Vágólapra másolva!
2016-ban jóváhagyták, 2018-ra pedig már a legtöbb nagy tornán be is vezették a video assistant referee-t (VAR) a labdarúgásban. A videobíró kezdettől fogva rengeteg kritikát kapott, és noha fokozatosan csökken a hibáinak száma a legnézettebb bajnokságok mérkőzésein, továbbra is jó néhány olyan, rossz döntést hoz, amely akár a teljes meccset befolyásolja. Az idei szezonból válogattunk az ilyen esetek közül.

November 10-én elszenvedte a második vereségét a spanyol bajnokságban az FC Barcelona. A Real Sociedad otthonában 1-0-ra elveszített mérkőzésen nem volt kaput eltaláló lövése a katalánoknak, így nem tűnik akkora meglepetésnek a gólnélküliség, ám a 13. percben Robert Lewandowski érvényesnek tűnő gólt szerzett. A pályán megadták a lengyel csatár gólját, ám mintegy kétperces videózás után a videobíró úgy döntött, les miatt érvénytelenítik a találatot. Nem sokkal később aztán a hazaiak megszerezték a vezetést, amellyel végül meg is nyerték a meccset – a Barcelona pedig a szezonban először maradt (érvényes) szerzett gól nélkül.

Barcelona, Robert Lewandowski, videobíró
A Barcelona Robert Lewandowski góljával vezetést szerzett, de a videobíró les miatt érvénytelenítette a találatot
Fotó: ANDER GILLENEA / AFP

A kikockázott képen látszott, hogy egy cipőorr lógott túl a félautomata lesrendszer által behúzott lesvonalon, ám erősen vitathatónak tűnt, hogy az a cipőorr Lewandowskié, vagy a Real Sociedad-játékos Najef Agerdé. Az eset videós vizsgálata közben Guillermo Cuadra Fernández játékvezető a Barcelona vezetőedzőjének, Hansi Flicknek elmondta, hogy szerinte a pályán jó döntést hozott a stábjával együtt, de kénytelen volt elfogadni a videobíró ítéletét. Elvégre a leshelyzet egy objektív dolog, és a megfelelő időpontban behúzott lesvonal megtekintésekor mindenkinek egyformán kéne látnia azt, hogy egy eset les vagy sem – elvileg. A Barcelona edzőjét, játékosait és szurkolóit azonban nem vigasztalja, hogy ezúttal minden bizonnyal tévedés történt egy leshelyzetnél.

Eddigi videobírós hibák a Premier League idei szezonjában

Az angliai Profi Játékvezetők Hivatalos Testületének (PGMOL) vezetője, Howard Webb október végén bejelentette, hogy a Premier League-szezon addig lejátszott mérkőzésein 80 százalékkal kevesebb videobírós hiba történt, mint az előző idény azonos időszakában. Konkrét számokkal: 

az angol bajnokság első hét fordulójában a tavalyi tíz helyett idén kettő hibát ismert be a testület. 

Az egyik még augusztusban, a második fordulóban történt: a Bournemouth-Newcastle (1-1) mérkőzés hosszabbításában a hazaiak játékosa, Dango Ouattara szerzett győztesnek látszó gólt. Ám a videobíró kihívta az azóta a Liverpool mocskolása miatt felfüggesztett David Coote-ot, mert kezezést látott, és a játékvezető hagyta magát meggyőzni arról, hogy érvénytelenítenie kell a találatot. A labda valóban Ouattara válláról-felkarjáról pattant a Newcastle kapujába, ám az irányelv szerint ha nincs egyértelmű bizonyíték a szabálytalanságra, a videobírónak nem szabad kihívnia a játékvezetőt – márpedig Webb szerint ekkor ez történt.

A másik, beismert hibára szeptember végén a Manchester United és a Tottenham bajnokiján került sor. A londoniak 3-0-ra győztek az Old Traffordon, miután egygólos előnyben, az első félidő végén Bruno Fernandes kiállítása miatt emberelőnybe is kerültek. A portugál játékos szabálytalansága az asszisztens szemszögéből azonnali piros lapot érőnek tűnt, így Chris Kavanagh játékvezető az ő jelzésére ki is állította Fernandest. Ám a visszajátszások alapján látszott, hogy Bruno Fernandes megcsúszott, majd nem túl durván lépett oda James Maddisonnak, így Webb is elismerte, hogy a videobírónak jeleznie kellett volna ezt Kavanagh-nak, hogy visszavonhassa az ítéletét.

VAR, videobíró
Nem örvend nagy népszerűségnek a videobíró Angliában
Fotó: JUSTIN TALLIS / AFP

Howard Webb tehát ezt a két hibát vallotta be az angol bajnokság első hét szezonjából, ám ennél jóval több olyan ítélet volt, ahol a többség szerint nem a megfelelő döntés született a szobában. A Squawka nevű szakoldal a követőit kérdezte meg a Premier League-idény vitatott eseteiről, hogy a jó ítéletet hozta-e a videobíró. Lássuk időrendi sorrendben a többség szerint hibás döntéseket!

  • A szavazók 83 százaléka szerint Fabian Schärt nem kellett volna kiállítani a Newcastle-Southampton (1-0) mérkőzésen.
  • 54 százalék mondta azt, hogy Mateo Kovacic kezezéséért büntetőt kellett volna kapnia a londoniaknak a Chelsea - Manchester City (0-2) meccsen.
  • 80 százalék szerint az újoncnak tizenegyest kellett volna ítélni Savinho belépője után a Manchester City - Ipswich (4-1) találkozón.
  • 58 százalék szerint Yerson Mosquera sárga helyett piros lapot érdemelt volna a szabálytalanságáért a Wolverhampton-Chelsea (2-6) mérkőzésen.
  • A már említett Bournemouth-Newcastle (1-1) összecsapáson a szavazók 85 százaléka kiállította volna Joelintont.
  • A voksolók 69 százaléka tizenegyest ítélt volna Wesley Fofana becsúszásánál a West Ham United - Chelsea (0-3) meccsen.
  • 80 százalék szerint piros lapot érdemelt volna Lisandro Martínez a Kamada Daicsi elleni szabálytalanságáért a Crystal Palace - Manchester United (0-0) mérkőzésen.
  • 65 százalék úgy véli, James Tarkowski szabálytalankodott Jean-Philippe Mateta ellen a tizenhatoson belül az Everton - Crystal Palace (2-1) találkozón.
  • A Virgil van Dijk és Marc Guéhi közötti incidensért a voksolók 64 százaléka szerint büntető járt volna a hazaiaknak a Crystal Palace - Liverpool (0-1) találkozón.
Virgil van Dijkék győzelemnek örülhettek Londonban, de sokak szerint a Crystal Palace-nak járt volna egy büntető
Fotó: PIERO CRUCIATTI / AFP

Ezek ráadásul csak az első hét fordulóra vonatkozó szavazások voltak, azóta is minden fordulóban volt legalább egy olyan ítélet, amelynél a szavazók többsége szerint hibázott a játékvezető és a videobíró. Az eddigi 11 forduló alatt összesen 19 ilyen eset történt, ezek közül a legtöbbször a Chelsea-t és a Crystal Palace-t sújtotta, és a Newcastle-t és a Manchester Cityt segítette a vélt hiba. Talán a válogatott szünetben kiderül, hogy az elmúlt hetekbeli vitatott ítéletek közül hányat ismer el hibásként a PGMOL.

További, vitatott videobírós ítéletek – csak az elmúlt hétről

A Premier League-et a teljes szezonra megvizsgáltuk, mint a világ legnépszerűbb bajnokságát, amelyről a legtöbbet beszélnek a labdarúgás szereplői hétről hétre. Pedig, csak ha az elmúlt hétvégét megvizsgáljuk, a legtöbb bajnokságban szintén találunk videobírós hibákat. Spanyolországból már említettük Robert Lewandowski gólját, amelyet les miatt érvénytelenítettek. 

Olaszországban nagy felháborodást okozott a vasárnap esti Internazionale-Napoli rangadón megítélt tizenegyes, amelyet végül Hakan Calhanoglu kihagyott, így maradt az 1-1

Antonio Conte, a nápolyiak vezetőedzője azonban így is kikelt magából, és a videbírót szidta a meccs után, amiért nem szólt bele a játékvezető ítéletébe. Németországban pedig sok Dortmund-drukker nem ért egyet Emre Can korai kiállításával kapcsolatban a Mainz ellen, a BVB-játékos belépője ugyanakkor még a saját edzője, Nuri Sahin szerint is piros lapot érhetett.

Norvégiában az elmúlt időszakban annyi botrány volt a videobírós ítéletek miatt, hogy a közeljövőben szavazni fognak arról, hogy eltörlik-e a videobírós rendszert a norvég élvonalbeli bajnokságban. A német és az olasz szövetség pedig afelé hajlik, hogy átveszik a női U20-as világbajnokságon tesztelt rendszert, miszerint 

a csapatoknak lehetősége lesz a teniszhez hasonlatos módon challenge-et kérni a vitatott ítéleteknél, 

és amennyiben igaza van, úgy megmaradna a meccs folytatására is a felülvizsgálati kérelmük.

Az bizonyos, hogy a labdarúgás történetének egyik legnagyobb vitájául szolgál a videobíró megjelenése, mert ugyan sok esetben a jó döntést hozza a rendszer, rengeteg időbe telik egy-egy vizsgálat eredménye, és a sokáig álló játék mellett ráadásul nem ritkán rossz, de legalábbis erősen vitatható ítélet születik. A világ legnépszerűbb sportágánál pedig aligha fér bele még sokáig ennyi időhúzás és kérdéses ítélet, így tényleg úgy tűnik, hogy muszáj lesz valamilyen változást eszközölni.

 

Kapcsolódó cikkek

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!