Vágólapra másolva!
A közönségszórakoztató játéka helyett egyre inkább a megbotránkoztató tetteivel elhíresült Nick Kyrgiosnak nincsen világranglista-pozíciója, ám védett helyezésének köszönhetően pályára léphet a melbourne-i Grand Slam-tornán. 2022 októbere óta egyetlen egyes mérkőzést sem nyert meg, igaz, pályára is alig lépett. A visszavonulás is megfordult a fejében, hiszen sérülésekkel bajlódott és inkább szakértőként dolgozott az elmúlt két évben, valamint nagyrészt lejáratta magát az olyan kijelentéseivel, mint "kizárt, hogy emberek építették az egyiptomi piramisokat". Az ausztrál teniszező azonban még nem adta fel, és ott lehet az Australian Openen, ahol kaphat még egy esélyt arra, hogy az érte még mindig szurkoló drukkereknek bebizonyítsa: Nick Kyrgios nem teljesen tékozolta el a páratlan tehetségét.

Élete első major tornáján, 18 évesen rögtön legyőzte a párosban kétszeres Grand Slam-győztes Radek Stepáneket, majd egy esztendővel később (2014-ben) Rafael Nadalt is búcsúztatva a wimbledoni negyeddöntőig jutott. Ha a juniorok között szerzett négy GS-trófea nem lett volna elég, a felnőtt mezőnyben Nick Kyrgios hamar megmutatta, hogy mennyire páratlan tehetség. Tinédzserként túlsúlyos és asztmás volt, ennek eredményeképpen – hogy ne kelljen hosszú labdameneteket játszania – agresszív játékstílust alkalmazott, és az egyik legerősebb (első és második) adogatással rendelkezett, ráadásul rendre trükkös, sokszor láb közötti ütéseket is használt, ezekkel az ellenfelét meglepve. Az ausztrálok megőrültek érte, és nagyon bíztak abban, hogy Kyrgios hamarosan véget vet a várakozásnak, miszerint 2002 (Lleyton Hewitt, Wimbledon) óta nem szerzett ausztrál férfi teniszező egyesben Grand Slam-trófeát. Ám több mint tíz év eltelt, és a várakozás azóta is tart.

Nick Kyrgios, tenisz, Australian Open, ausztrál szurkolók
Nick Kyrgiost a történtek ellenére továbbra is imádja az ausztrál teniszszurkolók többsége, ez az idei Australian Openen is érződhet majd
Fotó: William WEST / AFP

Pedig Kyrgios tündérmeséje folytatódott a Nadal elleni wimbledoni siker után is, hiszen 

  • 2015-ben Australian Open-negyeddöntős volt, legyőzte Roger Federert és bejutott az első ATP-döntőjébe,
  • 2016-ban veretlenül lett a perth-i Hopman-kupa győztese Daria Gavrilova partnereként, megszerezte az első három ATP-trófeáját, és a világranglista 13. helyéig jutott,
  • 2017-ben pedig az eddigi egyetlen ATP 1000-es döntőjét játszotta, továbbá Novak Djokovicsot kétszer, míg Rafael Nadalt egyszer legyőzte.

Ő lett (Dominik Hrbaty és Lleyton Hewitt után) a harmadik ember a tenisztörténelemben, aki az első mérkőzését Nadal, Federer és Djokovics ellen egyaránt megnyerte. Ám eközben érződött, hogy fejben nincs minden rendben az egyébként legtöbbször jókedvű, a pályán kívüli életében állatvédő és sokat jótékonykodó Nick Kyrgiosszal. 2015 közepén váratlanul szakított gyermekkori edzőjével, Todd Larkhammel, és ezután mintegy két évig senki nem volt az edzője. Úgy tűnt, Sébastien Grosjean megoldja a problémáját, de 2017 decemberében ő is távozott az edzői székből – azóta (több mint hét éve) pedig az ausztrál játékosnak nincsen hivatalos edzője. Mint el is mondta, ő edzeni egyébként sem szeret.

Nick Kyrgios, tenisz, Australian Open
Nick Kyrgios nem ritkán varázsolja el a közönséget trükkös ütésekkel
Fotó: William WEST / AFP

Nick Kyrgios egyre kevesebb bravúrt ért el, cserébe egyre több botránya volt a teniszpályán

Képességei alapján a legnagyobbak között lehetne a helye, a teniszlegendák közül többen is úgy vélik, hogy Kyrgios egy született őstehetség, akinek már több GS-címet kellett volna nyernie egyesben. Amikor a játékra koncentrál, valóban bárkit képes legyőzni, ám heves vérmérséklete miatt rendre bajba kerül, és botrányos viselkedésének köszönhetően már rengetegszer megbüntették. Az egyik első ilyenre a 2015-ös montréáli tornán került sor, amikor a Stan Wawrinka elleni meccs egyik térfélcseréjénél Nick Kyrgios azt mondta a svájci klasszisnak, hogy „[Thanasi] 

Kokkinakis megd**ta a barátnődet, sajnálom, hogy el kell mondanom". 

Az eset verekedésig fajult, Kyrgios pedig hatalmas pénzbírságot és felfüggesztett büntetést kapott érte.

Ezt követően elvétve volt olyan torna, ahol az ausztrál játékos ne keveredett volna valamilyen balhéba, ráadásul az évek múlásával ez nem is változott. Amikor nem az ellenféllel, akkor a bírókkal vagy a nézőkkel volt leginkább gondja, és ezt legtöbbször verbálisan, köpködéssel vagy ütőtöréssel fejezte ki. 2019-ban, Rómában viszont például azért léptették le őt Casper Ruud ellen, mert káromkodva szidott egy vonalbírót, belerúgott egy üvegbe és széket is dobott a pályára

Nick Kyrgios, köpés, tenisz
Nick Kyrgios nem a teniszezés közbeni helyes viselkedés mintapéldája
Fotó: AFP

Ezek mellett pedig Rafael Nadalt egy 2019-es mérkőzésükön (amelyen az ellenfelét némileg megalázó módon alsó szervákat is adott) szándékosan el akarta találni a labdával, míg Sztefanosz Cicipaszt állítólag pszichológiai terrorban tartotta egy meccsük alatt; továbbá Kyrgios a magánéletét illetően beismerte, hogy megverte a barátnőjét, mégis ejtették a vádakat ellene.

2018-ban jött el a pályafutása első mélypontja, ebben az évben ugyanis megvolt az első komolyabb (könyök- és térd)sérülése, és elmondása szerint 

annyira depressziós volt, hogy még az öngyilkosságon is gondolkodott. 

Innen viszont mentálisan fel tudott állni, és 2022-ben szenzációs évet produkált: a már említett Thanasi Kokkinakisszal férfi párosban hazai közönség előtt lett Grand Slam-győztes, egyéniben pedig wimbledoni döntőt játszott Novak Djokovics ellen, Washingtonban megnyerte máig utolsó ATP-tornáját, valamint a US Openen a címvédő Danyiil Medvegyevet is legyőzve negyeddöntőig jutott.

Nick Kyrgios, tenisz, Australian Open, Thanasi Kokkinakis
Nick Kyrgios 2022-ben, Thanasi Kokkinakis párospartnereként Grand Slam-győztes lett Melbourne-ben
Fotó: William WEST / AFP

Nick Kyrgios hosszú kihagyás után, de még fájdalmakkal készült az idei Australian Openre

Pontosan egy hónap telt el a 2022-es US Open-negyeddöntője után, amikor Nick Kyrgios sérülés miatt visszalépett a Taylor Fritz elleni tokiói mérkőzésétől, egy nappal a második fordulós sikere után. 

Akkor aligha gondolta bárki, hogy a következő 26 hónapban az ausztrál játékos mindössze egyetlen tétmeccset fog játszani. 

Márpedig ez történt, és valamelyest ezt is akarta, hiszen a sérülése előtt azt nyilatkozta, hogy még örül is, ha kikap, mert akkor legalább van ideje hazamenni és pihenni. Az ominózus egyetlen találkozót az ausztrál teniszező a 2023-as stuttgarti tornán vívta meg, amikor a kínai Vu Ji-pingtől kétszettes vereséget szenvedett. Kyrgios ugyanis 2023-ban sorrendben a bokájával és a térdével bajlódott, majd az otthonában történt fegyveres rablás során megvágta a talpát, nyár végén pedig a csuklójában szalagszakadást szenvedett. Már akkor tudta, hogy 2024 ősze előtt nem tud visszatérni a pályára, és volt egy olyan nyilatkozata is, miszerint 30 éves kora után már nem szeretne teniszezni. Mivel Nick Kyrgios 1995 júliusában született, ez eléggé leszűkítette a pályafutása folytatását. Tavaly októberben viszont úgy tűnt, meggondolta magát.

„Célom, hogy egyesben is nyerjek Grand Slam-trófeát. Szerintem ezen kívül semmi más nem hallgattatná el a kritikusaimat, legbelül pedig ez motivál – mondta egy podcastben a felépülése után. – Még nem tartok ott, hogy lezárjam ezt a történetet. 

Bár a karrierem késői szakaszában járok, még egy-két évig játszhatok. 

Nem akarok a visszavonulásra gondolni, ám tisztában vagyok vele, hogy a karrierem a végéhez közelít.”  

Nick Kyrgios, tenisz, Wimbledon
Nick Kyrgios 2022-ben wimbledoni döntőt játszott - célja, hogy egyszer nyerjen Grand Slamet egyéniben is
Fotó: SEBASTIEN BOZON / AFP

Az említett nyilatkozatát megelőző bő két évet sem csendben, a rehabilitációjára koncentrálva ülte azonban végig az ausztrál fenegyerek. A sikeres 2022-es idénye végén gúnyosan kritizálta, hogy nem ő, hanem a Melbourne-ben egyéni AO-győztes Ashleigh Barty lett az év teniszezője Ausztráliában, majd a kórházi ágyából egy olyan fényképet osztott meg, amelyen középső ujjal bemutat a kamerába. Ezután az OnlyFansen vállalt munkát, majd egy népszerű összeesküvés-elmélettel kapcsolatban azt mondta, hogy

kizárt, hogy emberek építették az egyiptomi piramisokat".

Kyrgios eközben a teniszhez is közel maradt, hiszen saját interjúsorozatot indított, a versenyek alatt több csatorna szakkommentátoraként dolgozott, egyes Grand Slam-tornákon pedig ő volt az, aki a pályán készített interjút a győztes játékossal. Jannik Sinner és Iga Swiatek tavalyi doppingügyéről is véleményt alkotott 2024 végén anélkül, hogy bárki kérdezte volna: szerinte az olasz és a lengyel sztár magyarázata nevetséges, ahogyan a felmentésük is, azzal ugyanis lábon lőtte magát a sportág vezetése.

Az év utolsó napjaiban aztán Nick Kyrgios játékosként is visszatért a pályára: előbb egy bemutatótornán vett részt, majd december 30-án tétmérkőzésen is megmutatta magát. Nem is akárhogyan: Novak Djokoviccsal párosban a döntő szett tíz pontig tartó rövidítésében győzték le a német ellenfelüket.

Nick Kyrgios, tenisz, Australian Open, Novak Djokovics, Djokovic
Nick Kyrgios Novak Djokoviccsal párosozott 2024 végén, Brisbane-ben
Fotó: Patrick HAMILTON / AFP

A brisbane-i tornán aztán egyesben is visszatért, ennél több gémet pedig nem is játszhatott volna Giovanni Mpetshi Perricarddal szemben. A francia teniszező ellen Kyrgios megmutatta, hogy szerválni egyáltalán nem felejtett el, hiszen egyetlen bréket sem hozott a találkozó, amely Mpetshi Perricard 7:6 (7-2), 6:7 (4-7), 7:6 (7-3)-as sikerével zárult. Újév napján aztán 

Djokoviccsal együtt folytatta a páros tornát, de két párosspecialista, Michael Venus és Nikola Mektic a tízpontos rövidítésben jobbnak bizonyult.

A 29 éves Nick Kyrgios több felkészülési tornán már nem indult el az ausztrál nyílt teniszbajnokság előtt, ám az év első Grand Slamén, Melbourne-ben a védett ranglistahelyezése miatt pályára léphet. Ez azonban az utolsó pillanatig kérdéses maradhat, ugyanis elmondása szerint Brisbane-ben nem volt tökéletes a megműtött csuklója (amellyel a sebész a teniszező saját felelősségére engedte játszani), így a játékos bizonytalannak érzi, hogy végigbír-e egy három nyert szettig tartó GS-meccset.
„Ha nyerek, akkor sem biztos, hogy játszottam volna a második fordulóban" – vallotta be az Mpetshi Perricard elleni vereség után Kyrgios, akinek a csuklóját leszámítva fizikálisan nem volt problémája a mérkőzésen.

Nick Kyrgios, tenisz, Australian Open
Az ausztrál teniszező, Nick Kyrgios a védett ranglistás helyének köszönhetően pályára léphet a 2025-ös Australian Openen
Fotó: Patrick HAMILTON / AFP

„Őszinte leszek: 

az Australian Open utánra nincsenek terveim a teniszt tekintve. 

Abban viszont egészen biztos vagyok, hogy játszhatok az Australian Openen, mert ez csak a testemen múlik" – tette hozzá az ausztrál botrányhős.

E hét csütörtökön, három nappal az AO-főtábla küzdelmeinek megkezdése előtt aztán Kyrgiosnak Djokoviccsal kellett volna játszania egy bemutatómeccset az ausztráliai Grand Slam-torna helyszínén, de a hazaiak teniszezője hasizomhúzódásra hivatkozva lemondta a rekordgyőztes szerb játékos elleni találkozót. Hozzátette, azért sem vállalja, hogy nyugodtan rápihenhessen, és készen álljon a GS-verseny első fordulójára.

Azt a bizonyos mérkőzést a britek világranglista-86. teniszezője, Jacob Fearnley ellen, várhatóan hétfőn játssza majd Nick Kyrgios, akire adott esetben a harmadik körben Alexander Zverev várhat. Utóbbi mérkőzésre már biztosan (az ausztrálok számára) főműsoridőben, kiemelt pályán kerülne sor. Ám erősen kétséges, hogy az ausztrál játékos eljut-e odáig a talán utolsó hazai Grand Slam-tornáján.

Kapcsolódó cikkek

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!