Monacóban az orosz Alekszandr Morozevics és az indiai Viswanathan Anand holtversenyes elsőségével fejeződött be a 15. Amber-verseny. Az utolsó fordulót félpontos előnnyel kezdő indiai exvilágbajnok mérkőzése a bolgár világbajnok Veszelin Topalovval 1-1-re végződött. Morozevics kalandos meccsen 1,5-0,5-re legyőzte a holland Loek Van Welyt, s ezzel befogta Anandot. Lékó Péter a záró játéknapon világossal nyert a spanyol Francisco Vallejo Pons ellen, sötéttel remizett. Nagymesterünk Topalov társaságában lett holtversenyben ötödik.

Az Amber-versenyek történetében az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand ötödször, az orosz Alekszandr Morozevics harmadszor ünnepelhetett tornagyőzelmet. Anand a tavalyi viadalon minden korábbi rekordot megdöntve nyert, hiszen a "vakon" vívott partik versenyében és a rapid tornán is győztes lett. Címvédőként az idei versengést éppen Morozevics elleni meccsével kezdte, s vereséget szenvedett. Anand fokozatosan lendült játékba, a kedvenc rapid műfajban nem talált legyőzőre, 8 pontot ért el, s fölényesen lett első. Vakon még az orosz Alekszandr Griscsuktól is kikapott, két párharcban szenvedett vereséget. Morozevics rekordot döntött a "vak" versenyben, hiszen a 11 játszmából 9,5 pontot szerzett, ez 3032-es performance teljesítménynek felel meg. Rapidban négy játszmát is vesztett, négy mini meccse lett 1-1.

A viadal utolsó játéknapján a nagy érdeklődéssel várt csúcsrangadója, Viswanathan Anand és Veszelin Topalov meccsén két spanyol megnyitású partiban született meg a két pontosztozkodás. Az első játszma békésen indult, de Topalov 26.h4 lépésével elnézte Anand nagyon erős 26...f5 válaszát. Az indiai exvilágbajnok is óvatos volt, a sorozatos cserék remihez vezettek. A viadal utolsó partiját Anand holtversenyes elsőként játszotta, s kisebb bonyodalmak után maga kínálta a döntetlent. Igazán akkor nyugodhatott meg, amikor Alekszandr Morozevics és Loek Van Wely második partija örökös sakkal remi lett. Az első ütközetben az orosz nagymester minden trükköt bevetett, hogy megzavarja holland ellenfelét. A királyállást felszakító 24...Fxg2 időzavarba kényszerítette Van Welyt, s nem talált védelmet.

Lékó Péter a viadal meglepetésembere, a spanyol Francisco Vallejo Pons elleni győzelemmel zárta szereplését. A spanyol csereváltozatban játszotta túl ellenfelét, sötéttel a Caro-Kann védelemben remizett. Péter az összetett versenyben végül ötvenszázalékos teljesítménnyel holtversenyben ötödik lett Topalovval. Lékó négy meccset vesztett, különösen fájó volt Anandtól elszenvedett kettős veresége, az orosz Griscsuk, az örmény Aronyian és az izraeli Gelfand győzte még le. A bolgár világelső is négy mérkőzésen maradt alul, négyszer végzett 1-1-re.

Kettős győzelmet aratott Levon Aronyian. Világossal remekelt az orosz Peter Szvidler ellen, sötéttel Fortuna is segítette. Nehéz perceket élt át az orosz Griscsik sötéttel Vaszilij Ivancsukkal szemben, de az ukrán nagymester nem tudta győzelemig fokozni nyerőesélyes állását, világossal már könnyebb volt az élete. Újoncként elégedetten nyugtázhatta negyedik helyezését. Győzelemmel javított helyezésén az izraeli Borisz Gelfand. A tornán 132 partit játszottak, a nagymesterek 47 győzelmet értek el világossal, sötéttel 29-szer voltak eredményesek.

Az utolsó forduló eredményei:
"Vak" partik

Aronyian (örmény, 2752) - Szvidler (orosz, 2765) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 25)
Ivancsuk (ukrán, 2729) - Griscsuk (orosz, 2717) döntetlen (Tarrasch védelem, 59)
Nielsen (dán, 2644) - Gelfand (izraeli, 2723) döntetlen (Angol megnyitás, 18)
Topalov (bolgár, 2801) - Anand (indiai, 2792) döntetlen (Spanyol megnyitás, 38)
Van Wely (holland, 2647) - Morozevics (orosz, 2721) 0 - 1 (Királyindiai védelem, 34)
Lékó Péter (2740) - Vallejo Pons (spanyol, 2650) 1 - 0 (Spanyol megnyitás, 41)

Rapid játszmák
Szvidler (orosz, 2765) - Aronyian (örmény, 2752) 0 - 1 (Francia védelem, 40)
Griscsuk (orosz, 2717) - Ivancsuk (ukrán, 2729) döntetlen (Orosz huszárjáték, 33)
Gelfand (izraeli, 2723) - Nielsen (dán, 2644) 1 - 0 (Vezércsel, 38)
Anand (indiai, 2792) - Topalov (bolgár, 2801) döntetlen (Spanyol megnyitás, 18)
Morozevics (orosz, 2721) - Wan Wely (holland, 2647) döntetlen (Szicíliai védelem, 32)
Vallejo Pons (spanyol, 2650) - Lékó Péter (2740) döntetlen (Caro-Kann védelem, 21)

A "vak" verseny végeredménye:
1. Alekszandr Morozevics (orosz, 2721) 9,5 pont
2-3. Viswanathan Anand (indiai, 2792) és Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2650) 6,5

2-3. Veszelin Topalov (bolgár, 2801) és Levon Aronyian (örmény, 2752) 6,5
4-7. Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2729), Loek Van Wely (holland, 2647), Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2650) és Alekszandr Griscsuk (orosz, 2717) 5,5
8-10. Alekszandr Morozevics (orosz, 2721), Lékó Péter (magyar, 2740) és Borisz Gelfand (izraeli, 2723) 5
11-12. Peter Heine Nielsen (dán, 2644) és Peter Szvidler (orosz, 2765) 4

Az összetett verseny végeredménye:
1-2. Alekszandr Morozevics (orosz, 2721) és Viswanathan Anand (indiai, 2792) 14,5 pont