Vágólapra másolva!
Egy rendkívül egyszerű, ugyanakkor hihetetlenül veszélyes sportág indult hódító útjára. Az Ausztráliából indult extrém sport, a RUNIT olyan brutális, hogy a szakértők és nézők már most a világ legostobább játékának tartják. A közönség reakciói vegyesek: sokan értetlenül állnak a sportág előtt, mások szerint épp azért annyira látványos, mert „szuper veszélyesnek tűnik", így nem csoda, ha már most milliókat érdekel. A RUNIT röviden egy új, extrém kontakt sport, amely a fizikai erőre és az ütközésekre épül, és épp a brutalitása miatt egyre népszerűbb a világban.

A RUNIT egy új, brutális extrém kontakt sport, amely a fizikai erőre és az ütközésekre épül, és amely gyorsan terjed Ausztráliából a világ más részei felé.

RUNIT, sport, őrület
A jövő sportja vagy halálos őrület?
Fotó: instagram.com/runit.au/

A hihetetlenül brutális sport a sztárokat is vonzza

Bár a szervezők igyekeznek hangsúlyozni a biztonsági intézkedések fontosságát, a sportág rendkívül megosztó, és komoly egészségügyi aggályokat vet fel. A Run It Straight az elmúlt hónapokban közösségi médiás őrületből teljesértékű sportággá nőtte ki magát, köszönhetően a „Run it Straight Official” és a „RUNIT Championship League” szervezeteinek, amelyek üzleti vállalkozássá alakították a sportot, és hivatalos versenyeket rendeznek Ausztráliában.

A legutóbbi, Melbourne-ben tartott RUNIT Championship League versenyen 20 000 ausztrál dollár (mintegy 4,7 millió forint) volt a fődíj. Az esemény győztese Semi Osa lett, a Melbourne Pavilionban rendezett tornán komoly közönség gyűlt össze, és a mérkőzések több millió megtekintést értek el online.

A tornán ott volt a rögbi világából ismert George Burgess, az egykori angol válogatott játékos is. A 33 éves Burgess – aki West Yorkshire-ből származik, és pályafutása nagy részét Ausztráliában, a South Sydney Rabbitohs csapatában töltötte –, tavaly másodszor is visszavonult a profi rögbitől.

Burgess egy másik korábbi rögbisztárral, Nemani Nadolóval mérkőzött meg. Burgess végül győzött, sikerült földre vinnie Nadolót, ám a nézők szerint mindketten óvatosak voltak, mivel nem történt kiütés. Egy csalódott rajongó így kommentált az Instagramon: „Nézzétek meg a fékbetétjeiket. Behúzott kézifékkel mentek első fokozatban.” Egy másik hozzátette: „Biztonságosan játszottak.” Nadolo később elmondta: a RUNIT „az egyik legfélelmetesebb, ugyanakkor legkielégítőbb dolog volt, amit a visszavonulása óta csinált”.

A RUNIT szervezői már a következő hónapban Új-Zélandon terveznek eseményt, majd az év során az Egyesült Királyságba, az Egyesült Államokba és Szaúd-Arábiába is szeretnének eljutni.

Mi az a RUNIT? – az új sportág szabályai és lényege

A RUNIT egy rendkívül egyszerű, ugyanakkor veszélyes sportág: két versenyző áll egymással szemben egy 20 méter hosszú, 4 méter széles „csatatéren”, majd teljes sebességgel egymásnak rontanak. 

Az egyik játékos egy rögbilabdát tart, a másik pedig megpróbálja leteríteni őt – az ütközések gyakran csontrepesztő erejűek.  A sport szabályai szerint „a győzelem azé, aki uralja az ütközést”. A cél tehát nem a pontszerzés vagy a labda eljuttatása valahová, hanem az, hogy ki tudja fizikailag legyőzni a másikat az ütközésben.

A RUNIT szabályai a következők:

  • Két játékos vesz részt egy párharcban: Az egyik játékos a labdát viszi (ball runner), a másik pedig a szerelő (tackler).
  • A játékosok teljes sebességgel futnak egymásnak: A cél, hogy az egyik játékos kiüsse vagy földre vigye a másikat egy ütközéssel.
  • A mérkőzés egy 20 méter hosszú pályán zajlik: Ez a „csatatér”, ahol a játékosok egymásnak rontanak.
  • A játék négy fordulóból áll: Mindkét játékos felváltva viszi a labdát, és próbálja szerelni az ellenfelet.
  • A cél: Sikeres szerelés vagy az ellenfél „átütése” egy kemény ütközéssel. A mérkőzés véget ér, ha valaki kiütést (KO) vagy agyrázkódást szenved.
  • Ha mindkét játékos állva marad: Négy forduló után bírók döntenek a győztesről, fő szempont a „károkozás” mértéke.
  • Biztonsági intézkedések: A szervezők hangsúlyozzák, hogy minden résztvevőt orvosi vizsgálatnak vetnek alá a mérkőzések előtt és után, hogy csökkentsék a fejsérülések kockázatát.

Súlyos egészségügyi aggályok – szakértők figyelmeztetései

A RUNIT azonban már most komoly kritikákat kapott egészségügyi szakértőktől. Dr. Helen Murray, vezető neurológus a New Zealand Heraldnak elmondta:

„A CTE (krónikus traumás enkefalopátia) szempontjából tudjuk, hogy az ismétlődő fejre mért ütések jelentik a legnagyobb kockázatot. Ezért a kontakt sportokban elsődleges szempont a fejsérülések csökkentése. Úgy tűnik, ebben a sportban nincs törekvés a fejre mért ütések mérséklésére. A sérülésveszély rendkívül magas, ezért nem támogatom ezt a sportot.”

A sport szervezői ezzel szemben hangsúlyozzák, hogy a szabályok tiltják a derék alatti és a váll fölötti szereléseket, és minden versenyzőt orvos vizsgál meg a mérkőzések előtt és után, a helyszínen pedig egészségügyi személyzet is jelen van. A szervezők szerint a kiütés ugyan előfordulhat, de nem ez a cél, hanem a tiszta, erőteljes ütközések dominálása – hasonlóan más küzdősportokhoz.

Az ausztrál sport-neurotudós, Dr. Alan Pearce szerint a Run It Straight komoly aggodalomra ad okot. 

Mint elmondta, a résztvevőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy minden egyes ütközéssel valószínűleg rövidítik az életüket. Dr. Pearce egyszerűen nem érti, hogyan lehet a sport legbrutálisabb elemét "öncélú látványossággá tenni, ahol a cél az ellenfél kiütése vagy lesérülése”.

Más kontakt sportágakban – például az NRL-ben, az AFL-ben vagy a rögbiben – a játékosok igyekeznek elkerülni a közvetlen ütközést, itt viszont kizárólag az ütközés a cél, ami szerinte „őrület”. Pearce úgy véli, sokan azért választják ezt a sportot, mert úgy érzik, a hagyományos kontakt sportok „elgyengültek”, pedig szerinte épp ellenkezőleg: a játékosok nagyobbak, erősebbek, gyorsabbak, és a sérülések száma is emelkedik.

RUNIT
A RUNIT nagyon veszélyes sport
Fotó: instagram.com/runit.au/

Hogyan tehetik a világon is ismertté a RUNIT-ot?

Összességében a RUNIT terjesztése egy modern, médiaközpontú, nemzetközi eseményekre és online jelenlétre építő stratégián alapul, amelynek célja, hogy a sport rövid időn belül világszerte ismertté és népszerűvé váljon.

A terjesztési stratégia főbb elemei:

  • Nemzetközi események szervezése: Az első állomás Melbourne volt, ezt követik további versenyek Új-Zélandon, az Egyesült Államokban, Szaúd-Arábiában és Angliában. Ezzel lépésről lépésre vezetik be a sportot a világ különböző régióiban.
  • Élő közvetítések és globális sugárzás: A sportot úgy tervezték, hogy alkalmas legyen élő közvetítésekre, ezzel is növelve a nemzetközi ismertséget és nézőszámot.
  • Erős online jelenlét: A RUNIT kiemelten támaszkodik a közösségi médiára, ahol a látványos ütközések és kiütések gyorsan vírusszerűen terjednek, így újabb és újabb országokban keltenek érdeklődést a sport iránt.
  • Hivatalos partnerek és szponzorok bevonása: A szervezők több neves céggel kötöttek partnerséget, amelyek támogatják az eseményeket és hozzájárulnak a sport professzionális megjelenéséhez.

Megosztja a rajongókat is a brutális sportág

Nem is meglepő, hogy a világ minden tájáról, köztük Amerikából is, egyre többen fedezik fel a RUNIT hatalmas ütközéseit, de a vélemények rendkívül vegyesek. Egy videó, amelyen az egyik versenyző egy hatalmas ütközés után eszméletlenül esik össze, 19 millió megtekintést ért el az Instagramon.

A kommentelők között volt, aki azt írta: „Be kell tiltani, mielőtt valaki meghal.” Egy másik így fogalmazott: „Mennyit fizetnek ezeknek a srácoknak, hogy maradandó agykárosodást szenvedjenek?” Egy harmadik hozzátette: „Ez annyira ostoba! Minden csak játék és szórakozás, amíg valaki maradandóan meg nem sérül.” 

Egy negyedik szerint: "Minimális vagy semmilyen készség nem kell hozzá, csak üsd, amilyen keményen tudod. Mi lesz a következő? Ki tudja fejjel a legnagyobb erővel a falnak futni?”.

Egy rajongó így kommentálta a videót az X-en: „A világ legostobább játéka.” Egy másik hozzászóló szerint pedig „ez egyszerűen szuper veszélyesnek tűnik”.

Sokan a Run It Straightet az amerikai futball „Oklahoma drill” gyakorlatához hasonlítják, ahol két játékos futásból ütközik egymással. Mások szerint viszont ez már túlmegy minden határon, és komoly sérülésekhez vezethet.

A szervezők hangsúlyozzák, hogy az ilyen engedély nélküli, nem hivatalos eseményeket elítélik, és csak a szabályozott, biztonságos keretek között megrendezett mérkőzéseket támogatják.

A szervezők, Rennie Molimau és Virgil Tauaa, a sportágat a World Arm Wrestling League és a Power Slap sikerére alapozva hozták létre, és hisznek benne, hogy a RUNIT világsiker lehet. Bíznak abban, hogy a sportág egyszer a UFC-vel is felveheti a versenyt népszerűségben. 

Az amerikai sportközönség reakciói alapján úgy tűnik, a Run It Straight akár a tévéképernyőkön is sikeresebb lehet, mint például a pickleball. A Barstool Sports szerint „a jövő sportja”, mert „sebesség és erőszak van benne", és semmilyen bonyolult szabály nincs, amit a nézők ne értenének. A világ pedig kíváncsian figyeli, vajon tényleg a RUNIT lesz-e a következő nagy sportőrület, vagy hamar elhal a kritikák és a sérülésveszély árnyékában. Az biztos, hogy a jelenleg az egyik legmegosztóbb és legvitatottabb új sport a világon, amely egyszerre vonzza a nézőket és aggasztja a szakértőket.

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!