Vágólapra másolva!
Pénteken este 17.45-től Bécsben rendezik meg a Magyarország-Norvégia női kézilabda Eb-elődöntőt. Azt gondolnánk, hogy az eddigi összes meccsét megnyerő norvég kézilabda-válogatott háza táján minden a legnagyobb rendben van. Pedig ez messze nincs így.

Azért a norvég sportsajtó is képes jól időzíteni egy jól irányzott cikkbombát. Az ember azt hinné, hogy a skandináv országban most mindenki a válogatott eddigi nagy sikerével van elfoglalva. Azok után, hogy Norvégia 2024-ben olimpiát nyert női kézilabdázásban, most pedig veretlenül menetel az Eb-n, tényleg minden rózsaszínű. Legalábbis ezt hisszük. Ám a norvég kézilabda bajban van.

norvég kézilabda
Boldog norvég női kézilabdázók. A kép nem árulja el, mekkora bajban van  a sportág Norvégiában
Fotó: AFP

Nagy bajban van a norvég kézilabda

Legalábbis erről írt csütörtökön a nettavisen.no oldal. Már a cikk címe is érdekes: Ez így nem mehet tovább. De miről is van szó pontosan? Röviden összefoglalva a következőkről:

  • Miközben a norvég női kézilabda-válogatott gyönyörű játékkal menetel az Európa-bajnokságon, Norvégiában a női (és a férfi) kézilabdaklubok súlyos anyagi gondokkal küzdenek;
  • A Norvég Kézilabda Szövetség jelentése szerint az első osztályú férfi és női bajnokságban szereplő klubok közül 10 óriási bajban van;
  • A válogatott menedzsere, Thorir Hergeirsson és Camilla Herrem is aggodalmának ad hangot a norvég klubkézilabda helyzete miatt;

Mondhatnánk, ezzel a riadalommal várhattak volna még egy kicsit a norvégok, mert azért mégis az Eb-elődöntőre készülnek Magyarország ellen. De nem vártak. "Szerintem nagyon szomorú helyzet" – ezt mondta Camilla Herrem, a Sola játékosa. Ő az egyik olyan játékos, aki jelenleg a válogatottban játszik az Európa-bajnokságon, s amúgy egy norvég klubcsapat tagja. Így folytatta: 

Ami most megy, az nem mehet tovább. Változásnak kell történnie, mert a mostani irány nem jó." 

A játékos arra is emlékeztetett, hogy az ősz folyamán a Vipers csapata nagyon közel volt a csődhöz, de az utolsó pillanatban sikerült a mentőakció. Ám mindez tényleg csak a jéghegy csúcsa volt, mert a Vipers mellett további 9 norvég klubcsapat került hasonló helyzetbe. 

A Fredrikstad Ballklubb, az IL Bergen, a Sandnes HK, a Haslum és a Halden TH

ebben a szezonban már vagy bejelentették a csődöt vagy a mostani helyzetük a csődközeli állapotot mutatják.

A norvég Camilla Herrem nehéz pillanatokat él át az Európa-bajnokságon
Fotó: AFP 

"Borzalmasan szomorú vagyok" - mondta Camilla Herrem. Valahogy vonzóvá kellene tennünk ezt a játékot, mert ennek nagyon rossz vége lesz. Az emberekkel meg kellene értetni, hogy jöjjenek ki a meccsekre, vegyék meg a jegyeket és nézzenek bennünket. Ha ez így megy tovább, elvándorlás lesz, kevesebb jó játékos és edző fog Norvégiában dolgozni."

Megszólalt az ügyben Kari Brattset Dale, aki a Győr játékosa.

 Korábban gondolkodtam már a hazaköltözésen, de ez a helyzet nagyban befolyásolja a döntésemet. Mindez azt jelenti, hogy inkább maradok külföldön 

(most éppen Magyarországon - a szerk.), mert itt nagyobb biztonságban vagyok."

A norvég válogatott szövetségi kapitánya, Thorir Hergeirsson a következőket mondta: "A jelenlegi helyzet komoly. Hosszú ideje benne vagyok ebben a sportágban, sok mindent láttam már, felfelé ívelést és hullámvölgyet is egy-egy csapat életében. 

Ám a mostani helyzet nagyon rossz. Ráadásul kihatással van azokra a válogatott játékosokra, akikkel most itt küzdünk az Európa-bajnokságon."

A Norvég Kézilabda Szövetség elnöke, Kåre Geir Lio is kendőzetlenül beszélt a válságról. Szerinte a baj elsőszámú oka, hogy a szállás és utazási költségek drasztikusan megnövekedtek. 

De azt is elismerte, hogy vannak olyan klubok, amelyek a felelőtlen gazdálkodásuk miatt, a túlköltekezés miatt jutottak ide.

A 71 éves sportvezető megragadta az alkalmat, hogy a norvég politikusokhoz is szóljon. "Norvégiának biztosítania kellene, hogy a klubok ne kerüljenek ilyen helyzetbe. A klubok őrült összegeket fizetnek ki a létesítmények bérlésére. A sport a legjobb társadalomépítő tevékenység. A klubok csak akkor élhetik mindezt túl, ha a működési költségeket csökkenthetik."

Kåre Geir Lio (jobbra) a Norvég Kézilabda Szövetség elnöke sem túlságosan optimista
Fotó: AFP 

Kåre Geir Lio nem titkolta: rettenetesen el van keseredve. 

Annyira el vagyok keseredve, hogy nem is látom a jövőt. Az egész norvég sportnak gyors változásra van szüksége, s az aggaszt a legjobban, hogy ezek a folyamatok késnek. Könnyebbé kell tenni a sportklubok működését, mert ha megszűnnek, az az egész norvég társadalomra rossz hatással lesz."

Még egyszer: arról a norvég kézilabdáról beszélünk, amely 2024-ben olimpiai bajnoki címet nyert a női szakágban.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!