Vágólapra másolva!
Döbbenetes őszinteséggel tárta fel életét és nyomorát a Szovjetunió egykori sporthőse, a biatlon négyszeres olimpiai bajnoka, Alekszandr Tyihonov. Gyilkossággal is vádolták.

"Egyszerűen koldus lettem. Valamikor gazdag ember voltam, de ma már csak nyomorúságosan tengetem az életem" - ezzel a felültéssel indítja azt az interjút, amit az Oroszországban megjelenő Sport Expressz című lapnak adott.

Alekszandr Tyihonov
A bal oldalon versenyzés közben, a jobb oldalon az ünneplők körében a szovjetek négyszeres olimpiai bajnoka, a biatlonos Alekszandr Tyihonov
Fotó: Arcanum

Pedig nem akárkiről van szó. 

Tyihonov 1968-ban, 1972-ben, 1976-ban és 1980-ban is olimpiai aranyérmet nyert a szovjet olimpiai biatloncsapat tagjaként. 

Az egyéni aranyérem hiányzik a vitrinjéből. Mellette 11 alkalommal nyert világbajnoki aranyérmet. Abban az évben kezdett el Novoszibirszkben sportolni (1967), amikor 14 év szünet után, Viktor Mamatov személyében újra szovjet világbajnoka lett a sportágnak. Tyihonov sífutóként kezdte, de aztán - edzője tanácsára - áttért a biatlonra. Egy évvel később, 1968-ban már tagja volt az aranyérmes szovjet váltónak a grenoble-i téli olimpián.

Egy lécen siklott, olimpiai bajnok lett Alkeszandr Tyihonov

Egészen különös történetet mesélt el arról, miért nem lett soha egyéniben olimpiai bajnok. Első olimpiai szereplésére Franciaországba, Grenoble-be utazott 1968-ban. Az indulás előtti este az 1964-es innsbrucki téli olimpián ezüstérmet szerző Alekszandr Privalov lakásában húzta meg magát. 

Nem tudtam aludni, az éjszaka közepén kivettem a vitrinből Privalov olimpiai ezüstérmét és a nyakamba akasztottam. Ez volt a nagy hiba, ez volt az elátkozott pillanat. 

Ezért nem tudtam soha olimpiát nyerni egyéniben. Pedig 1976-ban, Innsbruckban nagyon közel voltam hozzá. 

Alekszandr Tyihonov versenyzés közben
Fotó: Arcanum

De aztán öt lövőhibát csináltam, s így nem lehetett olimpiát nyerni. Nem láttam a célpontot. Mintha ködfátyol ereszkedett volna le a szemem elé. Az Isten itt vette el azt, amit négy évvel korábban, 1972-ben Szapporóban megadott. 

Ott úgy lettem olimpiai bajnok a váltóval, hogy menet közben elvesztettem az egyik lécem és a sícipőm is leszakadt a lábamról. 300 métert siklottam egy lécen. 

Ekkor láttam meg az NDK versenyzőjét, Dieter Speert. Ő már befejezte a váltóban, ott toporgott a havon. Egy évvel korábban, az 1971-es világbajnokságon Speer az én segítségemmel nyerte meg a vb-aranyat, mert azzal a puskával lőtt, amit tőlem kapott ajándékba. Szapporóban pedig Speer volt az aki saját lécét adta nekem oda, amikor egy léccel küzdöttem a havon. Így nyertünk olimpiát, az NDK meg harmadik lett."

Ez a nyugdíj az éhenhaláshoz is kevés

De térjünk most vissza arra az interjúra, amelyet a Sport Expressznek adott. Kiderült, hogy Tyihonov 3 féle jogícmen kap nyugdíjat Oroszországban. Mint négyszeres olimpiai bajnok, 52 ezer rubel jár a számára. Mint nyugalmazott alezredes, 62 ezret kap. Szülővárosa, Ujszkoje is ad neki 26 ezret. Ez összesen 130 ezer rubel, azaz valamivel több, mint félmilló forint. Sok magyar nyugdíjas szeretne ennyit kapni minden hónapban - maradjunk ennyiben.

Egyszer egy fehér Rolls-Royce-ot is vezethettem. Gazdag ember voltam, mezőgazdasági vállalkozóként Oroszország egyik legnagyobb farmját hoztam létre. 

Párizsban a mezőgazdasági kiállításon aranyérmet kaptam, Európa legjobb gazdálkodójának neveztek. Mára ebből semmi nem maradt, mert mindent elloptak" - mondta az egykori sportoló.

A szovjetek győztes biatloncsapata az 1976-os innsbrucki olimpián
Fotó: Arcanum

Összeesküvés egy gyilkosságra

Tyihonov élete 25 évvel ezelőtt változott meg gyökeresen, amikor az orosz ügyészség azzal vádolta meg, hogy részt vett a Nyugat-Szbériában fekvő Kemerovo megye kormányzójának, Aman Tulejevnek a meggyilkolásában. Ebben a bűncselekéményben nem csak ő, hanem az öccse is részt vett. A négyszeres olimpiai bajnokot 2007-ben állították bíróság elé. 

Három év börtönt kapott a gyilkosság tervezése és az összeesküvésben való részvétele miatt, de tekintettel korábbi sporteredményeire, nem kellett börtönbe mennie, amnesztiát kapott. 

Tyihonov azt mondta: a vádak koholtak voltak, semmi köze nem volt ehhez a gyilkossághoz. Hozzátette: nagyon zavarja, hogy mind a mai napig erről kérdezik őt Oroszország-szerte.

"Kilenc és fél évet töltöttem külföldön. Remek állást ajánlottak nekem Ausztriában és mivel hazámban üldözött ember voltam, elfogadtam az ajánlatot. Hihetetlen fizetésem volt. Ám soha nem voltam a pénz megszállottja. Ugyanakkor nem titkolom, hogy imádtam az autókat. Volt olyan időszak, hogy 11 gépkocsi állt a garázsomban. 

Alekszandr Tyihonov biatlon, AlekszandrTyihonovbiatlon,  Alexander Tikhonov
Egészen elképesztő élete volt a szovjetek négyszeres olimpiai bajnokának, Alekszandr Tyihonovnak
Fotó: Steve Powell / Getty Images/Z0213637

Minden nap másikkal mentem el a munkahelyemre, az Orosz Biatlon Szövetségbe. Egyszer egy 600-as Mercedes, máskor egy Bentley gurult velem. Mi maradt mára ebből? Egy vacak Toyotám van, semmi más."

Egy ékszerekkel teli doboz

2002-2010 között az orosz sportvezetőt a Nemzetközi Biatlon Szövetség alelnökévé választották meg, ekkor tehát sportdiplomáciában is a csúcson volt. Ebben a tisztségében 2008-ban keveredett botrányba, amikor vesztegetéssel vádolták meg. 

A történet úgy szólt, hogy Tyihonov egy értékes ékszerekkel teletömött dobozt adott át az IBU főtitkárának, Nicole Reschnek azért, hogy rávegye: ne induljon vizsgálat három doppingoló orosz biatlonista ellen.

A 2010-es téli olimpián, amelyet a kanadai Vancouverben rendeztek meg, még személyesen ott volt. Megjelenése nagy vihart okozott, mert sokan egy gyilkosságban részt vevő orosz embert láttak benne és nem egy négyszeres olimpiai bajnokot, aki még mindig a Nemzetközi Biatlon Szövetség alelnöke volt ekkor.

Gala Evening Awards Ceremony of the Russian Athletes' Union
Alekszandr Tyihonov, a négyszeres olimpiai bajnok 2023-ban
Fotó: Anadolu via AFP / Anadolu via AFP/2023 Anadolu

Híres volt arról, hogy nem bánt kesztyűs kézzel a sportolókkal. Amikor a 2022-es téli olimpián az orosz női biatlonista, Valeria Vanescova az ételek minőségére panaszkodott, a már régen nyugdíjas és semmilyen posztot be nem töltő Tyihonov így felelt neki: 

A legszívesebben kivágnám Vanescova nyelvét ezek után. Az 1980-as téli olimpián úgy éltünk Lake Placidben, mintha börtönben lettünk volna, mégsem jutott eszébe senkinek sem panaszkodnia."

Tyihonov jelenleg Fehéroroszország fővárosában, Minszkben él negyedik feleségével. Azt mondja, ott sokkal nagyobb a rend és néha még az autóját is nyitva hagyja, mert tudja, hogy senki sem fogja bántani. A tévében állandóan nézi az ország diktátorának, Alekszandr Lukasenkónak a beszédeit. "15 éve élek Fehéroroszországban. 

Tudom, hogy Lukasenkót diktátornak nevezik, pedig egyáltalán nem az. Fehéroroszország ugyanolyan tiszta, nyugodt maradt, mint a szovjet korszakban volt. Megértem, hogy nem minden tökéletes, de mutassatok egy helyet a földön, ahol egyáltalán nincsenek problémák?"

2023 októberében Tyihonov visszautazott Oroszországba, mert szülővárosában mellszobrot állítottak neki. A szobor leleplezése során nem bírta visszatartani a könnyeit. "Amikor levették róla a leplet, végigpörgettem az életemet, s feltettem magamnak a kérdést: szégyellek-e valamit? A válaszom az, hogy nem. Ha valami olyat csináltam volna, amely nem fér bele az értékrendembe, akkor nem engedem meg a szobor állítását. 

Néhány éve bemutatták a rólam készült dokumentumfilmet is. Jó címe van: Alekszandr Tyihonov - A sorsod ura. Ennél jobbat én sem tudtam volna adni neki. A skót költő, William Ernest Henley írt egykor egy verset, Legyőzhetetlen címmel. Erre is utal a rólam készült film címe."

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!