Nem történt tehát meglepetés, a FIFA Thaiföldön rendezett kongresszusán pecsét került arra, hogy a 2034-es labdarúgó-világbajnokságot Szaúd-Arábia rendezze meg. Ez mondjuk eddig sem volt kérdés, inkább csak hivatalossá tették mindezt. Az arab ország malmára hajtotta az is a vizet, hogy nem volt más jelentkező. Hogy is lett volna, amikor minden előre le volt zsírozva.
Nézzük most meg először azt, hogy az eddigi hangos, de egyre halkabb tiltakozás milyen pontok mentén haladt. Azaz: ezért nem akarták sokan, hogy Szaúd-Arábiában legyen a 2034-es focivébé.
Hosszan lehetne még sorolni azokat az okokat, amelyek miatt - sokak szerint - semmi keresnivalója nincs egy ilyen országban a világ legnagyobb és legnézettebb sporteseményének.
Ám a kritikus hangok egyre halkabbak lesznek,
mivel a FIFA most már tényleg nem tűr semmilyen ellenvetést. Akiknek nem tetszik a rendszer, nem kell elinduljanak a 2034-es világbajnokságon.
Ezt a félmondatot nem én, hanem Pat Nevin, a Chelsea egykori játékosa mondta a BBC 5 csatornán. Kifejtette, hogy a 48 csapatos világbajnokság szakmailag értelmezhetetlen, az egész nem szól másról, mint a pénzfelhalmozásról, miközben a szakmai kérdések teljesen háttérbe szorulnak.
Mondhatnánk, jó reggelt, Pat, hiszen amit most emleget már eddig is igaz volt - kivéve a 48 csapatos vb-t, az majd csak 2026-tól jön.
De ha visszagondolunk a 2022-es katari világbajnokságra, ott sem a szakma volt az első.
Bármennyire is meglepő, a szaúdiak azt sem vetik el, hogy a világbajnokság nyárn legyen. Egy olyan országban, amelynek az éghajlata és a klímája nagyon hasonlít Katarhoz, ahol 2022-ben téli (novemberi és decemberi) világbajnokságot rendeztek. Az egészen biztos, hogy Szaúd-Arábiában október és április között van a legenyhébb hőmérséklet. Ezekben a hónapokban a rendező városokban 15 és 30 fok között mozognak az értékek. Május és szeptember között a napi középhőmérséklet a szárazföldön 27 és 43, a tengerparton 27 és 38 fok között alakul.
Erre mondta azt a szaúdi sportminiszter, Abdulaziz herceg, hogy a szervezők határozottan tanulmányozzák a nyári rendezés lehetőségét.
A tárház végtelen, miként a rendezésre fordítható pénz is.
A katari téli rendezés utóhatásait sok klub és játékos hónapokig megérezte, talán ezért sem jöttek elő azonnal a szaúdiak a téli rendezéssel.
Kétségünk ne legyen felőle: itt tényleg nem fog számítani, hogy mennyit költenek el erre a világbajnokságra. Az ország labdarúgó szövetsége szerint ez egy rendkívüli focivébé lesz (mi más lenne). A pályázatban 15 stadion szerepel, ebből 11-et most építenek meg vagy nemsokára hozzákezdenek.
A helyszínek között felukkan Neom városa is,
amely egy futurisztikus helyszíne lesz a vb-nek. (Itt fogják megrendezni majd az Ázsiai Téli Játékokat is.)
A Neom Stadion 350 méterrel a tengerszint felett épül majd meg és csak felvonókkal, valamint gyorsliftekkel lehet megközelíteni. Az országnak ebben a részében épül meg
az autómentes város, amely 200 méter szélesen fut majd, 170 km-en át.
E döbbenetes sávba építik majd bele a világbajnokság legkülönlegesebb stadionját.
A FIFA olasz elnöke szerint mind a döntés, mind pedig a döntés következménye egyedülálló és ünnepelni való. A thaiföldi kongresszuson a sportvezető azt is kijelentette, hogy a 2022-es katari vb minden idők legjobb és legsikeresebb labdarúgó-világbajnoksága volt. Vagyis egy hihetetlen sikertörténet.
Infantino szólt arról is, hogy a 2026-os vb-t - amelyen először vesz részt 48 csapat - 3 országba (Egyesült Államok, Kanada, Mexikó) viszik el.
Olyan lesz ez, mintha 104 Super Bowl-t játszanának le" -
lelkendezett az olasz FIFA-vezér. Majd rátért a 2030-as vb-re, amikor a labdarúgó-világbanokságok 100. születésnapja lesz. "Hat ország, három kontinens, 48 csapat, 104 epikus mérkőzés" - ezt mondta Infantino, aki szerint az egész világ leáll majd egy hónapra, hogy a labdarúgást ünnepelje.
A Norvég Labdarúgó Szövetség a döntés után kifejtette, hogy nem hajlandó ünnepelni mindazt, amit a FIFA ezzel a döntéssel elért.
A döntés aláássa a FIFA-ba vetett bizalmat" -
írták. A német DFB első megszólalásában azt írta, hogy komolyan kell venni azokat a kritkákat, amelyeket Szaúd-Arábiával szemben fogalmaztak meg. Az FA, vagyis az angol szövetség cikkünk megírásáig nem adott még ki tiltakozást, s várhatóan nem is fog, mert a FIFA az angolokat külön megfenyegette. Amennyiben a FA túl hangosan ordít e döntés ellen, Angliának nem kell részt vennie a 2034-es világbajnokságon. Nem kell magyarázni, mit jelent ez a mondat.
Így aztán írhatja a Guardian napestig, hogy hány bangladesi munkás halt meg a szaúdi építkezéseken, ennek aligha lesz hatása. Anglia nem fogja feladni a világbajnoki részvételét, ezért a kritikák ott is el fognak halkulni.
Természetesen ünnepelnek, ünneplik magukat és a döntést. A FIFA kongresszusára készített videójukban minden szép és jó elhangzik. Olyanok, mint:
Ne egy sima focivébére gondolj, hanem egy futballfesztiválra. Szaúd-Arábiában mindenki biztonságban érezheti magát.
Több szurkolót hozunk el 2034-ben ide, mint valaha bárki.
Szeretnénk úttörő szerepet vállalni abban, hogyan kell igazán jól megrendezni egy focivébét. Bízunk abban, hogy a fontos pillanatokban jól teljesítünk.
Ez a focitörténelem legnagyobb világbajnokságának ígérkezik. A futball inspirál minket, hogy azok legyünk, akik lenni szeretnénk.
A nagylelkűség olyan nyelv, amelyre minden rajongó számíthat, ha gyönyörű országunkba látogat.
És így tovább és így tovább...
A végszó (most) legyen újra Gianni Infantinóé, aki szerint ezzel a döntéssel a FIFA egyesítette a világot a futballal. Függöny le. Álló ováció.