sem tudta modellezni a tokiói körülményeket, csak a magyar.

Egy óra telt el a versenyből, amikor Florian Wellbrock ismét az élre vágott, s elég frissnek tűnt, amikor elhúzott Rasovszky mellett. 5.7 km után Wellbrock volt az első, mögötte Rasovszky tempózott a második helyen, hátránya kevesebb, mint 2 másodperc volt.

A férfi nyílt vízi úszók 10 kilométeres versenyének mezőnye a tokiói nyári olimpián Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

Aki csak a tévében látta az eseményeket, azt láthatta, hogy a japánok tényleg megadták a módját. A szikrázó napsütésben a kikötő mögötti toronyházak és hidak, a kék víz tényleg szép hátteret festett a viadalnak.

Akik azonban a vízben úsztak, már korántsem voltak ennyire elragadtatva, mert a város melletti szennyezett tengeröblöt nem arra találták ki, hogy emberek két órát ússzanak benne.

6.5 km eltelte után Wellbrock vezetett, a francia volt a második, s ami nekünk jó hír volt, hogy Rasovszky úszott a második helyen. A harmadik helyen a francia szelte a vizet, s feltűnt egy új arc is, az olasz Giorgo Paltrinieri is - ő volt a negyedik. 7.17 km-nél jött el az újabb bójaforduló. Wellbrock 3 másodperccel vezetett Rasovszky előtt. Ez már a verseny utolsó szakasza volt, a dráma most kezdett el fokozódni.

Rasovszky Kristóf frissítőt vesz magához a férfi 10 km-es hosszútávúszó versenyen Tokióban Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

Érdekes volt azt is megfigyelni, hogy menet közben hogyan frissítik magukat a versenyzők. A gyorsúszásról hátra váltanak és úgy öntik magukba az izotóniás italokat. Majd az üveget eldobva úsznak tovább. (Nyugi, senki ne kiabáljon, a kísérők összeszedik a műanyag flakonokat.)

8 km-nél sajnos kedvezőtlen változás állt be a versenyben, mert Rasovszky visszacsúszott a negyedik helyre.

Wellbrock rendületlenül vezetett, az olasz volt a második, a magyar és a francia őrült csatát vívott a bronzéremért. Szinte fej-fej mellett haladtak. Egyesek szerint ez a taktika része volt, azaz a végén lehetett még egy nagyot robbantani. 600 méterrel később csengették be az utolsó kört. A német Wellbrock vezetett, de Rasovszky visszajött a második helyre - hátránya 4.6 másodperc volt a német versenyzővel szemben.

Sajnos, Wellbrock nem akart leszakadni,

de lehet, hogy Rasovszky csak a mézesmadzagot rángatta előtte. Wellbrock azonban nem akart fáradni, hatalmas karcsapásokkal szelte a vizet. Kilenc megtett kilométer után ez egy gyönyörűen csillogó ezüstéremnek nézett ki, amely - mondanunk sem kell - fantasztikus eredmény lett volna.

Rasovszky Kristóf a tokiói olimpián Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

A hajrá előtt Wellbrock rettenetesen elhúzott és 16 másodpercre növelte az előnyét az üldözőkkel szemben. Ez már akkora fór volt, amit emberi számítás szerint nem lehetett behozni. A kérdés most már csak az volt, hogy

Rasovszky meg tudja-e tartani a második helyet?

Az olasz Giorgo Paltrinieri nagyon fenyegette őt, ott úszott mögötte. Az első hely sorsa eldőlt, de a második és a harmadik helyezésért gyilkos harc zajlott a vízben. De Rasovszky nem engedte ki a kezéből az ezüstérmet, és zseniális versenyzéssel lett második az embertelen körülmények között rendezett viadalon.