Miközben a focisták tették a dolgukat az őszi szezonban, addig
szép csendben elmozdították a helyéről Erich Honeckert, majd szép zajosan lebontották a Berlini Falat.
Alig telt el néhány nap a jelentős történelmi események kezdete után, és már bomlásnak indult az NDK focibajnoksága is. Az első ismert focista, Andreas Thom már december 16-án elhagyta a Dynamo Berlin csapatát, ő ott Nyugat-Berlin árnyékában különösen érezhette a változás szelét. A Bundesliga egyik élcsapatához, a Bayer Leverkusenhez szerződött. Ez adta a kezdő lökést és ettől fogva a játékosok többsége már kevésbé készült az aktuális ellenfélből, inkább azzal foglalkozott, melyik nyugat-német klubhoz is igazolhatna.
1990 februárjában ugyan az NDK válogatottja részt vett a 1992-es Európa-bajnokság selejtezőinek sorsolásán (meg is kapta egyik ellenfélnek az NSZK-t!), de már akkor tudott dolog volt, hogy a selejtezők kezdete előtt hivatalosan visszalép majd.
Az 1989-90-es NDK-bajnokságot persze befejezték: a Dynamo Dresden megszerezte története nyolcadik NDK-bajnoki címét.
Mögötte közvetlenül a Karl-Marx-Stadt és a Magdeburg végzett. Utóbbiban játszott korábban a '74-es vb-n az NSZK elleni mérkőzés egyetlen gólját szerző Sparwasser. Ő azonban akkor már nem Magdeburgban élt, mert 2 évvel korábban hivatalosan soha nem publikált módon az NSZK-ba költözött. Az ő távozása 1988-ban nem volt egyértelmű, az utódok 1990 nyarán viszont már teljesen legálisan áramlottak a szabad Németország bajnokságaiba.
Míg az NSZK (és az NDK) focirajongói az olaszországi világbajnokságon szurkoltak Matthäuséknak (eredményesen, hiszen az NSZK aranyérmes lett) addig az ügynökök szétrabolták az NDK bajnokságát. Andreas Thom után a berlini Stasi-csapat másik ásza, Thomas Doll (a Ferencváros volt edzője) is távozott, ő Hamburgba vette az irányt. Matthias Sammer Drezdából Stuttgartba költözött, míg volt csapattársa, Ulf Kirsten Thomnak lett a csapattársa a Leverkusenben. Ugyan tudott dolog volt, hogy a Német Demokratikus Köztársaság 1990. október 3-án megszűnik, (hivatalosan tartományai csatlakoztak a Német Szövetségi Köztársasághoz), ám 1990. augusztus 11-én mégis útjára indult egy bajnokság az előző pontvadászat legjobb 12 csapatának részvételével (érdekesség, hogy az Aue, mely most a Bundesliga 2-ben szerepel, kiesett), továbbá a másodosztályból feljutó kettővel. Mintha semmi sem történt volna. A neve azonban már „Oberliga Nordost" lett. Vagyis észak-keleti tartományok bajnoksága.
És ez a Kelet-Németországban kezdődött, de már az egyesített Németországban befejeződött bajnokság lett az öt tartomány történetének legnagyobb téttel bíró pontvadászata.
Ugyanis
a Bundesliga közölte, hogy az első két helyezettjét átveszi az első osztályába, további hatot a második osztályába, míg a többi gárda tagjai mehetnek dolgozni (ha még lesz munkahely azokban a tartományokban).
Óriási küzdelem után a kikötőváros, Rostock csapata lett az aranyérmes (története során először, és értelemszerűen a történelemnek köszönhetően utoljára is), és rajta kívül az ezüstérmes szász csapat, a Dresden harcolta még ki a Bundesliga 1-ben való szereplés jogát. A harmadik helyen a bájos türingiai kisváros, Erfurt csapata végzett, Disztl Péterrel a kapujában, míg egyenes ágon még a Halle, a Karl-Marx-Stadt (a bajnokság végére már: Chemnitz), valamint a Jena biztosította a helyét a Bundesliga 2-ben. A 13. Cottbus, valamint a 14. Odera-menti Frankfurt ment az amatőrök közé, immáron ténylegesen is, hiszen a kelet-német első osztály csapatai a szokásos kelet-európai füllentésnek köszönhetően hivatalosan addig is amatőrök voltak, csak éppen a munkahelyüket életükben nem látták.
A 7-től 12. helyig végzett hat csapat kiegészülve a másodosztály első kettőjével két négyes csoportban körmérkőzéses rendszerben harcolt a maradék két másodosztályú helyért. Végül az egyik négyes csoportot a Lokomotív Leipzig (nincs köze az idén BL-induló lipcsei csapathoz), a másikat a Stahl Brandenburg nyerte.
Az elbukottak mezőnyébe pedig olyanok kerültek, mint a rettegett Stasi csapata, a Dynamo Berlin
(ezen a téren gyorsan ment a váltás), a korábban KEK-et nyerő Magdeburg és az az Union Berlin, amely idén mutatkozik be a Bundesliga 1-ben.
A 2+6 csapat első Bundesliga-évét majd egy későbbi alkalommal értékeljük (van mit beszélni róla), de az utolsó NDK-focibajnokság nemzetközi utóélete még megér egy gondolatot. Az UEFA ugyanis értelemszerűen engedte indulni a csapatokat a három nagy kupában. Így aztán 10 német csapat nevezhetett a három kupába.
És kilenc nem érte meg a tavaszt.
A magát Kelet-Németországból kvalifikáló, de már az egyesített Németországot képviselő Rostock a BEK-ben, a vele szemben az utolsó NDK-kupadöntőt elbukó Eisenhüttenstadt a KEK-ben, a Halle az UEFA Kupában az első fordulóban, az utolsó kelet-német mohikán, az Erfurt a második fordulóban búcsúzott.
1991. november 6-án. Alig egy hónappal a Német Demokratikus Köztársaság megszűnése után.