Vágólapra másolva!
Régen látott mélypontra zuhant Magyarországon a kosárlabda és ez igaz mind a női, mind a férfi válogatottra. A női csapat vasárnap este bukta el az Eb-selejtezőket, a férfiak helyzete sem rózsás. Mi lesz veled, magyar kosárlabda?

Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt a Sopronban rendezett női kosárlabda olimpiai selejtezőn Magyarország 22 ponttal vezetett a spanyolok ellen. Ha nyerünk, a csapat kijutott volna a párizsi olimpiára. Nem győztünk, mert ezt a tetemes előnyt is sikerült leadni, a spanyolok 1 ponttal elvertek minket. Ez az irtózatos mélyütés - a jelek szerint - még mindig nem szaladt át a csapat tagjain. Legalábbis az Eb-selejtezők utolsó négy meccsét látva biztosan nem.

kosárlabda
Juhász Dorka sérülés miatt nem lehetett ott a magyar csapat utolsó Eb-selejtezőjén. Mi lesz veled, magyar kosárlabda?
Fotó: Vajda János

Mélypontra került a magyar kosárlabda

Az olimpiai selejtező tragikus kudarca után az addigi szövetségi kapitány, Székely Norbert lemondott. Karakán módon vállalta a felelősséget, pedig nem ő volt bent a pályán. 

Mit tehet egy kapitány akkor, amikor a csapat, sőt, Európa legmagasabb centere, a 208 cm-es Határ Bernadett az utolsó magyar támadásnál 100 százalékos helyzetből nem tudja bedobni a kosárba a labdát?

Semmit sem. Határ is érezte, hogy baj van, mert a tévékamerák előtt azonmód bejelentette, hogy nem akar többet a nemzeti csapatban szerepelni. Mészöly Kálmán-féle magasságokban járva jelentette ki: az ő ideje lejárt, jöjjenek a fiatalok. Később Határt - hosszas győzködés után - sikerült visszahívni a magyar válogatotthoz.

A kiátkozott Székely Norbertet sírják már vissza

Székely Norbert a magyar internetes fotelhuszárok körében nem örvendett nagy népszerűségnek. A mindent mindenkinél sokkal jobban tudó kommentelők minden egyes meccs után ütötték-vágták őt. Mi van most? A bolgárok ellen vasárnap elszenvedett vereség után ugyanezek a véleményvezérek visszasírják Székelyt. A maguk szempontjából még igazuk is van: 

Székely munkálkodása alatt talán egyszer játszottunk kilátástalanul (egy Hollandia elleni idegenbeli Eb-selejtezőn, a Covid-járvány kellős közepén), 

de sorozatban ennyire rossz teljesítményt sosem nyújtott vele a nemzeti csapat.

Az olimpiai selejtező elbukása után új mester, a DVTK-val bajnoki címet nyerő és a Sopron hegemóniáját megtörő Völgyi Péter lett a kaptány. Kézenfekvő választásnak bizonyult, mert a miskolci csapattal tényleg nagyot alkotott a 2023/24-es szezonban. A bajnokság megnyerése mellett az Euroligában is hajszálra volt a négyes döntőtől, ami a DVTK esetében felfoghatatlan sikernek számított volna. Völgyi így vette át a marsallbotot és úgy, hogy az Eb-seletezőn - még Székely Norbert kapitánysága alatt - 

a magyar válogatott idegenben legyőzte a finneket, idehaza a szlovénokat. 

Minden adott volt tehát ahhoz, hogy simán kijussunk a 2025-ös Eb-re.

Van, aki törött ujjal is játszik, más fájós vállal sem

Völgyi első feladata azonban egy Ruandában megrendezett vb-előselejtező torna volt, amelyet a magyar csapat megnyert. Ez - a jelenlegi helyzetet nézve - oltári szerencse, mert így a magyar csapat 2026 márciusában versenyezhet azért, hogy kijusson a vb-re. Bár a vasárnapi produkciót látva azt gondolom, ez most merő vágyakozás, semmi más. De ez az esély megvan. Ugyanakkor a ruandai (rész)siker sokakat elvakított. Akkor azt írtuk, hogy a Sopornban kapott olimpiai selejtezős pofon hatása elmúlt. Most meg azt, hogy nem. Most légy okos, Domokos.

Völgyi Péternek nem sikerült az Eb-kvalifikáció
Fotó: fiba.basketball

Ha Székely Norbert esetében azt írtuk, hogy nem minden az ő felelőssége, akkor Völgyi Péter esetében is ezt kell tenni, még akkor is, ha sokan azonnal elüldöznék őt a kapitányi posztról. Völgyinek van sara abban, hogy ide jutottunk, de a csapat játékosainak úgyszintén. Természetesen lehet arra hivatkozni, hogy a vasárnapi Bulgária elleni mérkőzésen a magyar csapat legértékesebb játékosa, Juhász Dorka nem tudott játszani, mert - a jelentések szerint - fájt a válla. 

Érthető, hogy sem Juhász, sem Völgyi nem akart kockáztatni, mert a rásérülés veszélye nagy volt. Ugyanakkor a magyar női jégkorong-válogatott hétvégén megismert 15 éves (!) hőse, az Ausztria ellen sorsdöntő gólt ütő Hiezl Réka - Pat Cortina szövetségi kapitány elmondása szerint - törött ujjal küzdött a németek elleni vasárnapi meccsen.

Ahogy a kapitány fogalmazott: "Réka kizárta a fájdalmat az agyából." Mindezt nem azért írtuk le, hogy Juhászon bármit számon kérjünk, hanem azért, hogy lássuk, miféle végletes skálán mozog a magyar sport főszereplőinek mentális ereje és gondolkodásmódja. A hokisoknál az olimpiai szereplés volt a tét, itt meg az Eb-részvétel. Tudjuk, nem ugyanaz a kettő, mégis mindkét eset megmutatja, milyen állapotok uralkodnak itt és ott.

Nagy bajban a férfiak is

Mert - sajnos ezt sem tagadhatjuk - a magyar kosárlabdázás mélyponton van. A női válogatott bukása után a férfiak utolsó két Eb-selejtezője következik, előbb idehaza Izland, majd idegenben az olaszok ellen. 

Az Eb-részvételre - amelyen 24 csapat szerepel - az esély minimális, mert a magyarok eddig az összes Eb-selejtezőt elbukták.

Többek között Izlandon is kikaptak, meg kétszer a törököktől és egyszer az olaszoktól. Tudjuk, hogy a török és az olasz csapat előttünk jár, de mégis bíztunk abban, hogy a csoport harmadik helyét azért csak sikerül elorozni az izlandiaktól. 

LAB_4229
Gasper Okorn, a távolban dolgozó férfi kapitány
Fotó: Ladoczki Balazs

A jelek szerint erre kevés az esély, mert ehhez nem elég a skandinávok itthoni legyőzése, mert Izland idegenben elverte az olaszokat. A férfiak szövetségi kapitánya külföldi mester, a Szombathelyről jól ismert Gasper Okorn, aki - Völgyihez hasonlóan - nem főállású kapitány. 

Elődje, Sztojan Ivkovics munkálkodása alatt a magyar férfi csapat kétszer is kijutott az Európa-bajnokságra, ami után most csak vágyakozunk.

Okorn - mivel Olaszországban klubedző - mostanság csak távolról figyeli a magyarországi eseményeket (az Eb-selejtezők első négy mérkőzése alatt még nem volt talján májsztró, mert december 29-én volt az első meccse olasz csapatával), a válogatott edzőtáborokra onnan esik be, s próbálja összeszedni a csapatot. Kevés sikerrel - legalábbis eddig az összes elvesztett Eb-selejtező nem azt mutatta meg, hogy feltétlenül ő volt a legjobb választás.

Elsüllyedő játékosok

Pedig a sportágba évek óta áramlik a pénz, mondhatnánk, soha ilyen jó dolga nem volt a magyar kosarasoknak - legyenek férfiak vagy nők. Azért az már figyelmeztető jel volt - és itt térünk vissza a női csapatra -, hogy Határ Bernadett hogyan süllyesztette magát egyre lejjebb, mióta eljött Sopronból. Spanyolországban két csapatban is (Salamanca, Valencia) játszott, majd a valenciai klubtól tavaly ősszel - idény közben - ment el Izraelbe. Tapsoltak a sportági szakértők, amikor a válogatott két fontos embere, Studer Ágnes és Kiss Virág a török Mersin csapatához ment. 

Studer egy évet sem bírt ki ott, előbb Franciaországban kötött ki, ma a Pécs játékosa. Kiss Virág is csendben hazajött és elment ahhoz a Győrhöz, ahol évek óta megfejthetetlen sikertelenséggel próbálják túlélni a nemzetközi szereplést.

A Győr 2024 őszén egyetlen meccset sem tudott nyerni az Euroligában - ez tény, s az is az, hogy már az Európa Kupában sincs versenyben. A DVTK sem, mert ők is kiestek onnan. A magyar kosárlabdát női vonalon - klubszinten - egyedül a Sopron képviseli a második számú kupasorozatban. Mindenki más kiesett már. Marad a belterjes magyar bajnokság, amelyet nem is olyan régen még sokan Európa egyik legerősebb pontvadászatának neveztek. De ha ennyire erős lenne az alap, miért ennyire gyenge a magyar válogatott?

IMG_6962
Határ Bernadett és Kiss Virág. Egyikük sem tudott segíteni a magyar csapaton

A bajokat fokozza, hogy a kosárlabda népszerűsége itthon nem számottevő. 

Azok a drukkerek, akik 2024 februárjában "csodákoztak rá" arra, hogy van egy csapat, amely majdnem kijutott az olimpiára, a spanyolok elleni bukás után elfordultak a sportágtól, mondván: ezek lúzerek, semmit sem érnek.

A bolgárok elleni két vereség csak tetézte ezt a problémát. Akik látták, hogy buktunk el előbb hazai pályán, majd Bulgáriában az 1993 óta az Eb-k közelében sem járt Bulgária ellen, most szintén fogadkozna, hogy amíg élnek, nem néznek többet (női) kosárlabdát. Ezért van az is, hogy ez a kiesés egyáltalán nem okoz vihart - most képzeljük el ugyanezt a magyar női vagy férfi kézilabda-válogatott esetében. 

Közhelyekkel ne jöjjünk elő

Itt tart tehát jelenleg az a sportág, amely a világon az egyik legnépszerűbb, amelynek az ereje elképesztő, s amely itthon most visszasüllyedt oda, ahol legutóbb a 2000-es évek első évtizedében járt. Ahogy a közhely mondja: innen szép nyerni. De mi már megelégednénk egy halvány feltámadással is. Meg azzal, hogy nem ver bennünket oda-vissza egy olyan csapat, amelyet sehol nem jegyeznek Európában.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!