Óriási magyar győzelem, bronzérmes a női vízilabda-válogatott

Tokió 2020, 2020-as tokiói olimpiai játékok, olimpia, nyár, nyári olimpiai játékok, XXXII. nyári olimpiai játékok, női vízilabda, bronzmérkőzés, Magyarország - Oroszország
Hungary's goalkeeper Alda Magyari (R) tries to save a shot during the Tokyo 2020 Olympic Games women's water polo bronze medal match between Hungary and Russia at the Tatsumi Water Polo Centre in Tokyo on August 7, 2021. (Photo by ADEK BERRY / AFP)
A magyar női vízilabda-válogatott óriásit harcolva 11-9-re legyőzte Oroszországot és megnyerte a bronzérmet Tokióban az olimpián. Bíró Attila csapata csak a harmadik negyedben játszott gyengébben, de ezt is elbírtuk. A slusszpoén a magyar kapusé, Magyari Aldáé volt, aki a meccs végén az üres kapuba dobta a tizenegyedik gólunkat.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXII. nyári olimpiai játékokról, Tokióból.

Négy egymást követő olimpián negyedszer játszott sorozatban bronzmeccset a magyar női vízilabda-válogatott.

A kérdés az volt, hogy a zsinórban háromszor elvesztett kisdöntő után most sikerül-e az éremszerzés a magyar csapatnak.

Az ellenfél az az orosz válogatott volt, amellyel a csoportmeccsek során már találkoztunk, és amely ellen 10-10-es döntetlent értünk akkor el.

Magyar szempontból jól indult a meccs, hiszen az első ráúszásnál mi hoztuk el a labdát, majd gyors gólt is lőttünk. Rybanska Natasa emberelőnyből vette be az orosz csapat kapuját. Nem sokkal később azonban már hátrányban volt a magyar együttes, mert előbb Glizina, majd Karimova is betalált, így az oroszok fordítottak.

Sokkal bátrabban játszottunk, mint az elődöntőben a spanyolok ellen.

Az első negyed 4. percében Keszthelyi lövése pattant meg az orosz blokkon, de így lett igazán jó, mert a labda bejutott a hálóba, és 2-2-re egyenlítettünk. Majd a vezetésért támadhattunk - többször is. Kétszer is emberelőnyben, de mind a két lehetőség kimaradt. Így az első negyedet 2-2-es döntetlennel zártuk.

Rybanska Natasa gólöröme a Magyarország-Oroszország mérkőzésen Forrás: MTI/Illyés Tibor

Jól indult a második negyed, mert a 9. percben Garda lövésével visszavette a vezetést a magyar csapat. Sőt, ezt növelni is sikerült. Ehhez az is kellett, hogy Magyari Alda szépen védjen, és az is, hogy kimaradjanak az orosz fórok. A 11. percben Vályi Vanda góljával már 4-2 volt az állás a magyarok javára. Bíró Attila csapata jól játszott, a védelem is tette a dolgát rendesen. Aztán egy pillanatra nem figyeltünk és Szimanovics centerből belőtte az oroszok harmadik gólját. Az orosz center nem sokkal később csavarral próbálkozott, de a kapufa velünk volt.

S ekkor jött a magyar ellencsapás: Keszthelyi Rita egy vízre pattintott labdával csodás gólt ért el. 5-3-ra vezetett a magyar csapat.

Magyari védett, majd a következő támadásánál Vályi Vanda távoli bombája akadt be. 6-3, ez már tekintélyes előnynek számított. Igazából sült a keze a magyaroknak.

Volt hit, elképzelés, bátorság és akarat.

A hetedik magyar gólt Szűcs Gabriella lőtte be, ezzel 7-4 volt az állás. Sajnos, az oroszok rendre góllal feleltek, Glizina lőtte be az ötödiket. Így a nagyszünetben 7-5-re a magyar csapat vezetett.

Keszthelyi Rita nagyszerűen játszott az első félidőben Forrás: AFP/Adek Berry

A harmadik negyed elején ötméterest kaptak az oroszok, és ezt a büntetőt Prokofjeva simán verte be Magyari kapujába. 7-4-ről 7-6 lett, megint szoros volt a meccs. A következő emberelőnyös támadásunk kimaradt, kétszer is nagyot védett az orosz kapus. Kissé bizonytalanabbá vált a magyarok játéka, szerencsére az oroszok sem tündököltek. De aztán igen: Prokofjeva demoralizáló ejtésgóllal egyenlített ki.

Ez a 0-3-as szakasz nagyon fájó volt, mert addig tényleg remekül ment a magyarok játéka. De azt is lehetett látni, hogy a mieink teljesen elbizonytalanodtak.

És ez még nem volt elég az oroszoknak, akik sorozatban a negyedik góljukat is bevágták Szerzsantova révén. 7-4-ről 7-8, mi történhetett a magyar csapattal?

A támadójátékunk, amely az első félidőben tényleg remek volt, darabjaira hullott. Nagy sóhaj szakadt ki minden magyarból, amikor a következő orosz támadás a kapufára ment. Sajnos, a mi lövésünk meg mellé. Az oroszoké meg fölé. Nem ez volt a meccs legszínvonalasabb része.

A kék sapkás oroszok a harmadik negyedet 3-0-ra nyerték meg Forrás: Sputnik via AFP/Alexey Filippov

Viszont a harmadik negyedből már 7 perc is eltelt és még mindig nem született magyar gól. Sőt, az egész harmadik játékrész úgy pörgött le, hogy egyetlen gólt sem lőttünk, ellenben kaptunk hármat.

Gyökeres változásra volt szükség a negyedik negyedben, ha meg akartuk nyerni a bronzérmet.

S lőn csoda, végre magyar gól született: Vályi Vanda önmaga harmadik, csapata nyolcadik találatát jegyezte. Vályi volt messze a legjobb teljesítményt nyújtó magyar. Az ellentámadásnál az oroszok a kapufára vágták a labdát. Mi meg a kapuba. Emberelőnyből Gurisatti Gréta góljával újra Magyarország vezetett. Ez nem zavarta meg az orosz csapatot, mert egy szépen kijátszott helyzet után Timofejeva húzta be a labdát a kapuba. 9-9 volt az állás ekkor.

Vályi Vanda (fehér sapkában) a magyar csapat legeredményesebb játékosa volt Forrás: AFP/Adek Berry

Az orosz csapat szinte minden támadását emberelőnyben játszhatta végig. Szerencsére az ő kezük is megremegett egy-egy alkalommal.

Bíró Attila időt kért,

s milyen jól tette, ugyanis a következő támadásunknál Illés Anna emberelőnyből egy nagy lövéssel ismét előnyhöz juttatta Magyarországot (10-9). Kettő perc sem volt már hátra, kézzelfogható közelségbe került a bronzérem. Egy perccel a vége előtt az oroszok kihagyták az előnyt, mi támadhattunk. Bíró Attila újra időt kért. Ha ezt a támadást góllal fejezzük be...

De nem tudtuk góllal befejezni. Az orosz kapus előre úszott, hátha egyenlítenek.

Magyari Alda csodásan védett, és aztán a magyar kapus az üres kapuba lőtt. 11-9, ezzel minden eldőlt, Magyarország megnyerte a bronzérmet a tokiói olimpián.

Három elvesztett bronzmeccs után most sikerült megnyerni a kisdöntőt, a magyar lányok méltán lehettek nagyon boldogok.

Női vízilabdatorna, a 3. helyért:
Magyarország-Orosz olimpiai csapat 11-9 (2-2, 5-3, 0-3, 4-1)
Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapus
gólszerzők: Vályi 3, Keszthelyi 2, Rybanska, Garda, Szücs, Gurisatti, Illés, Magyari 1-1, illetve Glizina, Szimanovics, Prokofjeva 2-2, Vahitova, Szerzsantova, Timofejeva 1-1
gól/ötméteres: 0/0, illetve 1/1
gól/emberelőny: 6/11, illetve 4/11

Orosz olimpiai csapat: Karnauh - Prokofjeva, Karimova, Timofejeva, Szoboljeva, Ivanova, Glizina - cserék: Berszneva, Vahitova, Szerzsantova, Szimanovics, Ivanova

Magyarország: Magyari - Szilágyi, Vályi, Rybanska, Parkes, Keszthelyi, Garda - cserék: Gyöngyössy, Illés, Gurisatti, Leimeter, Szücs