A fentieken kívül is bőven lesz magyar érdekeltség augusztus 9-én Párizsban. A Grand Palais-ban a tekvondósoknál az utolsó magyar, egyben a sportág első magyar női olimpiai kvótása, a 18 éves Márton Viviana lép a küzdőtérre. A harc vonalán maradva, Ligeti Dániel a birkózók között mutathatja meg, mit tud, folytatódnak a férfi és női öttusa viadalok két-két honfitársunkkal, valamint befejezik a versenyt az utolsó számmal este a női hétpróbázóink is.
Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid is esélyes az éremszerzésre. A veszprémiek két kiváló úszója közül előbbi a 10 kilométeres táv regnáló világbajnoka, Tokió ezüstérmese, utóbbi pedig már bizonyította, hogy fantasztikus formában érkezett a francia fővárosba, ugyanis a medencés versenyek vasárnapi zárónapján 1500 méter gyorson hatalmas országos csúccsal a negyedik helyen zárt.
29 versenyző ugrott a folyóba, az első méterek után Rasovszky már a második helyen úszik.
Negyedóra úszást követően így áll a két magyar versenyző a férfi 10 km-es megmérettetésen.
Betlehem Dávid a hatodik 2,5 km úszást követően a 10 km-es távon. Fantasztikusan versenyeznek a magyar sportolók.
Összesen hat kört kell úszniuk a versenyzőknek a férfi 10 km-es nyílt vízi úszás döntőjében. Ebből már két kört teljesített a mezőny, Rasovszky továbbra is az élen, Betlehem pedig a nyolcadik helyen áll.
Albayrak 4,2 km után feladta a versenyt, ahol továbbra is Rasovszky Kristóf vezet, Betlehem Dávid a hatodik helyen úszik.
Pazarul úsznak a magyar versenyzők a férfi 10 km-es nyílt vízi úszás fináléjában.
Egészen elképesztő, hogy 5.9 km úszás után az első és a nyolcadik helyezett között nincs tíz másodperc a nyílt vízi úszás versenyszámában. Az első két helyen felváltva Wellbrock és Rasovszky, Betlehem jelenleg a nyolcadik.
Lassan a végéhez közeledik a férfi 10 km-es nyílt vízi úszás döntője, amelyben mindkét magyar versenyző kiválóan szerepel.
Hihetetlen, már csak 1,7 km van vissza a tízből, az első helyen Rasovszky Kristóf, Betlehem Dávid pedig már a negyedik.
Hihetetlen izgalmak, Rasovszky óriási csatát vív a német Olver Klemettel az első helyért, míg Betlehem Dávid az ötödik helyen úszik a férfi 10 km-es nyílt vízi úszás versenyszámában.
Minden valószínűség szerint a magyar és a német úszó között dől majd el az utolsó métereken az aranyérem sorsa a férfi 10 km-es nyílt vízi úszás döntőjében.
Két érem is a Szajnában, ez valami hihetetlen!
A fiatal tekvandós remekül küzdve, 2-1 arányban győzte le ellenfelét az első mérkőzésén.
A középfutamában a második helyen végzett a Kiss Ágnes, Nagy Bianka duó a kenu kettesek 500 méteres versenyében, így fináléba jutott. A döntőt 12.50-kor rendezik.
A Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra páros utána a Pupp Noémi, Fojt Sára kajak kettes is döntőbe jutott 500 méteren, miután futamukban az új-zélandi, a német és a holland egység mögött a negyedik helyen végeztek.
A pénteki, második napi program a távolugrással rajtolt, s a két magyar közül Nemes Rita kezdett jobban, ugyanis elsőre 5,88 méterre repült, míg Krizsán Xénia belépett. A lábsérüléssel bajlódó Nemes másodikra és harmadikra nem tudott javítani - 5,72 és 5,84 métert ugrott -, így ebben a számban 15. lett és 813 pontot gyűjtött. Krizsán második ugrása már érvényes volt, majd az 5,86 méteres kísérleténél harmadikra még jobban teljesített, s 6,03 méterrel a 12. helyen zárt, ami 859 pontot ért. Krizsán így 4515 ponttal két helyet javítva a 13. helyen áll jelenleg, míg Nemes 4360 ponttal maradt a 20.
A kajak kettes 500 méteres küzdelmeiben a Tótka-Nádas duó bejutott a döntőbe, míg a Kopasz-Varga kettős lecsúszott a fináléról.
A magyar hétpróbázónak ez volt az első gerelyhajítása, amivel idei legjobbját dobta. Nemes Rita következik lassan.
Péntek reggel egészen elképesztő úszást mutattak be a magyar versenyzők a férfi 10 km-es nyíltvízi úszás döntőjében, amelynek végén Rasovszky Kristóf aranyérmet, Betlehem Dávid pedig bronzérmet nyert. A verseny után az aranyérmes Rasovszky részben a számmisztikával magyarázta a győzelmét, de mi köze volt a sikerhez a színes zokniknak és a gumikacsáknak? Cikkünkből kiderül.
Péntek délelőtt két magyar is dobogóra állhatott a nyíltvizi úszás versenye után. A magyar hősök ikonikus ünnepléssel koronázták meg a sikerüket: a légpisztolyos vegyes csapat tagjaként olimpiai ezüstérmes Yusuf Dikec mozdulatával ünnepeltek a fotósok előtt.
A szabadfogású birkózók 125 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Ligeti Dániel negyeddöntőbe jutott, miután legyőzte az Afrika-bajnoki ezüstérmes nigériai Ashton Adeyemit. A 35 éves birkózó 11-0-s technikai tussal nyert.
A gerelyhajítás második körében a hétpróbázó Krizsán Xénia 45,24 métert dobott, míg Nemes Rita 42,70 méterre hajított, így mindketten elmaradtak az első körben elért eredményüktől.
Adolf Balázs személyében egy magyar versenyző lesz érdekelt a férfi kenu 1000 méteres döntőjében, miután az elődöntőben a még továbbjutást negyedik helyen zárt, Fejes Dániel viszont az ötödik lett, így ő nem jutott fináléba.
A magyar hétpróbázó szezonbeli legjobb dobását mutatta be a gerelyhajítás számában 49,52 méterrel, ezzel egyébként megnyerte a csoportját és kapott 851 pontot. Nemes Rita 43,64 méterrel fejezte be ezt a számot, 737 pontot kapott erre a teljesítményére.
Ligeti Dániel a férfi 125 kg-os szabadfogású birkózók versenyében a negyeddöntőben harcol a legendás török olimpiai bajnok, Akgul ellen.
A Kiss Ágnes, Nagy Bianka páros a negyedik helyen végzett a női kenu kettesek 500 méteres döntőjében.
Ligeti Dániel kikapott a férfi birkózók szabadfogású mezőnyében a 125 kg-os kategóriában a török Akgul ellen 8-0-ra. Hogy tovább tudja-e a magyar birkózó folytatni a versenyt a vigaszágon, az a török rivális eredményén múlik majd, szombatra minden kiderül. Bővebben ITT olvashatnak a meccsről.
A férfi öttusázók lovasversenyében Böhm Csaba remekül teljesítette a pályát és 300 pontot kapott ezért.
A magyar páros a női kajak kettes 500 méteres versenyszámában remek hajrával a második helyen végzett, míg a Pupp Noémi, Fojt Sára duó bejött a harmadik helyre. Szenzációs, két érem egy verseny alatt, mint a reggeli úszás esetében.
A két sportolónak ez inkább volt felkészülés a tényleges versenyszámukra, amelyet szombaton rendeznek majd férfi egyes 1000 méteren.
Egészen hihetetlen, de századra ugyanannyi idővel ért célba a bronzérmet szerzett magyar és német hajó a női kajak kettes 500 méteres versenyszámában, és mivel a szabályok szerint, ha két hajó öt ezred különbséggel ér célba, akkor holtverseny van, azért lett két bronzérmes.
Pénteken kora délután tartották a kajak kettesek 500 méteres döntőjét, amelyben a Tótka Sándor-Nádas Bence duó volt érintett. A magyar páros remek versenyzéssel, kiváló hajrával a második helyen végzett.
A magyar kenus a B döntőben volt érintett 1000 méteren.
A magyar sportoló kemény döntőn van túl a férfi kenu egyes 1000 méteres számában, ahol a hetedik helyen végzett.
Márton Viviana 18 éves kora ellenére éretten és parádésan verekedett amerikai ellenfele ellen a mindent eldöntő, harmadik két percben és végül 2-1-s összesítéssel a magyar harcos jutott az elődöntőbe.
A június közepén világbajnok, pár héttel korábban a világkupadöntőn is aranyérmes magyar versenyző az A csoportban szerepelt az elődöntőben, ahonnan a 18 fős mezőnyből kilencen kerültek a szombati fináléba.
Bőhm csütörtökön nem tudta hozni korábbi jó teljesítményét, nem jöttek neki a tusok, így az Észak-párizsi Arénában rendezett körvívásban csak 13 győzelmet aratott, miközben 22 ellenfelétől vereséget szenvedett.
A kínai vb-n és a május végi, törökországi vk-döntőn is 22 sikeres asszója volt, ami jól érzékelteti, mennyivel nehezebb helyzetbe került most.
A pénteki folytatás már a Versailles-i kastély kertjében kialakított csodálatos versenyközpontban következett. Bőhm a 14. helyről kezdett, innen kellett felkapaszkodnia az első kilenc közé.
Az olimpián a világkupadöntőhöz hasonlóan már az elődöntőben is van lovaglás. Ez most hibátlanul sikerült a magyar versenyzőnek, aki aztán a bónuszvívásban is gyűjtött négy pontot két ellenfél legyőzésével. A 200 méteres úszásban, amelyre - tömött lelátók előtt - 25 méteres mobilmedencében került sor, 1:59.50 perccel a második legjobb időt érte el.
A koncentrált és eredményes versenyzés eredményeként a négy lövészettel megszakított 5x600 méteres futásnak már kilencedikként vághatott neki.
A kombinált szám az erőssége, de most nem ment minden zökkenőmenetesen: futása rendben volt, de a lövészetben akadtak gondok. Az első még közepesen sikerült, de a másodikban nagyjából kétszer annyi időt töltött a lőállásban, mint általában szokott. Ezúttal egyik sorozata sem volt tökéletes, emiatt végig a kilencedik hely környéként volt, végül a francia Valentin Prades-ot utolérve és lehagyva nyolcadik lett. A mezőny első felében haladók a végére lelassítottak, Bőhm és Prades mögött viszont nagy volt az űr. A magyar versenyző a közepes lövészettel is a negyedik időt érte el 10:04.64 perccel az utolsó, összetett számban.
A B csoport elődöntőjét, amelyben ott lesz Szép Balázs, 17 órától rendezik.
A döntőre szombaton 17.30-tól kerül sor.
"A masszőröm kilazított, majd aludtam egyet és ettem. Utána már el is kellett kezdenem melegíteni" - elevenítette fel a több órás várakozást Márton az MTI-nek, aki először találkozott pályafutása során az amerikaival.
"Az első menet után tudtam, hogy stabilnak kell lennem, nem szabad hátrafelé mozognom, erre sokkal jobban vigyáztam. Hasonló stílusunk van, nagyon erős volt, de fejben szerintem jobban bírtam a végét. Az biztos, hogy a folytatásban is minden meccs kemény lesz, én a munkámat fogom végezni, azt, amire kér az edzőm" - mondta Márton, aki így már biztosan éremért küzdhet az impozáns Grand Palais-ben.
Márton a döntőbe jutásért, a kiírás szerint 16.11 órakor az első helyen kiemelt, tavaly Grand Prix-győztes, 2022-ben világbajnok belga Sarah Chaarival találkozik.
4-4 es állás után segdpontokkal nyert a magyar lány.
A 18 éves magyar tekvondós magabiztos bunyóval 2-0-ra legyőzte egy fejjel magasabb belga ellenfelét! Először van magyar olimpiai döntőse a sportágnak!
A 67 kilóban induló 18 éves magyar lány 21.19-kor lép tatamira a kínai Szong vagy a szerb Perisics ellen.
A 67 kilós Márton Vivianara a belga Sarah Charri legyőzése után a szerb Alekszandra Perisics vár a 21.19-kor kezdődő döntőben. A 22 éves szerb legnagyobb sikere a 2022-ben megszerzett vb-ezüstérem.
Németország egy nagyon fizikális, agyonvédekezett, végig nagyon szoros meccsen 25-24-re legyőzte Spanyolországot az első elődöntőben, és ötödik alkalommal jutott be az ötkarikás fináléba, de kispályán csak egyszer 1980-ban tudott nyerni.
A férfi súlyemelők 89 kilós kategóriáját a bolgár Karlosz Naszar nyerte összetett világcsúccsal a párizsi olimpia pénteki versenynapján, írja az MTI. A távirati iroda bővebben is ír Naszar nem mindennapi pályafutásáról:
A 20 éves Naszar, aki bolgár anya és libanoni apa gyermekeként éppen a nyári játékoknak otthont adó francia fővárosban született, szakításban még ugyanúgy 180 kilót teljesített, mint a fogásnemi világrekordot 182 kilogrammal tartó kolumbiai Yeison Lopez. Lökésben azonban jócskán rávert vetélytársára, s végül 404 kilós összetett világcsúccsal nyert a 390 kilóig jutott dél-amerikai rivális előtt. Naszar a második fogásnemben saját korábbi rekordját javította tovább egy kilóval 224 kilóra.
A bolgár emelő még nem volt 18 esztendős, amikor 2021-ben, Taskentben a sportág egyik legfiatalabbjaként írta át a csúcslistát a felnőttek 81 kilogrammos kategóriájában, s lett első ízben világbajnok. Emellett 2023-ban és idén is Európa-bajnoki címet szerzett összetettben.
A párizsi ötkarikás versengésben a bronzérmet az olasz Antonino Pizzolato, a 2021-es tokiói olimpia 81 kilós súlycsoportjának harmadik helyezettje érdemelte ki 384 kilóval.
Szép a 7. helyen a második elődöntős csoportban, így Bőhm Csaba mellett ő is ott lesz a szombati döntőben!
A horvátok elleni meccset külön cikkben közvetítjük, két és fél perc után 2-1-re vezetünk.
Legyőzője nem jutott döntőbe, így a szabadfogású birkózók 125 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Ligeti Dániel pénteken kiesett a párizsi olimpián. A londoni és riói után harmadik olimpiáján résztvevő szombathelyi nehézsúlyú előbb technikai tussal legyőzte az Afrika-bajnoki ezüstérmes nigériai Ashton Adeyemi Mutuwát, a negyeddöntőben azonban 8-0-ra kikapott a riói aranyérmes, tízszeres Európa- és háromszoros világbajnok Taha Akgültől, így már csak a vigaszági folytatásban bízhatott.
Ehhez arra lett volna szüksége, hogy az esti elődöntőben a török klasszis legyőzze az irániak vb-címvédőjét, Amir Hosszein Zarét, ám - ahogy a tavalyi vb-n, úgy ezúttal is - utóbbi nyerte a két kiváló szabadfogású csatáját, ami Ligeti versenyének végét jelentette.
Mindez azt jelenti, hogy szombaton két magyar, a világbajnok Muszukajev Iszmail (szabadfogás 65 kg), valamint a kétszeres Eb-harmadik Nagy Bernadett (76 kg) képviseli a magyar színeket a Mars-mező Arénában.
7-5 oda két negyed után, a játékvezetők egyelőre finoman szólva sem nekünk fújnak, sok az emberhátrány és a kontra is.
Volt sok lehetőségünk, három ötméterest is elhibáztunk, 9-8-ra nyert Horvátország, így a bronzéremért küzdhetünk majd az Egyesül Államok ellen.
Krizsán erősségei közé tartozik az utolsó szám, a 800 méteres síkfutás, a tavalyi budapesti világbajnokságon majdnem felfutott a dobogóra, és negyedik lett. Ezúttal a kilencedik helyről várhatta a rajtot. A remekül megfutott első kör után elkezdett folyamatosan előre jönni, és a végén csak ketten bizonyultak gyorsabbnak nála. Egyéni rekordjáért (2:06.27 perc) 1020 pontot kapott, amivel a hetedik helyre lépett előre - hármas holtversenyben.
A sérüléssel bajlódó Nemes Rita számára az volt a cél, hogy végigcsinálja a kétnapos küzdelmet. A 34 éves versenyző remekül teljesítette a két kört, futamában 2:10.10 perces (963 pont) egyéni csúccsal harmadik lett. Összetettben a 18. helyen zárt.
A kétszeres olimpiai bajnok belga Nafissatou Thiamnak az utolsó szám előtt átszámítva mintegy nyolc másodperc volt az előnye Katarina Johnson-Thompson előtt. A brit világbajnok ennek megfelelően igyekezett ellépni riválisától, Thiam azonban "szemmel tartotta", és bár a hajrában nőtt a távolság, a belga atléta begyűjtötte harmadik ötkarikás aranyát.
A magyar tekvondós előbb a kétszeres olimpiai bronzérmes elefántcsontparti Ruth Gbagbit, majd az amerikai Kristina Teachoutot múlta felül egyaránt három menetben, majd a négy között az egyik legnehezebb rivális, az első helyen kiemelt, tavaly Grand Prix-győztes, 2022-ben világbajnok Chaari várt rá, akit szintén két menet alatt győzött le. A döntőben sem lesz könnyű ellenfele, a világbajnoki ezüstérmes és kétszeres Eb-harmadik szerb Aleksandra Perisiccsel találkozik majd.
A spanyol válogatott szerezte meg az aranyérmet a párizsi olimpia férfi labdarúgótornáján, mivel a pénteki döntőben hosszabbítás után 5-3-ra legyőzte a házigazda francia csapatot. A meccs elején ugyan a hazaiak szereztek vezetést, de bő negyedóra alatt 3-1-re fordítottak a spanyolok. A franciák a hazai közönség biztatását élvezve nem adták fel és a hajrában két gólt szerezve - a másodikat már a rendes játékidő hosszabbításában - egyenlítettek. Az esélyesnek tartott spanyolok majdnem mégis megszerezték rendes játékidőben az aranyat, de a keresztléc kisegítette a franciákat.
A ráadásban már érvényesült a papírforma, mert a csereként beállt Sergio Camello két góljával 5-3-ra diadalmaskodott a három évvel ezelőtt ezüstérmes spanyol együttes, amelyben két játékos, a fináléban két gólt szerző Fermin López és a góllal és gólpasszal záró Alejandro Baena Rodríguez a nyári Európa-bajnokságon is aranyérmes lett.
Spanyolország-Franciaország 5-3 (3-1, 3-3, 4-3)
gólszerzők: López (18., 25.), Baena (28.), Camello (100., 121.), illetve Millot (11.), Akliouche (79.), Mateta (93.)
a 3. helyért (csütörtök):
Marokkó-Egyiptom 6-0 (2-0)
A dán Hrnic a koreai Szeo ellen küzd a férfi 80 kilósok bronzérméért.
A dáné a bronzérem, máris jön Mártonék döntője.
Ő lesz most kék felszerelésben, a szerb Perisic pirosban.
40 másodperc után sincs pont.
Egy fejrúgással 3-0.
Volt még egy rúgása, 5-0-ra a vezetett, de a szerb edző még kikért egy challange-et, a rossz kikérésért még egy pont Mártonnak, intések is voltak, 7-1 lett az első menet vége.
Egyelőre nincs pont.
Egy testrúgással, de máris itt a válasz, 2-2 most a második menetben.
Újabb testrúgással 4-2 neki.
Márton Viviana olimpiai bajnok!
A harmadik legfiatalabb olimpiai bajnokunk lett.
Előkerült a magyar zászló, joggal ünnepelteti magát a csodatini.
Utána következik majd Márton éremátadója.