Drezdában, a 38. sakkolimpia harmadik fordulójában ismét remekeltek válogatottjaink. Férficsapatunk 3,5-0,5-re legyőzte a cseheket. Lékó Péter, Almási Zoltán és Berkes Ferenc nyert, Polgár Judit remizett. Női együttesünk érvényesítette a papírformát, Venezuela elleni 4-0-s győzelemmel az első helyen várja a folytatást. Számos meglepetés is született a játéknapon. A szenzáció a norvég gárda 2,5-1,5-ös sikere volt a harmadik helyen kiemelt kínaiakkal szemben. Az azeri válogatott csak 2-2-re végzett a hollandokkal. A női mezőnyben India 2-2-öt harcolt ki az oroszok ellen. Lékóék a negyedik fordulóban Romániával játszanak, élen álló női csapatunk a grúzokkal méri össze erejét.

A csehek elleni mérkőzésen győzelmet reméltünk, de a 3,5-0,5-ös nyerés, a nagyszerű siker a legszebb reményeinket is felülmúlta.

A pontgyűjtés Polgár Judit remijével kezdődött. Sötéttel Judit az új kedvenc megnyitását, a Benoni védelmet játszotta meg. Viktor Laznicka a kritikus pillanatban tisztáldozatot engedélyezett, a csata örökös sakkal ért véget. Aggódva figyeltük Berkes Ferenc játszmáját. Jiri Stocek támadáshoz jutott, nagymesterünk királya körül viharfelhők gyülekeztek, de szerencsére Stocek velünk volt, nyerő helyett vesztőt húzott, Fecó győzelmével megszereztük a vezetést.

A két világos partinkért egy pillanatig sem kellett aggódni. Lékó Péter nagy türelemmel építgette állását a spanyol megnyitású játszmában. A taktikai játékban otthonosabb David Navara pozíciójában egyre több lett a gyengeség. A világos mezőkön betörtek Péter tisztjei és anyagi előnyre váltotta álláselőnyét. Navara a 41. lépésben kapitulált. Lékó nyerése már hab volt a tortán, mert Almási Zoltán pár perccel korábban győzött. A szicíliai védelem ún. Keresz-támadásában Zoli megbüntette a túlságosan eredetien játszó Vlastimil Babulát. Világos elsáncolt, míg sötét királya középen rekedt. A világos h gyalog előrenyomult, vonalat nyitott, a nehéz tisztek hetedik sori ütege ellen nem volt védelme Babulának.

Magyarország (3, 5) - Csehország (3, 5,5) 3,5 - 0,5
Lékó Péter (2747) - Navara David (2633) 1 - 0 (Spanyol megnyitás, 41)
Laznicka Viktor (2591) - Polgár Judit (2711) döntetlen (Benoni védelem, 30)
Almási Zoltán (2663) - Babula Vlastimil (2608) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 35)
Stocek Jiri (2578) - Berkes Ferenc (2645) 0 - 1 (Vezércsel, 27)

Válogatottunk fölényes győzelme mellett annak is örülhettünk, hogy a riválisok értékes pontokat hullajtottak el. A játéknap szenzációját a norvégok szolgáltatták, legyőzték a kínai válogatottat. Lie Kjetil remek játékkal nyert Bu Xiangzhi ellen, a másik három táblán pontosztozkodás született. Magnus Carlsen érdekes bástyavégjátékot mentett döntetlenre. Nehéz meccsen, nagy küzdelemben megszerezte harmadik győzelmét az orosz válogatott, ezúttal "gólarányt" is javított. Vlagyimir Kramnyik a megnyitásból jobb állással került ki, de kis híján Perez-Leinier Dominguez felülkerekedett, a reminek a világossal játszó orosz exvilágbajnok örülhetett.

A rangsorban a második kiemelt, a négy évvel ezelőtti olimpiai bajnok ukránok nagy csatában győzték le a grúzokat, meglepetésre Vaszilij Ivancsuk kikapott az éltáblán. Kilenc csapat nyerte meg eddig mindhárom mérkőzését. A kedvező párosítást kihasználta a német első számú együttese, nem panaszkodhattak a címvédő örmények sem a párosító programra, ahogy India is érvényesítette a papírformát.

A holtversenyben vezető azeriek azonban csak 2-2-öt értek el a hollandok ellen. Az éltáblán Tejmur Radzsabov túlzott erőszakoskodása megbosszulta magát, Loek van Wely értékes skalpot szerzett.

6-7. Oroszország és Norvégia 6, 8,5
8. Spanyolország 6, 9 (a gyengébb olimpiai Bucholz-pontszám miatt)

Ukrajna (6, 7,5) - Örményország (6, 11)
Spanyolország (6, 9) - Németország 1 (6, 10)
Norvégia (6, 8,5) - Anglia (6, 9,5)
Oroszország (6, 8,5) - India (6, 9)
Románia (6, 9) - Magyarország (5, 8,5)
Azerbajdzsán (5, 9) - Egyesült Államok (5, 8)
Faroe-szigetek (4, 5,5) - Hollandia (5, 8,5)

Harmadik meccsén is szenzációsan küzdött női válogatottunk, a 4-0-s győzelemmel az első helyre lépett előre együttesünk. Vajda Szidónia érte el az első nyerést, azonnal támadóan lépett fel, a centrumáttörés után szép minőségáldozattal fejezte be a partit. Az f6 mező végzetes volt Rudolf Anna ellenfele számára is, kettős támadással világos minőségelőnyt szerzett. Olimpiai újoncunk immár mesterhármasnál tart, ahogy a kétszeres olimpiai bajnoknő Mádl Ildikó is. A leghosszabb nevű venezuelai sakkozónő egy darabig jól játszott, de időzavarban többször is hibázott. A bástya+futó a bástya elleni végjátékban nem volt esélye a döntetlen kiharcolására. Már a megnyitásból előnyösebben került ki Hoang Thanh Trang, a világos mezők gyengesége jelentette előnyét. Az örök mosolygó, jókedvű Sanchez Castillo egy darabig még ellenállt, de gyaloghátrány mellett belátta, hogy nem menekülhet a vereségtől, időben kapitulált. Bravó lányok!

Venezuela (4, 6,5) - Magyarország (4, 7) 0 - 4
Sanchez Castillo Sarai (2206) - Hoang Thanh Trang (2483) 0 - 1 (Francia védelem, 50)
Vajda Szidónia (2380) - Ubaldo Suarez Maria Gisela (2089) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 29)
Han Wong Irene Estefania (2098) - Mádl Ildikó (2376) 0 - 1(Elfogadott vezércsel, 87)
Rudolf Anna (2318) - Hernandez Zaida (2039) 1 - 0 (Szicíliai védelem, 35)

Nagyon megszenvedett az orosz válogatott India négyesével szemben. Tania győzelmével az indiai csapat szerzett vezetést, a világbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk a junior világbajnoknő, Harika Dronavalli elleni nyerésével egyenlített. Swathi sikere után már a döntetlenért kellett küzdenie az első helyen kiemelt orosz válogatottnak. Nagyezsda Koszinceva 108 lépésben törte meg Mohota ellenállását.Nem volt meggyőző a kínai együttes teljesítménye sem. A grúzok a legkorábban nyerték meg meccsüket. Az örmények, a szerbek és a lengyelek kisebb-nagyobb harcban hibátlanul teljesítettek.