Hanti-Manszijszkban az amerikai Gata Kamsky győzelmével fejeződött be a Világkupa. A spanyol Alekszej Shirov elleni döntő negyedik partijában a világossal játszó Kamsky minőségáldozattal érte el az örökös sakkot, s ezzel megnyerte a meccset 2,5-1,5-re. A 33 éves amerikai sakkozó jövőre a bolgár Veszelin Topalovval vív nyolcjátszmás párosmérkőzést, a győztes az Anand-Kramnyik világbajnoki döntő nyertesével játszik a címért.

A szibériai olajvárosban megrendezett Világkupán a 128 fős mezőnyben a 11. helyre rangsorolt Gata Kamsky győzött. A 15 éves korában már szovjet ifjúsági bajnokságot nyert nagymester 1989-től él Amerikában. 1993-ban mindkét világbajnoki zónaközi döntőről kvalifikálta magát a vb-jelölti párosmeccsekre. Vlagyimir Kramnyikot és Nigel Shortot is a PCA (Profi Sakkozók Szövetsége) ciklusban 5,5-1,5-re győzte le. Viswanathan Anandtól 6,5-4,5-re kapott ki, az indiai sakkozó játszhatott Garri Kaszparovval a PCA világbajnok címért.

A FIDE ciklusában Kamsky először a holland Paul van der Sterren ellen nyert 4,5-2,5-re, majd Anand ellen szinte reménytelen helyzetből, kétpontos hátrányból egyenlített. Az indiai sakkozó hazai pályán, Sanghi Nagarban már 3,5-1,5-re vezetett, 4-4 után rájátszásban Kamsky kettős győzelmet aratott. A világbajnok-jelölti döntőben az orosz Valerij Szalov ellen diadalmaskodott 5,5-1,5-re. 1996-ban Elisztában játszották Anatolij Karpovval a világbajnoki döntőt, a sakkozás 12. világbajnoka 10,5-7,5-re nyert, de a meccs korántsem volt mentes kisebb-nagyobb botrányoktól. Kamsky menedzsere, édesapja szinte minden nap bombázta újabb és újabb beadványokkal a meccs főbíróját, a holland Geurt Gijssent és a párbaj zsűrijét.

Kamsky a vereség után hátat fordított a sakknak és megkezdte egyetemi tanulmányait. A FIDE 1999-es, kieséses rendszerű világbajnokságán, Las Vegasban megpróbálkozott a visszatéréssel, de már az első fordulóban vereséget szenvedett a későbbi győztes Alekszander Halifmantól. Az újabb csalódás után Kamsky közel öt éven keresztül nem játszott egyetlen versenyen sem, 2004-től kezdetben csak rapidtornákon szerepelt, majd elindult az amerikai bajnokságon. Nagy szenzáció volt visszatérése, sokan nem bíztak abban, hogy képes lesz pótolni a kihagyott éveket.

A Hanti-Manszijszkban 2005-ben megrendezett Világkupán a nyolcaddöntőben vereséget szenvedett az orosz Alekszander Griscsuktól, a norvég Magnus Carlsen elleni győzelmével végül kilencedik lett, és ezzel világbajnok-jelölt. Kamsky egyre jobb formában játszott, tavaly a szófiai tornán a bolgár Veszelin Topalov legnagyobb riválisa volt, majd a torinói sakkolimpián bronzérmes amerikai válogatott éltáblásaként jeleskedett. A világbajnok-jelölti párosmérkőzésen, Elisztában a francia Etienne Bacrot nem jelentett számára akadályt, de az izraeli Borisz Gelfandtól vereséget szenvedett, így nem vívta ki a mexikói vb-n való szereplés jogát.

Gata Kamsky a Világkupa első fordulójában 1,5-0,5-re győzte le az idei junior világbajnokot, az egyiptomi Adly Ahmedet. A 64 között az izraeli Borisz Avrukh ellen nyert 1,5-0,5-re. A harmadik körben a bolgár Kiril Georgijevvel szemben biztosította továbbjutását, ismét 1,5-0,5-tel lépett tovább. A nyolcaddöntőben az orosz Peter Szvidlerrel került szembe, rapid rájátszás hozta meg számára a szép sikert, 2,5-1,5-tel került a negyeddöntőbe, ahol az ukrán Ruszlan Ponomarjovot győzte le 1,5-0,5-re, veretlenül jutott a döntőbe, ahol a második játszma megnyerésével 2,5-1,5-re diadalmaskodott. Kamsky a Világkupán hét partit nyert meg - ebből hatot a klasszikusnak nevezhető időbeosztás szerint - 11 játszmája végződött pontosztozkodással, ebből egy Szvidler elleni rájátszásban.

A Világkupa döntőjének negyedik játszmája:
Gata Kamsky (amerikai, 2714) - Alekszej Shirov (spanyol, 2739) - döntetlen (Szicíliai védelem, 35)

A Világkupa döntőjének végeredménye:
Alekszej Shirov (spanyol, 2739) - Gata Kamsky (amerikai, 2714) 1,5 - 2,5 (döntetlen, 0 - 1, döntetlen, döntetlen)

Kamsky,G (2724) - Shiro,A (2739)
Szicíliai védelem [B31]

1.e4 c5 2.Hf3 Hc6 3.Fb5 g6 4.0-0 Fg7 5.c3 Hf6 6.Be1 0-0 7.d4 d5 8.e5 He4 9.Fxc6 bxc6 10.Hbd2 Ff5 11.Hh4 e6 12.Hxf5 exf5 13.f3 cxd4 14.cxd4

Kamsky érthetően nem vállalt fölös bonyodalmakat 14.fxe4 dxc3 15.bxc3 fxe4 változatban. Sötét még begyűjti az e5 gyalogot is, majd f7-f5 után beindulna a gépezet.

14...Hg5 15.b4 a5 16.bxa5 Bxa5 17.Hb3 Ba7 18.Fxg5 Vxg5 19.Vc2 Bc8 20.a4 Ff8 21.a5 Fb4 22.Be2 Vd8

23.e6! fxe6 24.Bxe6 Vd7 25.Ve2 Kf7 26.Be5 Fd6 27.f4!

A minőségért az amerikai nagymester bőséges kompenzációt kap.