Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés elfogadta a sporttörvény módosítását, így Virth Balázs, Milák Kristóf korábbi edzője is jogosulttá vált az olimpiai életjáradékra. Annak ellenére, hogy Milák nem nevezte meg őt az olimpia után a hivatalos dokumentumban. Az eset precedensértékű.

A Milák Kristófot nem, Virth Balázst azonban igencsak élénken érintő hír elsőként Dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár Instagram-posztjából vált nyilvánossá.

Milák Kristóf, MilákKristóf, Virth Balázs, VirthBalázs
Kaposvár 20221117 Úszás 2022 Rövid pályás országos bajnokság OB Fotó Szabó Miklós Nemzeti Sport Virth Balázs Milák Kristóf
Fotó: Nemzeti Sport/Szabó Miklós

A politikus úgy fogalmazott: „Fontos ügyben találtunk megoldást. A sportirányítás kezdeményezésére az Országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosítást, amelynek értelmében az az edző is jogosulttá válhat az életjáradékra, akit a sportolója nem jelölt meg.”

Egy rövid videó is készült, amelyen Schmidt Ádám a Duna Arénában kezet fog Virth Balázzsal, majd egymás mellé ülnek.

„Megérkeztem a Duna Arénába, jó híreket hoztam Virth Balázs számára” – kezdte nyilatkozatát az államtitkár.

A mellettem ülő kiváló sportszakembert súlyos joghátrány érte önhibáján kívül. Ez nem maradhatott így! Már az olimpia után jeleztük, hogy mind az olimpiai életjáradékok, mind az állami jutalmak kapcsán muszáj beavatkoznunk annak érdekében, hogy senkivel ne fordulhasson elő hasonló eset.

„Éppen ezért a mai napon a kezdeményezésünkre az Országgyűlés elfogadta azt a törvényjavaslatot, melynek értelmében a mindenkori sportminiszter jelölheti ki azt a felkészítő edzőt, egy közigazgatási eljárás keretében, aki felkészítette a sportolót.”

Virth Balázs így reagált a hírre:

Államtitkár úr felkeresett, és arról tájékoztatott, hogy megoldást találtak a problémámra. Ezúton is szeretném megköszönni neki és mindenkinek, aki az ügyben mellettünk állt. Köszönöm szépen!

Előzmények: amikor Milák, a bajnok hallgat

A történet hátterében Milák Kristóf párizsi szereplése áll. A kétszeres olimpiai bajnok úszó a zaklatott ötkarikás felkészülése után egy aranyat és egy ezüstöt nyert a francia fővárosban. A játékokat követően azonban nem töltötte ki azt a dokumentumot, amelyben meg kellett volna neveznie felkészítő és nevelőedzőjét. Ez a nyilatkozat lett volna a feltétele annak, hogy az edző – jelen esetben Virth Balázs – jogosulttá váljon az olimpiai életjáradékra.

A kialakult helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke Orbán Viktor miniszterelnöknek is levelet írt, és nyilvánosan úgy fogalmazott: történelemhamisítás azt állítani, hogy ne Virth Balázs készítette volna fel Milákot a párizsi játékokra!

Törvényt írtak át, igazságot tettek

A probléma megoldása a sportköztestületek és jogászok bevonásával indult meg. Nagy Zsigmond nemzetközi jogász már év elején jelezte, hogy van jogi lehetőség Virth kárpótlására. Ennek eredményeként került a parlament elé az a javaslat, amely végül most törvénnyé vált:

Ha egy sportoló nem nevez meg senkit felkészítő edzőként, a sportminiszter (jelenleg a honvédelmi miniszter) dönthet arról, hogy mégis ki volt az, feltéve, hogy az edző legalább egy éven át közvetlenül dolgozott a sportolóval a jogosultságot megalapozó versenyt megelőzően.

Milák Kristóf, MilákKristóf, Virth Balázs, VirthBalázs
Fotó: Nemzeti Sport/Tumbász Hédi

A döntés ráadásul visszamenőleg is érvényes, mivel a jogalkotás ilyenkor megengedi az időbeli visszahatást – ha az az érintett javára történik.

Mit jelent ez forintban?

Nem mellékes az sem, mekkora összegről van szó: az olimpiai életjáradék jelenleg 589 100 forint havonta, amely májustól 649 000 forintra emelkedett az inflációkövető szabály alapján.

Milák Kristóf jelenleg Szabó Álmos irányításával készül, és már versenyzett is az országos bajnokságon. Következő nagy megmérettetése az augusztusi, szingapúri világbajnokság lesz.

  • További cikkek

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!